Analýzy

Zvíťazí Free Folie aj štvrtýkrát za sebou?

Slovenská dostihová sezóna s letopočtom 2023 napíše v nedeľu svoju poslednú kapitolu. Záverečnou „jednotkou“ by mala byť dvojkilometrová Veľká októbrová cena s deviatkou strednotratiarov, v ktorej sa predstavia tohtoroční klasici (napríklad víťazka Oaks Free Folie), ale tiež veterán Ideal Approach lúčiaci sa s dlhou a úspešnou kariérou, mimochodom víťaz týchto dostihov spred šiestich rokov. Na programe však nájdeme aj „odvetu“ vrcholov pre dvojročné kone. Naopak súboje o šampionáty sú už rozhodnuté, jedinú možnosť na zmenu stavu má džokej Martin Cagáň v šampionáte prekážkových jazdcov, aj to iba v prípade, že zvíťazí v oboch nedeľných dostihoch na prekážkach a zároveň Pavel Složil neskončí ani raz lepšie ako štvrtý.

Ideal Approach sa lúči s dostihmi a nie je bez šance na medailu

Vyrovnaná zostava na štarte, nepredvídateľná forma v pokročilej jeseni a vytrvalý piatkový dážď robia z tohtoročnej edície Veľkej októbrovej ceny (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 2000 metrov, 5 800 €) rébus, ktorého tajničku nie je jednoduché rozlúštiť. O štvrté „jednotkové“ víťazstvo v rade sa bude na záver dlhej, náročnej a úspešnej sezóny snažiť Free Folie (Línek). Tmavej hnedke vyhovujú dostihy okolo dvoch kilometrov, ale proti žrebcom a starším koňom nastúpi prvýkrát od vlaňajšieho debutu a od posledného štartu uplynulo už sedem týždňov, preto je jej forma otázna. Napriek tomu vidíme Free Folie ako najväčšiu adeptku na víťazstvo, pretože už na úvod sezóny získala tretie miesto v Cene trojročných kobýl, na ktoré nadviazala blízkym šiestym miestom v klasickej Jarnej cene kobýl. Pomer síl s jarnou klasičkou Feschandou obrátila reprezentantka stajne Strnisko hneď pri najbližšej príležitosti, v Cene Arvy Free Folie predviedla svoj silný záver a napriek obiehaniu získala premiérové víťazstvo v kariére. Svoju bojovnosť a výborný záver potvrdila zverenkyňa Jaroslava Línka aj v Cene Pat’s Music počas derby-mítingu a začiatkom septembra v klasických Oaks.

V klasickom St. Leger predviedol aktívny výkon a napokon získal striebro Royal Catatumbo (Koplík), ktorý však môže doplatiť na dištančné experimenty a terajšie výrazné skrátenie dištancie. Reprezentant stajne Vimar nastúpi už na svoje ôsme tohtoročné dostihy a rozptyl ich dĺžok je presne jedna míľa. Po umiestneniach v Cene trojročných žrebcov aj klasickej Veľkej jarnej cene (štvrtý) poslala trénerka Zuzana Kubovičová hnedáka do najvýznamnejšieho slovenského šprintu na Turf-gala, samotná Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR však pre Royal Catatumba nedopadla najlepšie, keď skončil bez peňazí ôsmy. Ústup z pozícií a predĺženie o 500 metrov pomohol hnedákovi k premiérovému triumfu kariéry, hoci len na úrovni druhej kategórie. V kolísavých výkonoch následne pokračoval pri poslednom mieste v Bratislavskej míli (Quessigny prvý, Ideal Approach tretí). V posledných dvoch štartoch pozbieral dve striebra, najprv v Topoľčiankach a naposledy v najdlhších klasických dostihoch St. Leger.

Piaty za Royal Catatumbom skončil v najdlhšej klasike Maranello Rosso (Zedková), ktorý sa do stajne Lokotrans Slovakia dostal z českej partnerskej stajne Lokotrans koncom júna po siedmom mieste v Českom derby. Tmavý hnedák získal v tréningu Luboša Urbánka dve štvrté miesta v derby-trialoch, ale ani po presune k Mariánovi Štangelovi toho príliš veľa nepredviedol. V slovenskej modrej stuhe zopakoval Maranello Rosso siedme miesto z pražskej analógie a klasický maratón uzavrel spomínaným piatym miestom v St. Leger. Dva kilometre mu budú sedieť lepšie, ale vidíme ho v horšej polovici poľa.

To tréner Jaroslav Línek má nazbrojené oveľa silnejšími zbraňami. Okrem Free Folie totiž posiela na štart ešte ďalšie dva kone. Prednosť pri predstavovaní dostane tohtoročná dvojnásobná víťazka Blue Bay (Florian), ktorá bude útočiť na čistý hattrick, tentoraz sa však nebude môcť spoľahnúť na výraznejšiu váhovú výhodu. Vlastná odchovankyňa stajne Caruso je kobylou výkonnosťou niekde na pomedzí prvej a druhej kategórie, pričom úspechy zatiaľ zbierala v „dvojkách“. Po minuloročnom víťaznom hattricku bola hnedka postupne piata v Jarnej míli, šiesta v Cene Scottish Rifla, kde nestačila na Quessignyho ani Ryonyho a napokon druhá v „dvojke“ na predĺženej míli. Po piatom mieste v dámskej Cene Whisky si Blue Bay vypýtala pozornosť v dvojkilometrovom handicape druhej kategórie, kde sa po desiatich mesiacoch vrátila na víťaznú vlnu a rovno druhý triumf v rade pridala vďaka váhovej výhode v Jesennom handicape.

Dva kilometre Veľkej októbrovej ceny sa zdajú pridlhé pre míliara Quessignyho (Havlík), napriek tomu by svojou triedou mohol uspieť a určite s ním treba počítať ako s adeptom na medailu. Reprezentant stajne Meridian SK je jedným zo štvorice účastníkov júnovej Ceny Scottish Rifla, ktorá bude na štarte aj v nedeľu, a vďaka štvrtému miestu z nich skončil najlepšie. Hnedý valach sa na Záhorie k trénerovi Jaroslavovi Línkovi sťahoval počas zimnej prestávky a tomu sa z Quessignyho podarilo „vydolovať“ poctivého míliara. Pri debute pod novým realizačným tímom skončil piaty vo Veľkej aprílovej cene, ale už v nasledujúcom štarte si pripísal premiérový triumf kariéry. Išlo o handicapovú Jarnú míľu, kde na jeho štíte ostala okrem iných aj Blue Bay. Ani štvrté miesto z Ceny Scottish Rifla nebolo na zahodenie a úspešnú jarnú kampaň zavŕšil Quessigny víťazstvom v Bratislavskej míli počas derby-mítingu. Po zaslúženom oddychu sa valach predstavil v budapeštianskej Imperiál díj, ale tam dieru do sveta neurobil a sklamal až ôsmym miestom. Začiatkom októbra vstupoval do boxov pred Jesenným handicapom ako mierny favorit, z piateho miesta zaostal za víťaznou Blue Bay približne dve dĺžky, ale dával jej k dobru päť kilogramov, a tak teraz očakávame otočenie pomeru síl.

Prakticky rovnaké farby ako Quessigny bude reprezentovať aj vytrvalý Carlo Biraghi (Šara), osemročného valacha však trénuje Zdeno Koplík a majiteľom je oficiálne Farma Poledníkovo. Skúsený valach sa do Bratislavy vracia po dva a štvrť roku – vtedy zvíťazil v Zlatom pohári – odvtedy však zmenil trénera a ako syn slávneho Galilea sa preorientoval na ultravytrvalecké trate. V aktuálnej sezóne štartoval šesťkrát, ale iba raz doma (v septembrovej Velkej cene českého turfu skončil predposledný deviaty). Väčšinu dostihov absolvoval Carlo Biraghi na francúzskych dráhach na obľúbenej dištancii troch kilometrov, pričom jediný raz zabodoval v májovej class 3 vo Fontainebleau, a to rovno víťazne. „Black-type“ pokusy (Gr.2 v Deauville a Listed v Saint-Cloud) dopadli podľa očakávania – valach porazil len jediného súpera. Pred dvoma týždňami sa Carlo Biraghi vrátil do Fontainebleau a v dostihoch class 2 sa v tesnom závere musel uspokojiť so siedmym miestom. Ak by sa bežalo o kilometer dlhšie, nenašiel by súpera, takto zrejme nestihne zaútočiť.

V handicape pomalými, ale vytrvalými krokmi klesá niekdajší najlepší slovenský míliar Ryony (Andrésová) a hoci sa v Cene Scottish Rifla dokázal priblížiť k svojim formám z minulosti, bol to skôr ojedinelý výstrel do tmy ako naznačenie trendu. Zverenec Jana Havlíčka sa bez výnimky predstavuje na slovenských dráhach a v aktuálnej sezóne dokonca debutoval na vidieku – v šurianskej „trojke“ zvíťazil aj napriek najvyššej nesenej hmotnosti. Potom si Ryony zaspomínal na lepšie časy piatym miestom na Turf-gala, ale predposledná priečka z druhej kategórie, päť dĺžok za Blue Bay, znamenala návrat do reality. Koncom júla ešte Ryony získal bronz v „dvojkovom“ handicape, odvtedy však pozbieral siedme, šieste a znovu siedme miesto a približne takto ho vidíme aj v nedeľu.

S nedávnym „trojkovým“ víťazstvom vstupuje do licitácie dvojnásobný víťaz z vlaňajších „dvojok“ Odsonne (žk. Roman). Zverenec Štěpánky Myškovej vstúpil do sezóny prekvapivým, ale zaslúženým druhým miestom z Velkej dubnovej ceny, na ktoré chcel nadviazať úspechom vo Veľkej cene Slovenska. V najdôležitejších vytrvaleckých dostihoch určeným starším koňom však skončil s veľkou stratou posledný a odvtedy sa na tri mesiace odmlčal. Reprezentant stajne Petra Janečka pauzu zjavne využil dobre, pretože v polovici septembra sa v pražskej Velkej Chuchli vrátil na víťaznú vlnu.

Na záver našej analýzy sme si nechali veterána s veľkým V. Pohľad do štatistík prezrádza, že Veľká októbrová cena bude pre Ideal Approacha (Foret) štartom s poradovým číslom sedemdesiatpäť. Jedenásťročný matador má za sebou obdivuhodnú kariéru, pričom bratislavský Starý háj v nej hral podstatnú úlohu, pretože tu zvíťazil v až ôsmich dostihoch (naposledy vo vlaňajšej Cene Scotish Rifla). Do svojej rozlúčkovej sezóny vstúpil „maskot“ stajne Lokotrans blízkym tretím miestom vo Veľkej aprílovej cene, na ktoré však nenadviazal na Turf-gala, kde neporazil ani jedného súpera. Bronz si Ideal Approach vybojoval aj v Bratislavskej míli, keď matematicky podal rovnaký výkon ako víťazný Quessigny. Začiatkom septembra si valach vybral vo Velkej cene Prahy ďalšiu slabú chvíľku a skončil predposledný. Veľmi by sme Ideal Approachovi želali, aby pri svojej derniére získal aspoň bronz.

Náš tip: Free Folie – Quessigny – Ideal Approach

Foto: Miroslav Abík

Autor: Daniel Mentel