Reportáže

Mladosť porazila skúsenosti, O’ffensive prešpurtovala Zorianu

Aj keď sa v tohtoročnej edícií Veľkej októbrovej ceny predstavili aj žrebce a valachy, pohľad do výsledkovej listiny prezrádza, ako keby išlo o odvetu za dámsku Cenu Whisky. Obdivuhodný finiš z posledného miesta predviedla v cieľovej rovine minuloročná zimná favoritka  O’ffensive. Kobyla, ktorá veľkú časť tohtoročnej sezóny vynechala pre zranenie, sa úspešne revanšovala desatinovej favoritke Zoriane, a pripísala si prvé víťazstvo vo svojom najdôležitejšom roku. Bola to však vydarená bodka za dostihovou sezónou 2019, ktorá priniesla veľa adrenalínových zážitkov a emócií.

Stupne víťazov doplnil domáci odchovanec Bolthorn

Ak sa v dostihoch stretne dvojica známych tempárov, nie je väčšinou ťažké odhadnúť, kto sa ujme vedenia. Tentoraz sa hneď po štarte Veľkej októbrovej ceny (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 2000 metrov, 7 000 €) „oprel“ do tempa víťaz z edície 2017 Ideal Approach (10:1), za ním to však až také jednoznačné nebolo. Niekoľko koní a ich jazdcov nebolo spokojných s tým, ako sa dostihy vyvíjajú a začali sa navzájom „preťahovať“ o to, kto sa usadí za lídrom. Najväčší spor zvádzal džokej Ján Havlík s Gastonom (3,5:1), ktorý chcel zjavne cválať rýchlejšie, ako mu jeho jazdec dovolil. Po niekoľkých stovkách metrov sa za Ideal Approachom usadil popri bariére cválajúci outsider Mukab (19,6:1), za ním sa usadil Gaston a nečakane defenzívne jazdená desatinová favoritka Zoriana (1,5:1). Na protiľahlej rovine reprezentant stajne Lokotrans mierne zrýchlil, dĺžku za ním cválajúci Mukab sa však prispôsobil, džokej Jaroslav Línek v sedle Zoriany zareagoval miernym upozornením, na čo dvojnásobná držiteľka titulu Kôň roka odpovedala prepnutím na vyšší rýchlostný stupeň. V záverečnom oblúku sa popri bariére na chvíľu zviditeľnil strieborný z chudobne obsadeného rakúskeho derby Cody (18,9:1). Do cieľovej roviny ale priviedol kone Ideal Approach, popri bariére útočil Gaston, na opačnej strane dráhy zasa Zoriana, ktorá 200 metrov pred cieľom prebrala vedenie. To už ale svoj raketové zrýchlenie rozbalila viac ako míľu „neviditeľná“ O’ffensive (9,6:1), ktorú džokej Jaromír Šafář v posledných stovkách metrov rozhýbal k obdivuhodného finišu. V cieli sa vlaňajšej zimnej favoritke podarilo senickú belku poraziť o trištvrte dĺžky, čím sa jej revanšovala za porážku v Cene Whisky. Silu tohtoročných klasikov potvrdil silným záverom aj o krk bronzový Bolthorn (8,1:1).

S veľkým potenciálom vstupovala do klasickej sezóny najlepšia dvojročná kobyla vlaňajška O’ffensive, zranenie jej však zabránilo absolvovať podstatnú časť sezóny. Zverenkyňa Michala Ročáka absolvovala prvé dva dostihy kariéry v druhej kategórií a najprv získala štvrté a potom piate miesto. Lenže v ďalšom štarte nastúpila na štart vrcholnej Karpatskej ceny, v ktorej ju jazdec Michal Demo spočiatku nechal cválať vzadu, v záverečnom oblúku sa začali posúvať dopredu a nebyť menšej kolízie asi 400 metrov pred cieľom, zrejme by jej útok bol ešte razantnejší. Po zatočení do cieľovej roviny jazdcovi nezostalo nič iné, len O’ffensive vytiahnuť takmer až k vonkajšiemu okraju dráhy, nikým nerušená ale reprezentantka stajne CRB Racing predviedla raketové zrýchlenie a dominovala o takmer dve dĺžky. S jedlom rastie chuť, a tak realizačný tím poslal hnedku do hannoverského Listed na 1400 metrov, kde ako najväčšia outsiderka vybojovala dotáciu za piate miesto. Po sezóne ju vyhlásili za najlepšiu dvojročnú kobylu a stala sa predbežnou favoritkou Jarnej ceny kobýl. K preferovaným kobylám pred klasikou O’ffensive patrila aj po aprílovom triali, v ktorom získala blízky bronz a to pri váhovej nevýhode. O’ffensive sa na dráhu vrátila až v posledný prázdninový deň a to rovno na scéne klasických Slovenských Oaks. V dvojkilometrových dostihoch sa tradične držala na chvoste poľa, ale v závere jej finiš nemal takú razanciu, aby ohrozila medailistky a hoci na jej konte zostala aj víťazka Ceny turfu Palmera, od stupňov víťazov ju delili takmer štyri dĺžky. Ešte lepší výkon podala hnedka v Cene Whisky, v ktorej nestačila len na víťaznú Zorianu, keď za ňou zostala aj sériová víťazka Saša, či na jar vo vynikajúcej forme behajúca Mooreen.

Šampionáty boli rozhodnuté už pred týždňom

Posledný míting sezóny sa takmer každý rok nesie v znamení boja o šampionáty, tento rok však bol výnimkou. O lídroch medzi jazdcami, trénermi i majiteľmi bolo rozhodnuté už dávnejšie, iba kategória jazdcov na prekážkach našla svoje rozuzlenie ako posledná pred týždňom. Práve medzi prekážkovými džokejmi sa zvádzal najdramatickejší boj. Ešte v nedeľu si šieste víťazstvo s Medicim pripísal džokej Jan Odložil, čím sa dotiahol na šampióna Lukáša Matuského, slovenský džokej však mal o jedno druhé miesto navyše. Medyi jazdcami na rovine si suverénny titul zabezpečil Jaroslav Línek, ktorý mal s 23 víťazstvami na druhého Zdena Šmidu náskok až 10 „paličiek“. Pomyselný bronz získal držiteľ žiackej licencie Ferdinand Kráner, ktorého v rozlete zastavilo zranenie z júnových Topoľčianok.

Medzi trénermi jasne dominoval František Holčák, a to aj napriek tomu, že jeho zverenci absolvovali na slovenských dráhach iba 26 dostihov. Veľkú väčšinu dotácií, ktoré sú rozhodujúcim kritériom pre určenie poradia v trénerskom šampionáte, dodal valašskému bardovi držiteľ Trojkoruny Arcturus. Hnedák stajne Meridian bol zodpovedný aj za majiteľský šampionát pre svoju domovskú stajňu a je takmer isté, že na galavečere slovenského turfu bude vyhlásený za Koňa roka. Druhé miesto medzi trénermi získal Jaroslav Línek, ktorý sa čoraz výraznejšie presadzuje aj ako školiteľ. Bronz si výborným záverom vybojovala Zuzana Kubovičová. Na prekážkach nič nové, tretí rok po sebe triumfoval Jaroslav „Čiko“ Brečka, s veľkým náskokom na druhého Mariána Štangela a Jána Cagáňa. Druhý menovaný bývalý parkúrový jazdec môže ako satisfakciu brať zisk majiteľského šampionátu zásluhou rodinnej stajne Štangel Racing, ktorú na prekážkach úspešne reprezentovali Summer Hill a Rubychop. Striebro medzi majiteľmi vybojovala stajňa MPL Racing pred Quirinus Farm. Aj na rovine si MPL Racing Miroslava Pisklu pripísal „len“ striebro, bronz si vďaka nevídanému „jednotkovému“ hattricku na Turf-gala vybojovala stajňa Leram.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel