Reportáže

Darkolva poprel „papiere“ a vyhral St. Leger

Hoci v českom i slovenskom derby nedosiahol na medaily a zdalo sa, že jeden a pol míle je už naňho pridlhá porcia, v poctivo odbehnutom Slovenskom St. Legeri na mäkkej dráhe cválal s ľahkosťou rodeného vytrvalca, v cieľovej rovine ešte dokázal zrýchliť a vyhral bez problémov o dve dĺžky pred najbližším prenasledovateľom. Beluš Darkolva z českej stajne Joly Jiřího Odcházela.

Stupne víťazov doplnili Be Master a Oriental Glory

Najdlhšia klasika, Slovenský St. Leger (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 2800 metrov, 19 000 €), prilákala osmičku žrebcov, pričom polovica z nich mohla reálne pomýšľať na víťazstvo, aj keď platí, že šance sú na začiatku vždy rovnaké. Od štartu sa presne podľa očakávaní dopredu dostal tempár Risk (2,7:1), ktorého sme ako rodeného vytrvalca s pekným kariérnym vysvedčením tipovali na víťazstvo. Džokej Jiří Palík posunul ryšiaka pomerne ďaleko od bariéry, kde už bola dráha dosť rozbitá, a nasledovali ho aj ostatní jazdci. Za Riskom sa usadili outsider Mount Q (29,9:1) a jeden z trojice favorizovaných koní Be Master (3,1:1), ktorý mal ako jediný skúsenosť s takto dlhou dištanciou. Po tretine dostihov sa pole poriadne roztiahlo a takto kone aj prvýkrát precválali cieľom, pričom poradie sa nemenilo dlhé stovky metrov. Asi kilometer pred cieľom začali kone zo zadných pozícií zrýchľovať, z posledného miesta až na tretie „priletel“ Thisisthekey (17,1:1). Pred vbiehaním do záverečného oblúka sa cez vedúceho Riska prevalila vlna, ktorú viedol Mount Q, nasledovali ho Be Master a tiež polepšený domáci odchovanec Furious Felix (11,6:1), naopak Thisisthekey po chvíľkovom vzopätí zasa zhasol. V oblúku sa šikovným manévrom džokeja Zdena Šmidu dostal dopredu mierny favorit Darkolva (2,6:1) a šancu na klasický triumf už nepustil. O medaily spočiatku bojoval Mount Q, spoza hradby unavených koní sa však vynoril reprezentant stajne Lokotrans Oriental Glory (5,5:1) a znovu „zapol“ aj Be Master. Reprezentant sponzorskej stajne Dr. Charvát napokon získal striebro pred Oriental Glorym, na ktorom sedel špecialista na bratislavský St. Leger Jaroslav Línek.

Víťazný beluš Darkolva sa na Moravu sťahoval po tom, ako ho privátne zo stajne Josepha Patricka O’Briena kúpil majiteľ stajne Joly Jiří Odcházel a umiestnil ho do tréningu Františka Holčáka. V rodnom Írsku absolvoval Darkolva sedem dostihov prevažne na trati 1400 metrov. Jedinou výnimkou bol predajný dostih v anglickom Newcastli, tam však ako desatinový favorit skončil až tretí a odišiel bez záujmu kupujúcich späť do stajne. Z ôsmich štartov vyťažil jedno druhé, tri tretie, tri štvrté a jedno piate miesto, čiže takmer vždy si vybehal aspoň malú dotáciu. Syn šprintéra a otca raných koní Dark Angela a vytrvalkyne Penolvy sa strednej Európe predstavil v Cene trojročných žrebcov a napriek menšej komplikácii v cieľovej rovine dokázal vyhrať. Svoju dávku smoly si vybral v klasickej Veľkej jarnej cene, v ktorej po pomalšom štarte musel stále obiehať, v cieľovej rovinke bol chvíľu zavretý a nemal kadiaľ útočiť. Napokon však dobrým záverom vybojoval aspoň bronz. Naopak v dvojkilometrovom Starohájskom kritériu zvolil džokej Zdeno Šmida inú taktiku, nechal Darkolvu cválať okolo piateho miesta, už pri vbiehaní do cieľovej roviny ho posunul na čelo a zdalo sa, že vyhrá, keď sa zozadu naňho dotiahol neskôr víťazný Thisisthekey. Do Českého derby nastupoval beluš s ambíciou docválať na takzvanej tabuli (do piateho miesta), čo sa mu aj splnilo, hoci sa približne 400 metrov pred cieľom dostal do dominovej kolízie, ktorú začala neskoršia víťazka Blessed Kiss, a nemohol útočiť naplno. V analýze pred naším derby sme napísali, že 2400 metrov je už pre Darkolvu veľa a zopakovanie piateho miesta z Prahy je v jeho silách, napokon bol o nos šiesty. Koncom augusta sa beluš predstavil na predsa len preňho prívetivejšej dištancii v mosteckej Velké letní cene. V dobre obsadenej dvojkilometrovej „jednotke“ iste porazil napríklad výborného strednotratiara Ideal Approacha. A hoci sme v našej analýze napísali, že 2800 metrov už bude pre Darkolvu príliš dlhá porcia, v dostihoch sa ukázalo, že ju zvládol a to dokonca tak, že za sebou nechal všetkých prenasledovateľov.

Saša „ide“ aj v Bratislave!

Takmer do roka a do dňa sa v Cene Whisky (I. kat., 3-ročné a staršie kobyly, 1800 metrov, 7 000 €) stretli medailistky z vlaňajšej edície a aj keď papierovo to tak dopadnúť nemalo, takmer na vlas sa zopakoval dobeh spred dvanástich mesiacov. Hneď po štarte sa na čelo dostala víťazka Jarnej ceny kobýl Wild Love (4,5:1), ktorá túto taktiku s rôznymi úspechmi skúša počas celej sezóny. Za zverenkyňu Václava Luku sa posadila senická outsiderka Bethany Belle (16,7:1), v tesnom závese cválali „jednotkové“ víťazky Mooreen (4,3:1) a Slivka (4,8:1), ktoré podľa kurzov patrili do silného stredu poľa. Po polovici dostihov sa z posledného miesta odlepila favorizovaná Saša (2,4:1) a džokej Vendula Korečková ju popri bariére posunula na približne štvrté miesto. V záverečnom oblúku sa dopredu na chvíľu dostala Bethany Belle, pri vbiehaní do cieľovej roviny ju však vystriedala Saša, na ktorú sa tlačila finišujúca Hessoesse (4,7:1). Kým Saša sa udržala na čele až do cieľa, zverenkyňa Františka Holčáka sa napokon neudržala ani na pomyselných stupňoch, keď ju v záverečných metroch porazili vlani bronzová Mooreen a obhajkyňa striebra Lightblack (10,9:1), ktoré si tak tento rok pozície vymenili.

Reprezentantka stajne Lascar-Váňa rodiny trénera Tomáša Váňu prežíva vo svojich štyroch rokoch snovú sezónu a obdivuhodne dlho drží formu. Zo siedmich štartov vyťažila päť víťazstiev, jedno druhé miesto o krk za Zorianou v Cene Pat’s Music a iba raz odišla bez dotácie. Išlo o dostihy v berlínskom Hoppegartene, kde ju nejazdila stála jazdkyňa Vendula Korečková, ale náš najúspešnejší džokej Jozef Bojko, ktorý sa však príliš nevyznamenal. Sašu odjazdil úplne proti pokynom a senzitívna hnedka sa za to „odmenila“ vzdialeným desiatym miestom. Inak ale Saša „ide“ ako mašinka. Prvé tri tohtoročné dostihy absolvovala na úrovni druhej kategórie. Na úvod sezóny vyhrala v Lysej nad Labem a porazila napríklad aj niekdajšieho víťaza Bratislavskej míle Tamarind Cove. V pražskej Velkej Chuchli vyhrala čisto dámsku Cenu Nory Jeane a v Karlových Varoch aj Letní cenu klisen. V lete prišla porážka od Zoriany a spomínaný neúspech z Berlína. V posledný deň prázdnin však naplno zabodovala vo Velkej cene Prahy, ktorú vyhrala proti výkvetu českých míliarov po nádhernom dobehu. Víťazstvo z Ceny Whisky je len čerešničkou na už aj tak poriadne ozdobenej torte.

Autor: Daniel Mentel