Analýzy
Napíše Zoriana ďalšiu víťaznú kapitolu?
Posledná októbrová nedeľa je tradičným termínom záverečného mítingu slovenskej dostihovej sezóny. Takmer všetky tajničky sú už vylúštené, chýba už len osem dostihov, medzi ktorými vyčnieva „jednotková“ Veľká októbrová cena na dva kilometre. V šampionátoch tiež nie je čo riešiť, a tak sa budeme môcť zamerať najmä na konské osobnosti.
Tohtoroční klasici zrejme budú ťahať za kratší koniec
Pohľad do listiny víťazov Veľkej októbrovej ceny (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 2000 metrov, 7 000 €) prezrádza, že z doterajších deviatich ročníkov sa len v troch prípadoch presadili trojročné kone, naposledy sa to podarilo v roku 2016 Medicimu. Aj v aktuálnej edícií prevládajú staršie kone a hoci kvalita tohtoročných klasikov je porovnateľná so staršími, zrejme budú v nedeľu ťahať za kratší koniec. Je to prirodzene čiastočne spôsobené aj tým, že sezóna klasikov je dlhá a v priebehu piatich až šiestich mesiacov absolvujú veľa náročných dostihov. Favoritov teda treba hľadať inde a do zorného poľa sa tento rok tlačí najmä šampiónka Zoriana (Línek). A to sa dvojnásobná držiteľka titulu Kôň roka nemala dobrý začiatok sezóny, z ktorej časť vynechala. Víťazka Slovenského derby 2017 vstúpila do aktuálnej sezóny rozpačitým výkonom vo Veľkej májovej cene, v ktorej obsadila piate miesto. Ešte väčšie sklamanie pripravila Zoriana fanúšikom aj realizačnému tímu vo Veľkej cene Slovenska na mítingu Turf-gala. Známa tempárka cválala okolo siedmeho miesta, v záverečnom oblúku mala chvíľu svetlejší moment, ale pri kryštalizácií prekvapivo ako prvá opustila pozície a len dokončila. Po „spackanom“ vrchole sezóny starších vytrvalcov sa zdalo, že belkina hviezda už vyhasla a minuloročné letné zranenie sa znovu ozvalo. Po takmer štvormesačnom oddychu sa Zoriana vrátila na dráhu koncom septembra v dámskej Cene Whisky a bol to návrat víťazný. Kobyla zo stajne Poľnohospodárskeho družstva Senica sa väčšinou viezla za líderkou, ešte pred vbiehaním do cieľovej roviny prebrala vedenie a hoci sa jej výborná Saša snažila znepríjemniť posledné stovky metrov, Zoriana vytrvala a zvíťazila o necelé dve dĺžky. Zverenkyňa Zuzany Kubovičovej, ktorá vo svojej kariére dosiahla zo šestnástich štartov deväť víťazstiev a už naozaj nemá čo dokazovať, je na dobrej ceste k jubilejnému desiatemu triumfu.
Úspešný tréner Marián Štangel posiela do Veľkej októbrovej ceny strieborného zo Slovenského derby 2017 a štvrtého z vlaňajšej edície Veľkej októbrovej ceny Gastona (Havlík). Reprezentant bielo-červenej kombinácie stajne MPL Racing sa k svojej najlepšej forme priblížil po rokoch stagnácie, keď na prekvapenie mnohých ako najväčší outsider s kvótou bezmála 20:1 zvíťazil v Zlatom pohári počas júlového derby mítingu. Valach cválal od štartu s chuťou v predných koňoch, v cieľovej rovine z neho džokej Michal Abík dostal posledné zvyšky síl, čo však stačilo na tuho vybojované víťazstvo o krátku hlavu. Gaston sa vlani musel vysporadúvať s miernymi zdravotnými problémami a aktuálnu sezónu tak začal v „dvojke“ na dva kilometre, kde ako najväčší outsider predčil očakávania piatym miestom, na víťaza sa však pozeral z úctivej vzdialenosti. V strednotratiarskej Cene Scottish Rifla potom nehral významnejšiu rolu a skončil v poli porazených. Vzopätie zo Zlatého pohára potvrdil Gaston aj v letnej Cene turfu, v ktorej sa držal v predných koňoch a v cieľovej rovine zviedol napínavý súboj s napokon víťaznou Palmerou. Valach potvrdil svoju handicapovú známku aj pri svojom výlete do Budapešti. Vo vrcholnej Kincsem díj síce nestačil na Nancha ani držiteľa našej Trojkoruny Arcturusa, v konkurencii, aká sa v maďarskej metropole stretla, je aj bronz úspechom. Skrátenie o 400 metrov mu neprospeje, ale zrejme ani neublíži a tak bude patriť medzi favoritov.
Päťročný valach Mukab (Musialová) sa z nižších poschodí postupne prepracoval až do najvyšších kategórií, hoci v klasickej sezóne neúspešne absolvoval aj Slovenské derby (šiesty) a St. Leger (ôsmy). Vlani získal tri víťazstvá, dve v handicapoch na úrovni tretej kategórie a jedno v míľovej „dvojke“. Na sklonku sezóny ho realizačný tím ešte poslal do nemeckých Drážďan, tento výlet sa už ale ukázal nad Mukabove sily. Po zime sa ryšavý valach udomácnil na najvyššej scéne, po blízkom štvrtom mieste vo Veľkej aprílovej cene sa predstavil v handicapovej Jarnej míli a ako druhý favorit sklamal siedmym miestom (po diskvalifikácií druhej Bethany Belle šiestym). Po týchto dostihoch sa sťahoval do bratislavskej centrály Mariána Štangela a už pod nových vedením neuspel v Bratislavskej míli počas derby-mítingu. Cenný triumf si Mukab priviezol z budapeštianskej Szent István díj, do ktorej síce nastúpil ako outsider, po sympatickom výkone a víťazstve príjemne prekvapil nielen realizačný tím. S jedlom rastie chuť, a tak sa Mukab predstavil aj v jednom z maďarských vrcholov – v míľovej Imperiál díj ale ťahal za kratší koniec a len dokončil na predposlednom siedmom mieste. Návrat do bratislavskej reality v Jesennom handicape rezultoval do zlepšeného výkonu. Ryšavý valach predviedol v cieľovej rovine mohutný finiš, ktorým si vybojoval striebro.
Tohtoročný klasický ročník je zastúpený trojicou a matematicky vychádza najlepšie pošetrená O’ffensive (Šafář), ktorá do aktuálnej sezóny vstupovala s veľkým potenciálom ako najlepšia dvojročná kobyla vlaňajška, zranenie jej však zabránilo absolvovať podstatnú časť sezóny. Zverenkyňa Michala Ročáka, ktorá vlani zvíťazila vo vrcholnej Karpatskej ceny a z drážďanského Listed si priviezla piate miesto. Reprezentantka stajne CRB Racing patrila k preferovaným kobylám pred klasickou Jarnou cenou kobýl, keď v aprílovom triali získala blízky bronz a to pri váhovej nevýhode. O’ffensive sa na dráhu vrátila až v posledný prázdninový deň a to rovno na scéne Slovenských Oaks. V dvojkilometrových dostihoch sa tradične držala na chvoste poľa, ale v závere jej finiš nemal takú razanciu, aby ohrozila medailistky a hoci na jej konte zostala aj víťazka Ceny turfu Palmera, od stupňov víťazov ju delili takmer štyri dĺžky. Ešte lepší výkon podala hnedka v Cene Whisky, v ktorej nestačila len na víťaznú Zorianu a za ňou zostala aj sériová víťazka Saša, či na jar vo vynikajúcej forme behajúca Mooreen. Kombinácia silnej konkurencie a neskorého štádia sezóny ju môže stáť lepšie umiestnenie, určite by sme ju však nezatracovali.
Šance aspoň na čiastočný úspech bude mať aj pomaly nahor ťahaný Bolthorn (Šmida) z tréningu mladého trénera Jozefa Chodúra. Reprezentant stajne FeD vlani získal dve druhé miesta v dostihoch tretej a druhej kategórie, po zime ale začal ešte nižšie. V „štvorkových maiden“ na dva kilometre nedal súperom žiadnu šancu a zvíťazil nikým neohrozený o päť dĺžok. Skrátenie o 300 metrov a presun o poschodie vyššie rezultoval do striebra za naloženým Gentleman Jackom, ktorý neskôr získal aj lepšie trofeje. Posun nahor potvrdil Bolthorn v „dvojkovom“ derby-triali, kde skončil štvrtý, pretože v cieľovej rovine sa mu dlho neotváral priestor na útok a nestihol ohroziť víťazného Kaptain Joe ani tretieho Castra. Kus šťastia, výborná práca džokeja Michala Abíka a zlepšená forma potom pomohla odchovancovi Karola Szaba k nečakanému ale o to vítanejšiemu štvrtému miestu v Slovenskom derby. Hnedák sa od štartu držal bariéry, cválal okolo piateho miesta, v záverečnom oblúku sa popri ňom ukazoval aj neskorší víťaz Arcturus, na jeho zrýchlenie ale nenašiel odpoveď. V dramatickom finiši nestačil na medailistov, ani „zemiaková“ medaila z modrej stuhy však nie je na zahodenie. V rámci prípravy na poslednú klasiku sa Bolthorn predstavil v „dvojke“ na 2600 metrov. Hnedák sa väčšinou držal vzadu, na mäkšej dráhe ale predviedol pohľadný finiš a hoci víťazku neohrozil, získal „aspoň“ striebro. V St. Leger mal istotu chovateľskej prémie, po aktívnom priebehu získal blízke štvrté miesto, iba hlavu za bronzovou Palmerou. Hoci handicapovo stojí na rovnakej známke ako O’ffensive, kobyla bude ťažiť s nižšej záťaže a tiež kratšej dištancie, Bolthorn by predsa len privítal o pár stoviek metrov navyše.
Naposledy v kvantitatívne aj kvalitatívne zdecimovanom rakúskom derby strieborný Cody (Šara) bude v nedeľu stáť pred ťažkou úlohou potvrdiť dobrý výkon z Ebreichsdorfu. Polobrat výborného Connora (majú zhodnú mamu, ale nie otca) reprezentujúci rodinnú stajňu KT Obal Kristíny a Tibora Tomekovcov zvíťazil hneď vo svojich prvých tohtoročných dostihoch. V míľovom Memoriáli Josefa Břečku zaútočil Cody až v poslednej tretine dostihov, z chvosta poľa prešiel ako nôž maslom a po boji uhájil tesné víťazstvo. V samotnej jarnej klasike to až také dobré nebolo, vzdialeným piatym miestom nepreliezol latku. Rovnaký výsledok si potom pripísal aj v Starohájskom kritériu počas mítingu Turf-gala, od víťazného Ryonyho ho delilo dlhých desať dĺžok. Cody tak Slovenské derby vynechal a namiesto toho o týždeň neskôr zamieril do druhej kategórie na 1900 metrov, kde úplne vyhorel a z pozície mierneho favorita skončil posledný. O to príjemnejšie prekvapenie pripravil svojmu realizačnému tímu v rakúskom derby, kde síce nemusel čeliť veľkej konkurencii, druhé miesto v derby sa vždy počíta. Tu však zrejme nebude mať nárok ani na menšiu dotáciu.
Od našich západných susedov bude cestovať víťaz Veľkej októbrovej ceny z roku 2017 a obhajca minuloročného striebra Ideal Approach (Laube). Sedemročný valach však nemladne, hoci minulotýždňový „dvojkový“ šprint ukázal, že ani staršie ročníky netreba „hádzať do starého železa“. Reprezentant stajne Lokotrans si tohtosezónny účet otvoril v bratislavskej Veľkej aprílovej cene, ktorú pred dvomi rokmi vyhral. V aktuálnej edícií dlho viedol, po chvíľkovej slabšej pasáži sa znova dostal na čelo, v závere však neodolal útoku dvojice súperov. V máji sa namiesto účasti v Jarnej míli či Velkej květnovej cene pozrel do berlínskeho Hoppegartenu, v handicape na 1800 metrov však docválal na vzdialenom šiestom mieste. Rovnaké umiestnenie si zopakoval aj na Turf-gala v Cene Scottish Rifla. Najlepší výkon predviedol v Bratislavskej míli počas derby mítingu. V strhujúcich dostihoch zviedol pohľadný súboj s napokon víťazným stajňovým kolegom Red Persianom, v závere sa k nim pridal aj George Boole, ktorého však Ideal Approach porazil o krk. Po takmer dvojmesačnej pauze sa potom valach predviedol v míľovej Velkej cene Prahy, v nabitej konkurencii stačil len na šieste miesto. Ešte o priečku nižšie skončil pred mesiacom v pražskom EJC Middle. Návrat na obľúbenú bratislavskú dráhu mu zrejme prospeje, odporúčame však pohľad do paddocku.
Druhým cestovateľom bude „štvorkový“ víťaz z apríla Royal Town (Koplík) zo stajne Bonanza, ktorú pred týždňom spropagoval v parížskej Gr.2 Prix du Conseil de Paris víťazný Subway Dancer. Royal Town je koňom oveľa nižších kvalít a na dráhu sa vracia po štvormesačnej prestávke, zrejme spôsobenej zdravotnými problémami. Na jar po starohájskom víťazstve sa tmavý hnedák predviedol aj v slovútnom Longchamp, v míľových dostihoch sa však „nechytal“ a skončil hlboko v poli porazených na deviatom mieste. Návrat do Bratislavy na scéne Zlatého bičíka rezultoval do piatej priečky. Predĺženie dištancie a dlhá pauza však zverenca Zdena Koplíka odsúvajú do role outsidera.
Náš tip: Zoriana – Gaston – Ideal Approach
Foto: Karel Němec, canonprofi.eu
Autor: Daniel Mentel