Analýzy

Získa Risk aj klasický triumf?

Stará múdrosť hovorí, že derby vyhráva najšťastnejší kôň, zatiaľ čo najdlhšie klasické dostihy St. Leger vyhráva kôň najlepší. O tom, ktorý z ôsmich žrebcov na štarte nedeľného Slovenského St. Leger sa zapíše do histórie, sa rozhodne ako vždy na dráhe. Pri pohľade na kariéry nám najlepšie vychádza senický ryšiak Risk, ktorý toho opticky aj matematicky dosiahol doteraz najviac. Ultravytrvalecká porcia a tiež fakt, že sezóna sa pomaly ale iste blíži ku koncu, však môže nahrať aj prípadným prekvapeniam.

Najväčším konkurentom je prekvapivo syn šprintéra

Až šesť z ôsmich žrebcov, ktorí sa postavia na štart Slovenského St. Leger (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 2800 metrov, 19 000 €), sa už stretlo v júlovom Slovenskom derby. Najlepší výkon aj výsledok dosiahol mohutný ryšiak Risk (Palík), ktorý odvtedy neštartoval a to by mohol byť jeho najväčší handicap, na druhej strane zverenec Zuzany Kubovičovej určite privítal pauzu, keďže do sezóny vstúpil už začiatkom apríla. Reprezentant stajne Mostry Senica obľubuje cválať spredu, čo sa mu tohto roku podarilo vo viacerých dostihoch. Na úvod sezóny Risk suverénne ovládol prvý jarný trial, míľový Memoriál Josefa Břečku, a bez ďalšej verejnej defilírky nastúpil rovno do Veľkej jarnej ceny. Tam mu stály džokej Jiří Palík naservíroval priebeh uprostred balíka koní, čo sa však reprezentantovi stajne Mostry Senica príliš nepáčilo, väčšinu dostihov strávil pri bariére, v cieľovej rovine nemal moc priestoru na útok a napokon docválal na ôsmom mieste. Ryšiak sa k svojej osvedčenej taktike vrátil v Starohájskom kritériu, hoci tam cválal v závetrí na druhom mieste. Na začiatku cieľovej roviny mal svetlejší moment, po pár desiatkach metrov ho však „prevalcovali“ zozadu útočiaci Darkolva, neskôr víťazný Thisisthekey a napokon aj Mount Q, Risk tak získal iba piatu dotáciu. V samotnej modrej stuhe sa znovu držal vpredu, cválal za rakúskym Gugus Des Brieres, ktorý mimochodom pred týždňom vyhral domáce derby, približne 300 metrov pred cieľom dokonca prebral vedenie, napokon však podľahol špurtujúcemu Mon Cherimu, Blessed Kiss aj Res Judicatovi. Hoci ultravytrvalecká porcia 2800 metrov by mala byť teoreticky pre Riska príliš dlhá, medzi podobne limitovanými súpermi to nebude až taká nevýhoda, ktorá by mu nemala brániť v útoku na víťazstvo.

Približne 3 dĺžky a dve miesta za Riskom skončil v Slovenskom derby Darkolva(Šmida). Beluš sa na Moravu sťahoval po tom, ako ho privátne zo stajne Josepha Patricka O’Briena kúpil majiteľ stajne Joly Jiří Odcházel a umiestnil ho do tréningu Františka Holčáka. Syn šprintéra a otca raných koní Dark Angela a vytrvalkyne Penolvy sa prvýkrát divákom zo strednej Európe predstavil v Cene trojročných žrebcov a napriek menšej komplikácii v cieľovej rovine dokázal vyhrať. Svoju dávku smoly si vybral v klasickej Veľkej jarnej cene, v ktorej po pomalšom štarte musel stále obiehať, v cieľovej rovinke bol chvíľu zavretý a nemal kadiaľ útočiť. Napokon však dobrým záverom vybojoval aspoň bronz. Naopak v dvojkilometrovom Starohájskom kritériu zvolil džokej Zdeno Šmida inú taktiku, nechal Darkolvu cválať okolo piateho miesta, už pri vbiehaní do cieľovej roviny ho posunul na čelo a zdalo sa, že vyhrá, keď sa zozadu naňho dotiahol neskôr víťazný Thisisthekey. Do Českého derby nastupoval beluš s ambíciou docválať na takzvanej tabuli (do piateho miesta), čo sa mu aj splnilo, hoci sa približne 400 metrov pred cieľom dostal do dominovej kolízie, ktorú začala neskoršia víťazka Blessed Kiss, a nemohol útočiť naplno. V analýze pred naším derby sme napísali, že 2400 metrov je už pre Darkolvu veľa a zopakovanie piateho miesta z Prahy je v jeho silách, napokon bol o nos šiesty. Pred mesiacom sa beluš predstavil na predsa len preňho prívetivejšej dištancii v mosteckej Velké letní cene. V dobre obsadenej dvojkilometrovej „jednotke“ iste porazil napríklad výborného strednotratiara Ideal Approacha, ale tiež slovenského Royal Gina, či aktuálneho konkurenta Thisisthekey, ktorý bol dokonca posledný.

Bez jediného triumfu a v tomto roku takmer nulový zostáva siedmy z derby Standing Rock (Budovič). Zverenec Miroslava Stančíka začal svoju najdôležitejšiu sezónu prípravnými dostihmi na jarnú klasiku, na rozdiel od senického ryšiaka sa však súrodencovi triedovej Saintnixy veľmi nedarilo. Reprezentant slovenskej pobočky Stall Garant dosiahol najlepší výsledok v „dvojkovom“ Memoriáli Josefa Břečku hneď na úvod, keď si za štvrté miesto prísal jedinú dotáciu v tomto roku. V hlavnom triali, Cene trojročných žrebcov, však Standing Rock úplne vyhorel a docválal predposledný 20 dĺžok za víťazným Darkolvom. Veľmi podobný výkon predviedol zverenec Miroslava Stančíka aj v samotnej klasickej Veľkej jarnej cene, v ktorej patril medzi outsiderov a deviatym miestom naplnil predpoklady do bodky. Vytrvalec, ktorý rád cvála zozadu, potom vynechal dvojkilometrové Starohájske kritérium a predstavil sa na derby-dištancii v druhej kategórii. Počas dostihov sa držal vzadu, tam aj zostal a docválal šiesty, dlhých 22 dĺžok za víťazným Gugus Des Brieres. V derby sa Standing Rock držal prekvapivo dobre a hoci zo siedmeho miesta na dotáciu nedosiahol, oproti trialu si vylepšil handicap o 10 kilogramov. Realizačný tím poslal pred mesiacom hnedáka do Karlových Varov, v dostihoch druhej kategórie v konkurencii starších koní sa držal takmer stále vzadu a tam aj zostal, dlhých 7 a pol dĺžky za Mount Q. Ak sa zázračne nezlepší, asi na dotáciu nedosiahne.

So snahou nadviazať na rodinný úspech spred troch rokov nastúpi na štart Oriental Glory (Línek). Dodatočne dohlásený reprezentant českej stajne Lokotrans je polobratom elitného slovenského vytrvalca Oriental Sky zo stajne Patrik, sám však zatiaľ taký úspešný ako jeho súrodenec nie je. Stále nezvíťazivší tmavý hnedák vstúpil do tohtoročnej sezóny v Karlových Varoch v nabitej „dvojke“ na dva kilometre, v ktorej väčšinou cválal vzadu, predviedol sľubný finiš, ale napokon skončil až štvrtý. V hlavnom derby-triali, Velkej červnovej cene, cválal naopak spredu, po menšej kolízii v cieľovej rovine však zoslabol a dokončil ôsmy. Aby sa jeho realizačný tím uistil, že sa dostane do derby, tak mu o týždeň naordinovali ešte Červnový pohár na 1800 metrov proti starším, v ktorom z pomalého tempa dokázal zrýchliť a získal blízke striebro a vybojoval si tak vstupenku do vrcholu sezóny. Subtílny žrebec sa ale po pár stovkách dostal do strkanice, ktorá ho znechutila natoľko, že už bol viac menej mimo zorného poľa a v cieli bol až dvanásty. V Slovenskom derby sa zverenec Luboša Urbánka držal blízko čela, v rozhodujúcej chvíli však nedokázal zrýchliť a vycúval na konečné ôsme miesto. Po trojtýždňovej pauze sa Oriental Glory vrátil na západ Čiech do kúpeľného mesta, v dvojkilometrovej Velkej cene BBAG cválal v skromnom päťčlennom poli na treťom mieste, na ktorom aj zostal. Tréner do Oriental Gloryho vkladal nádeje už pred Českým derby, ak mu nepomôže dlhšia dištancia, tak môže pomýšľať len na nižšiu dotáciu.

Ešte o jedno miesto horšie skončil v Slovenskom derby Thisisthekey (Janáčková). Reprezentant českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia bol od začiatku akýsi zakríknutý a nemal ani jeden svetlý moment. Nadviazal tak na matný výkon z českej modrej stuhy, do ktorej nastupoval ako mierny favorit, zjavne však nemal svoj deň. Od úvodu pulujúci hnedák dostal v cieľovej rovine poriadny bodyček a bez chuti docválal predposledný. Takýto zlý výkon sa od zverenca Zdena Koplíka nečakal najmä po pôsobivom víťazstve v Starohájskom kritériu, ktoré vyhral pekným finišom zvnútra poľa. Meno Thisisthekey sa skloňovalo už pred Turf-gala, hoci dva jarné dostihy neboli tou najlepšou reklamou. Tohtoročnú sezónu zahájil hnedák v dostihoch tretej kategórie na 1800 metrov docválal síce tretí, na víťazného rakúskeho debutanta Gugus Des Brieres však strácal viac ako 8 dĺžok. Vo Veľkej jarnej cene bol aktívnejší a hoci v cieľovej roviny nemal príliš veľa priestoru na útok, aj tak docválal piaty, približne 3 dĺžky za víťazným Beau Massagot. Po neúspechu v Slovenskom derby, v ktorom sa Thisisthekey predstavil s džokejom Martinom Srncom, sa majiteľ rozhodol, že do sedla vráti trénerovu dcéru Ingrid Janáčkovú Koplíkovú. V auguste sa hnedák predstavil najprv v dvojkilometrovej Cene města Karlovy Vary, v ktorej relatívne blízkym piatym miestom potvrdil kurz, pred mesiacom v rovnako dlhej mosteckej Velké letní cene skončil posledný, viac ako 7 dĺžok od víťazného Darkolvu.

Najmenej skúseným českým koňom je bez pochýb Mount Q (Chaloupka), ktorý sa do Českého derby nedostal a v slovenskej analógií veľa vody nenamútil, keď skončil predposledný trinásty. Dvojkový víťaz z Mostu debutoval tento rok v Memoriáli dr. Frankenbergera na mieste svojho jediného kariérneho triumfu, po štarte však stratil približne 3 dĺžky a napokon skončil piaty. Reprezentant stajne Meridian sa po dvoch týždňoch predstavil na Turf-gala v Starohájskom kritériu, väčšinu dostihov cválal v závetrí na predposlednom mieste, v cieľovej rovine však zrýchlil, trochu ho pribrzdil neskorší víťaz, ale aj tak stačil na štvrté miesto, za Thisisthekey a Darkolvom, ale pred Riskom. Od derby sa Mount Q divákom ukázal len raz, v druhej kategórií na 2400 metrov v Karlových Varoch, kde zverenec Štěpánky Myškovej cválal na druhom mieste, v cieľovej rovine síce asi dvadsať metrov viedol, napokon však prehral aj boj o bronz a skončil štvrtý o 7 a pol dĺžky pred posledným Standing Rockom. Z hnedákovho prejavu sa dá vyčítať, že 2800 metrov bude naňho asi príliš dlhých.

Zvyšná dvojica Slovenské derby vynechala, na druhej strane, reprezentant ambicióznej stajne Jiřího Charváta Be Master (Verner) je jediným koňom na štarte so skúsenosťou na dištancii 2800 metrov. Zverenec trénera Pavla Tůmu totiž pred tromi týždňami absolvoval českú analógiu najdlhšej klasiky, proti hviezdnej dámskej dvojici Blessed Kiss – Carmella nemal šancu, porazil ho aj zlepšený Barabash, Be Master však získal „zemiakovú“ medailu. Víťaz prvého vážnejšieho derby-trialu, mosteckého Memoriálu dr. Frankenbergera na dva kilometre (piaty Mount Q) a ešte predtým „štvorkového“ maiden medzi rovesníkmi České derby nedobrovoľne vynechal a nezúčastnil sa ani toho slovenského. Namiesto toho zamieril do Mostu, v „dvojkovom“ handicape na 2200 metrov proti starším súperom vybojoval bronz, hoci nosil mušiu váhu. Myslíme si, že skúsenosť s takto dlhou dištanciou mu pomôže k zisku menej jagavého kovu.

Jediný domáci odchovanec na štarte Furious Felix (Šafář) bol dohlásený dodatočne a ako jediný má šancu dosiahnuť na chovateľskú prémiu. Reprezentant nedávno zaregistrovanej stajne Mishel Style sa každým štartom zlepšuje, z piatej kategórie sa „vyšplhal“ až na úroveň víťaza „trojkového“ handicapu. Zverenec Mariána Štangela je ideálnym tipom na prekvapenie, handicapovo sa od začiatku sezóny zlepšil už o 16 kilogramov, od polovice augusta oddychuje a uvidíme, kam až to dotiahne. Nedá sa totiž povedať, že na svojej ceste porazil nejakých silných súperov.

Náš tip: Risk – Darkolva – Be Master

Autor: Daniel Mentel