Reportáže

Sweet Anna rozhodla Veľkú cenu BBAG záverom

Hoci Veľká cena BBAG Baden-Baden prilákala len päť koní, aj medzi juniormi sme boli svedkami napínavého finišu, v ktorom sa presadila maďarská Sweet Anna, ktorá tak nadviazala na svoj predošlý budapeštiansky triumf.

Dlho vedúca Strassburg až tretia, predstihla ju Palmera

Od úvodných metrov Veľkej ceny BBAG Baden-Baden (Listed, 2-ročné kone, 1400 metrov, 10 000 €) bolo zrejmé, že dostihov vyhradených exkluzívne pre kone, ktoré boli ponúknuté na niektorej z dražieb baden-badenskej aukčnej spoločnosti, sa zúčastňuje dostihová omladina. Domáca Crystal Cup (4,8:1) zaostala hneď po otvorení dvierok na štartovacích boxoch zopár sekúnd, po niekoľkých desiatkach metroch zakopol aj jediný žrebec Wirrwarr (6:1) a razom sa prepadol približne na úroveň Crystal Cup. Na opačnom konci sa o prvenstvo chvíľu „preťahovali“ spolufavoriti Sweet Anna (2,5:1) so Strassburg (2,4:1), jazdec Adam Florian v sedle druhej menovanej kobyly napokon zavelil do útoku a reprezentantka stajne Tahlo Šefraný si vypracovala dĺžkový náskok. Za dvojicou favoritov pokojne na bariére cválala senická Palmera (3,7:1). Na konci oblúka pred cieľovou rovinou sa džokej Štefan Budovič rozhodol zaútočiť, ukážkovo potiahol belku popri bariére a ušetril niekoľko metrov, zatiaľ čo Strassburg aj Sweet Annu posunula odstredivá sila bližšie k tribúnam. 350 metrov pred cieľom sa však česká kobyla znova dostala do rytmu a hoci sa zdalo, že Palmera ju už porazila, bojovala ďalej. Približne na dištancii sa zdalo, že o prvenstvo sa pobijú tieto dve kobyly, zvonka sa však k záverečnému finišu napriahala Sweet Anna. Maďarská hnedka vyvinula opticky najvyššiu rýchlosť, čo napokon v cieli stačilo na jej tesné víťazstvo. Druhé miesto uhájila Palmera pred Strassburg.

Reprezentantka maďarskej stajne Kolozi Ranch sa narodila 10. februára a bola tak najstarším koňom na štarte. Do tréningu Jozefa Rosivala sa sťahovala za 4 000 € a slovenský tréner, ktorý už niekoľko rokov pôsobí u našich južných susedov, ju doteraz pripravil na tri dostihy. Po neveľmi vydarenom debute v polovici júna sa na dráhe objavila znovu začiatkom júla, ale ani v druhom štarte sa Sweet Anne nedarilo a docválala hlboko v poli porazených na vzdialenom desiatom mieste. Svoje skúsenosti však zúročila pred mesiacom v míľových maiden, kedy svojím víťazstvom ako najväčšia outsiderka prekvapila stávkarov a zrejme aj svoj realizačný tím. Nedeľný triumf však dokázal, že budapeštianske víťazstvo nebolo náhodné.

Mr Right je po tiumfe v Tatranskej cene na ceste k titulu šprintéra roka

Najvýznamnejším šprintom slovenskej sezóny je bezpochyby Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorá je jedným z najväčších ťahákov stredoeurópskeho festivalu Turf-gala. O pomyselné druhé miesto sa delí kilometrová Cena Mysa tvoriaca kulisu derby-mítingu a pred niekoľkými rokmi obnovená Tatranská cena (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 7 000 €). Tohtoročná edícia prilákala len päticu účastníkov z toho trojicu spoza rieky Moravy. Takmer „nepriestreľným“ favoritom sa stal Mr Right (1,1:1) a nakoniec aj predpoklady do bodky naplnil. Od začiatku si jazdci zvolili menej vyťaženú časť dráhy vzdialenú od bariéry niekoľko metrov. Džokej Martin Laube posadil na čelo Chilli Chocolate(5,1:1), za ním cválala Mayda (9:1), pole však bolo kompaktné a na poslednom mieste bežiaci favorit nebol od lídra ďaleko. Pred vbiehaním do cieľovej roviny „pustil“ džokej Zdeno Šmida Mr Righta, ten neváhal, zrýchlil a už približne 300 metrov pred cieľom viedol. Za zverenca Františka Holčáka sa zavesila víťazka Zlatého bičíka Efily (9,8:1), ktorá chvíľu hrozila, na hnedého valacha to nestačilo, striebro však o hlavu pred Chilli Chocolate ubránila.

Reprezentant ambicióznej stajne Dr. Charvát Mr Right zavŕšil víťazstvom v Tatranskej cene tohtoročný hattrick, keďže predtým triumfoval aj v Cene Mysa a v šprintérskych dostihoch počas pražského derby mítingu. Ani v ďalších tohtoročných štartoch však nesklamal. Prípravnú cenu prehral len o krátku hlavu za menej zaťaženou Miss Trout, vo vrcholnej Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa musel skloniť pred trojročným klasikom Beau Massagot a znovuzrodeným Henrytheaeroplane. Druhému menovanému podľahol aj naposledy v mosteckej Svatováclavskej cene, ani to však nijako neznižuje valachove zásluhy a jeho oprávnený nárok na šprintérsky trón.

Autor: Daniel Mentel