Analýzy

Dostihová sezóna sa rozbieha trialmi klasík

Po päťmesačnej zimnej prestávke sa výnimočne už v sobotu vracia do bratislavského Starého hája dostihový ruch. Hneď prvý míting sezóny s letopočtom 2024 prinesie okrem tradičnej prekážkovej Jarnej ceny Petržalky aj oba trialy na jarné klasiky. Hoci prvé prihlášky vyzerali rozpačito, nakoniec bude na štartovej listine Cene trojročných kobýl jedenásť klasických adeptiek. Podobná východisková situácia bola aj medzi žrebcami, tých sa na štart Ceny trojročných žrebcov napokon postaví osem a práve týmto dostihom sa budeme venovať v našej analýze.

Zastaví maďarských žrebcov vyššia váha?

Hneď na úvod však treba povedať, že odhadovať šance účastníkov Ceny trojročných žrebcov (I. kat., 3-ročné žrebce, 1700 metrov, 7 000 €) môže byť veľmi záludné. Trial klasickej Veľkej jarnej ceny sa odbehne počas sezónnej premiéry a pri analýze nám pomôžu minuloročné výsledky, prípadne odhad potenciálu z pôvodov. Naopak, nemôžeme sa oprieť o informácie o tom, ako žrebce prezimovali, či počas prestávky dospeli a v akej sú momentálne forme. Medzi osmičkou uchádzačov nájdeme dva maďarské kone, jedného cestovateľa z Moravy a päticu domácich žrebcov.

Najvyššiu handicapovú známku získal v minuloročnom oficiálnom handicape reprezentant stajne Lokotrans Slovakia Kornelius (Zedková), ktorý ťažil zo svojej ranosti už v lete. Ryšiak debutoval tesným striebrom hneď pri prvej možnej príležitosti v polovici júna. Tréner Marián Štangel poslal svojho zverenca na ďalší štart už po dvoch týždňoch a v „maiden“ nepotvrdil úlohu desatinového favorita, keď v skromnom poli prehral s neskoršou zimnou kráľovnou Amrou aj účastníkom francúzskych „black-type“ dostihov Loch Pike. Svoju ranosť a chtivý prejav napokon pretavil Kornelius do premiérového triumfu koncom júla (Osbourne po zlom štarte skončil až šiesty). Najlepší výkon podal ryšiak vo Veľkej cene BBAG Baden-Baden, ktorá však zároveň ukázala jeho limity. Od štartu vedúcemu Korneliovi dochádzal s blížiacim sa cieľom dych a hoci napokon skončil strieborný za Amrou, ďalšie metre navyše mu zrejme svedčať nebudú.

Naopak metre naviac by nemuseli vadiť „štvorkovému“ víťazovi Osbourne (Havelková), jednému z dvoch reprezentantov bielo-červenej kombinácie stajne MPL Racing na štarte. Hnedák z tréningu Jozefa Chodúra pri debute prehral s Korneliusom, už pri reparáte však dokázal s ľahkosťou zvíťaziť, hoci neporazil žiadnu veľkú konkurenciu. V nasledujúcich štartoch narazil na silnejších súperov a vyťažil z nich tretie a piate miesto. Najprv v míľovej „dvojke“ nenašiel odpoveď na dobre finišujúcu dvojicu, v juniorskom vrchole Karpatskej cene však skončil predposledný piaty a k vysokej známke sa „odviezol“. Je pravdepodobné, že po zime sa Osbourne zlepšil, na viac ako bronz to zatiaľ nevidíme.

Pomalými krokmi je nahor ťahaný druhý reprezentant stajne MPL Racing Hájek (Madihi). Progresívny hnedák z tréningu Jaroslava Hanáčka vlani debutoval začiatkom októbra v míľových „maiden“ a ako najväčší outsider príjemne prekvapil blízkym bronzom, s dvojkilogramovou nevýhodou iba štyri dĺžky za víťaznou Ninnou Best. Rovnaká súperka ho porazila aj počas záverečného mítingu sezóny 2023, v Memoriáli MVDr. Pavla Šarišského – niekdajšej Odvetnej cene na 1800 metrov – však na víťazku strácal dlhých 14 dĺžok, naopak porazil štvrtého It’s Eddy. Ubratie metrov Hájekovi nemusí vyhovovať, neboli by sme prekvapení, ak by získal medailu.

Hneď dvojicu svojich zverencov posiela na štart Zuzana Kubovičová, súdiac podľa vlaňajších výsledkov však by mali patriť medzi outsiderov. Lepšie výkony predviedol reprezentant stajne Jakáb Burstar (Florian), hoci na čerstvo trojročného koňa má veľmi netypický kariérny záznam. Zo štyroch doterajších štartov až v dvoch stratil jazdkyňu a dostihy nedokončil, čo je typické skôr pre prekážkarov než začínajúce rovinové kone. Pár sekúnd po štarte debutových dostihov spadla z Burstara jazdkyňa Michaela Jakábová. V nasledujúcom štarte sa do ryšiakovho sedla posadil džokej Adam Florian a zrodilo sa z toho druhé miesto pred Hájekom. Na poslednom bratislavskom mítingu sa Burstar predstavil v šprintérskej „trojke“ a tesne pred vbiehaním do cieľovej roviny sa vplyvom odstredivej sily pošmykol a zhodil svoju jazdkyňu. V polovici novembra si ryšiak predsa len vylepšil skóre, keď v Lysej nad Labem získal bronz v míľovej „trojke“. Džokej Adam Florian v sedle Burstara je zárukou dobrého odjazdenia, otázka je, nakoľko to bude stačiť.

Vedľa Burstara bude v štartovacích boxoch stáť aj druhý zverenec Zuzany Kubovičovej It’s Eddy (Foret). Reprezentant modro-žltých farieb stajne PD Senica debutoval vzdialeným druhým miestom v kilometrovej „trojke“ na domácej dráhe v Senici – Čáčove. Na málo hovoriace striebro nadviazal hnedák slabším štvrtým miestom z Odvetnej ceny, štyri dĺžky za druhým Hájekom a v sobotu zrejme skončí v horšej polovici poľa.

Dostihy na zoznámenie absolvoval v míľovej „dvojke“ Cheeky Boy (Demo) reprezentujúci českú stajňu Drag Consulting. Zverenec Michala Dema, ktorý sa do hnedákovho sedla aj posadí, však pri debute veľa vody nenamútil a skončil posledný. Cheeky Boy, ktorý na dražbe ročných koní spoločnosti Arqana stál 9 000 €, má míliarsky pôvod a mohol by sa zlepšovať.

Z Maďarska k nám smeruje dvojica žrebcov, ktorí však budú oproti ostatným účastníkom váhovo znevýhodnení trojkilogramovou penalitou. Oveľa vyššie šance bude mať jeden z hlavných adeptov na medailu Sommerprinz (Liška), ktorý vlani ešte v iných farbách a inom tréningu získal v Budapešti dve víťazstvá z troch štartov. Hnedák, po novom reprezentujúci stajňu INTERGAJ, debutoval v polovici augusta šiestym miestom medzi nezvíťazivšími na syntetickom povrchu, ale o mesiac už dokázal v míľových „maiden“ bodovať naplno. Zverenec Gábora Maronku na záver juniorskej kampane zvíťazil aj vo významných Kétévesek kritériuma, kde ako tretí najväčší outsider prekvapil suverénnym výkonom aj výsledkom. Forma maďarských koní býva na jar tradične veľmi dobrá a Sommerprinza by pred víťazstvom nemala zastaviť ani penalita.

Vlani až šesťkrát v rodnom Francúzsku štartujúci hnedák Exact (Perović) sa koncom novembra presťahoval za 38 000 € do majetku stajne HJ Racing Team s francúzskym ratingom 40. Exact, ktorého aktuálne trénuje Miroslav Jovanović, sa pod vedením trénera Didiera Guillemina predstavil na vidieckych dráhach a debutoval už vlani v apríli. Na dráhe v Tarbes prehral len s koňom v majetku slávnej stajne Aga Khana. V ďalších dvoch štartoch na rovnakej dráhe dokázal bodovať naplno. Ďalšie dve umiestnenia pridal Exact v dostihoch class 2 v La-Teste-de-Buch a z rodiskom sa rozlúčil posledným štvrtým miestom v Toulouse. Hoci hnedák nebežal na veľkých dráhach, jeho doterajšie výsledky ho radia medzi favoritov.

Náš tip: Sommerprinz – Exact – Osbourne

Ilustračné foto: Miroslav Abík

Autor: Daniel Mentel