Analýzy

Aigle Vaillant sa vracia do Bratislavy a mieri za víťazstvom

Kým trojnásobný Kôň roka Opasan zahájil tohtoročnú sezónu už vo štvrtok v parížskom Longchamp, držiteľka minuloročného titulu Free Folie začína o dva dni neskôr vo Veľkej aprílovej cene. Rovnako ako pri sezónnej premiére sa brány bratislavského závodiska otvoria už v sobotu a športový vrchol ponúkne súboj osmičky strednotratiarov, pričom len dvaja z nich majú viac ako štyri roky. Inými slovami rovná šestica účastníkov sa vlani zúčastnilo aspoň jedného z klasických dostihov a teraz budú musieť potvrdiť, že im prechod medzi starších neubral na kvalite.

Free Folie vstupuje do sezóny ako Kôň roka

Už z vyššie napísaného je zrejmé, že veľa účastníkov vlaňajšieho ročníka Veľkej aprílovej ceny (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 7 000 €) sa tohtoročnej edície nezúčastní. Na štart sa postaví len pred dvanástimi mesiacmi piaty Quessigny (Línek). Preverený míliar reprezentujúci slovenskú pobočku stajne Meridian vlani vybojoval dve „jednotkové“ míle – Jarnú aj Bratislavskú míľu a pohľad na valachovu kariéru prezrádza, že práve 1600 metrov je jeho ideálna dištancia a dvesto metrov navyše mu môže robiť problémy. Zverenec Jaroslava Línka mal vlani lepšiu prvú polovicu sezóny, v ktorej okrem dvoch triumfov a piateho miesta vo Veľkej aprílovej cene získal ešte „zemiakovú“ medailu v Cene Scottish Rifla. Na jeseň mu forma predsa len klesla. Z budapeštianskej míľovej Imperiál díj si domov doviezol len ôsme miesto. V Jesennom handicape Quessignyho zastavila najvyššia váha, hoci v tesnom dobehu skončil piaty iba asi trištvrte dĺžky za Blue River, ktorej dával päť kilogramov k dobru. Štart v dvojkilometrovej Veľkej októbrovej cene na záver sezóny priniesol súboj s tréningovou kolegyňou Free Folie, ktorý však negatívne ovplyvnila kolízia približne v polovici dostihov, čo valacha dostatočne znechutilo a dokončil na siedmom mieste. Ak by sa bežalo na míľu, verili by sme Quessignymu viac, takto to vidíme prinajlepšom na jednu z medailí.

Jaroslav Línek trénuje aj aktuálnu držiteľku titulu Najlepšieho koňa slovenského chovu Blue River (Florian). Vlastná odchovankyňa stajne Caruso sa dlho profilovala ako zberateľka druhých miest – na striebro z „maiden“ štvrtej kategórie na úvod minuloročnej kampane nadviazala rovnakým umiestnením v klasickej Jarnej cene kobýl aj Cene Arvy. Belka prelomila „prekliatie“ v Cene Whisky na 1800 metrov, v ktorej podala najlepší výkon sezóny a iste zvíťazila. Nádeje realizačného tímu na druhú klasickú medailu zhasli v tesnom dobehu Slovenských Oaks, kde Blue River skončila šiesta, hoci len krátku hlavu za piatou Shining Sky a o nos pred siedmou Persistencofmemory. Na záver náročnej sezóny sa Blue River stretla s Quessignym v Jesennom handicape a získala bronz, hoci ktovie ako by dostihy skončili, ak by bola vyjazdená razantnejšie. Tréner aj jazdec boli belkin výkon vysvetľovať aj rozhodcom, ktorých napokon presvedčilo, že Blue River proste jemnú ruku vyžaduje. V sobotu jej k medaili možno pomôže džokej Adam Florian.

Na rozdiel od Quessignyho by metre naviac prospeli prvotriednemu vytrvalcovi Aigle Vaillant (Laube). Tmavohnedý valach však nemá problém ani s kratšími dostihmi a dokáže bodovať pri aktívnom priebehu aj úderným záverom. Reprezentant ambicióznej stajne Lokotrans vlani absolvoval sedem štartov, ale len jeden v strednej Európe. Tou výnimkou potvrdzujúcou pravidlo bol vytrvalecký vrchol slovenskej sezóny – Veľká cena Slovenska – v ktorej zverenec Luboša Urbánka po boji napokon aj zvíťazil. Okrem tohto triumfu však Aigle Vaillant aspoň čiastočne bodoval iba na augustovom mítingu v nemeckom Baden-Badene, keď v „jednotke“ na 2200 metrov nestačil len na víťaza, pričom obaja cválali na čele hneď od štartu. Z nášho pohľadu bol zaujímavý aj štart v Listed na 2400 metrov vo Vichy, kde skončil siedmy, dve dĺžky za šiestym Opasanom. Na jeseň ešte Aigle Vaillant stihol dva dostihy, ale nebodoval ani raz. Dvojkilometrové Listed v Nancy mu vôbec nevyšlo (skončil jedenásty), na záver v berlínskom Hoppegartene docválal šiesty v „jednotkovom“ handicape. Hoci valachove výsledky z francúzskych dráh nevyzerajú až tak lákavo, na tunajšiu konkurenciu by jeho forma mala stačiť.

Medzi vlaňajšími klasikmi vyniká držiteľka titulu Kôň roka Free Folie (Foret), ktorú majiteľ Peter Strnisko stojaci za rovnomennou stajňou po sezóne presunul do Starého hája k trénerovi Mariánovi Štangelovi. Tmavá hnedka sa vlani ešte v opatere Jaroslava Línka zlepšovala postupne, v Jarnej cene kobýl bola len šiesta, ale silné leto jej prinieslo čistý „jednotkový“ hattrick. Ten Free Folie načala v Cene Arvy na Turf-gala, pokračovala Cenou Pat’s Music počas derby-mítingu a napokon najlepším výkonom v sezóne získala Slovenské Oaks. Na záver sezóny vyšla zo svojej rovesníckej „bubliny“, ale Veľká októbrová cena vďaka kolízií s Quessignym nedopadla podľa predstáv a Free Folie skončila na piatom mieste. Ani to však nezabránilo respondentom výročnej ankety zvoliť kobylu za najlepšieho koňa sezóny. Či jej zmena prostredia a tréningových metód prospejú, uvidíme v sobotu.

Triumf z klasických dostihoch má na svojom konte aj senický Manatan (Palík). Nenápadný zverenec Zuzany Kubovičovej sa vlani po neúspechu v Slovenskom derby (skončil až jedenásty) zranil a jeho aktuálna forma je otázna. Dištancia Veľkej aprílovej ceny by však hnedému valachovi mala vyhovovať. Vlani vstúpil do sezóny blízkym štvrtým miestom v Cene trojročných žrebcov, na ktoré nadviazal najlepším možným spôsobom, keď ako jeden z menej šancových koní po boji zvíťazil v klasickej Veľkej jarnej cene, keď za sebou nechal aj siedmeho Mythical Thora, s ktorým má vyrovnanú bilanciu 2:2. Manatan s ním totiž prehral v dvojkilometrovom Starohájskom kritériu, v ktorom skončil piaty a porazila ho aj tretia Shining Sky, a tiež v nevydarenom derby. Vracať sa po zranení po klasickej sezóne je náročné, preto Manatan patrí prinajlepšom do silného stredu poľa.

Hoci v predošlom odstavci sme zverenca Jaroslava Hanáčka Mythical Thor (Madihi) spomínali ako strieborného zo Starohájskeho kritéria, vo zvyšných dostihoch toho veľa nepredviedol a dotáciu si odviezol len po siedmom mieste vo Veľkej jarnej cene, keď zopakoval (vtedy nehonorované) umiestnenie z Ceny trojročných žrebcov. Po druhom mieste v derby-triali z Turf-gala skončil reprezentant stajne Koruna Academy deviaty v samotnej modrej stuhe a na záver svojej minuloročnej kampane až desiaty v dvojkilometrovej „dvojke“. Mythical Thor tak bude zrejme patriť medzi outsiderov.

Bez víťazstva, zato s niekoľkými umiestneniami z klasických dostihov absolvovala svoju najdôležitejšiu sezónu Shining Sky (Liška). Reprezentantka českej stajne Drag Consulting bude mať premiérovo vo svojom sedle džokeja Davida Lišku namiesto svojho jazdiaceho trénera Michala Dema, ale je to veľmi dobrá náhrada. Shining Sky vlani absolvovala päť štartov, z toho štyrikrát išlo o klasické dostihy. Hnedka najlepšie skončila hneď na úvod v mosteckej Jarní cene klisen, kde získala striebro trištvrte dĺžky za víťazkou. Po zisku bronzu zo Starohájskeho kritéria sa jej realizačný tím nezľakol výzvy a Shining Sky sa im odplatila piatym miestom z Českého derby. Do karlovarských Oaks potom nastupovala ako favoritka, ale štvrtým miestom naopak mierne sklamala. Náročnú sezónu zavŕšila Shining Sky piatym miestom v Slovenských Oaks v nabitom dobehu, v ktorom sa sedem kobýl od druhého do ôsmeho miesta zmestilo do približne jednej dĺžky. Iba víťazná Free Folie mala výraznejší odstup a rovnaký predpokladáme aj vo Veľkej aprílovej cene.

Úlohe outsiderky sa zrejme nevyhne ani dosiaľ stále nezvíťazivšia zverenkyňa Jozefa Chodúra Persistencofmemory (Kráner). Belka zo stajne Daliss sa výkonnostne pohybuje skôr na úrovni druhej kategórie a vlani mala pozvoľný vstup do sezóny. Po dvoch štvrtých miestach v „štvorkách“ a šiestom mieste v „trojkovom“ handicape na Turf-gala sa počas derby-mítingy blysla blízkym štvrtým miestom v Cene Pat’s Music, približne tri a pol dĺžky za víťaznou Free Folie. Výrazné zlepšenie formy však Persistencofmemory nepotvrdila v Cene Whisky (skončila až deviata) a ani siedmym miestom v Slovenských Oaks, hoci v klasike sa „odviezla“ k najlepšej kariérnej forme. Pred zimnou prestávkou ešte belka stihla štart v dámskej Cene Quissisany, na dvoch kilometroch však získala piate miesto a viac menej potvrdila predpoklady.

Náš tip: Aigle Vaillant – Free Folie – Quessigny

Foto: Miroslav Abík

Autor: Daniel Mentel