Reportáže

Crushing Power potvrdila šprintérsky primát

S blížiacim sa koncom sezóny sa kryštalizujú predpokladaní víťazi jednotlivých kategórií šampionátov a tiež ankiet o najlepšie kone roka. V kategórií šprintérov je po nedeli takmer isté, že absolutórium bude patriť hnedke z maďarskej stajne Álmodó Crushing Power. K víťazstvám v Zlatom bičíku a Tatranskej cene a striebram z vrcholných dostihov pre trojročné kobyly totiž pridala ďalší triumf, tentoraz síce o úroveň nižšie, avšak o to presvedčivejšie.

Medailistami napriek predpokladom dvaja veteráni

Pred nedeľným Memoriáli RNDr. Juraja Gressnera (II. kat., 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 4 000 €) sa medzi divákmi v bratislavskom Starom háji vznášala otázka, či si Crushing Power (1,4:1) ešte drží svoju vrcholnú formu, ktorú má od jari, pohľad do paddocku však ukázal, že vyzerá rovnako dobre, ako pri svojich triumfoch a stala sa tak jasnou favoritkou. Po dostihoch pripomínajúcich významného dostihového novinára je takmer isté, že hnedka sa po sezóne stane držiteľkou titulu najlepšieho šprintéra. Zverenkyňa Gábora Maronku nezaprela v sebe svoju výbušnosť a tempársky prejav, hneď po štarte sa ocitla na čele. Pár desiatok metrov ju sprevádzala silno pulujúca outsiderka Miss Trout (23,8:1), ale najmä miestna novicka Myrna (38,8:1) a tiež veterán Henrytheaeroplane (8,8:1). Džokej Jaromír Šafář sa nakoniec s kobylou stajne Count of Tuscany prestal naťahovať a umožnil jej zaradiť spiatočku. Na čele tak zostala Crushing Power s Myrnou, ktorú s dĺžkovým odstupom nasledoval valach stajne Meridian, naopak po veľmi zlom štarte musel doťahovať populárny beluš Gentleman Jack (4,9:1). Pri vbiehaní do cieľovej roviny sa Crushing Power od svojich prenasledovateľov odpútala a stredom dráhy mierila za ďalším, tento rok už tretím víťazstvom. Popri bariére útočil Henrytheaeroplane a chvíľu sa zdalo, že by favoritku mohol ohroziť, to ale džokej Ján „Kiwi“ Havlík nedopustil a jedným upozornením primäl hnedku k ešte väčšiemu zrýchleniu. Valach si však vyslúžil aspoň striebro, pred z hĺbky poľa útočiacim Master of Goldom (14,1:1), ktorého nechytil neskoro finišujúci Gentleman Jack.

Reprezentantka maďarskej stajne Álmodó Crushing Power strávila väčšinu svojej doterajšej kariéry v Bratislave a mimo Starého hája sa doteraz prezentovala len dva razy. Vlani podľahla na domácej dráhe suverénnej Golden Sea a tento rok si vo varšavskej Nagrode Syreny na 1400 metrov pripísala najhorší výsledok kariéry – tretie miesto. Pekne stavaná hnedka vstúpila do aktuálnej klasickej sezóny s titulom zimnej kráľovnej a na úvod zamierila do trialu na jarnú klasiku cválala Crushing Power okolo štvrtého miesta, v pravý čas sa vyviezla popri bariére na čelo, v záverečnom útoku však podľahla Nikeandnemesis. V samotnej klasike síce svoju premožiteľku z trialu porazila, v tesnom dobehu sa ale musela skloniť pred krajankou Rikoletou, ktorá však v ďalšom priebehu sezóny tento výkon nepotvrdila. Aj do tretice získala Crushing Power „len“ striebro v Cene Arvy na 1800 metrov. Džokej Tomáš Lukášek s ňou zvolil ofenzívnejšiu taktiku, kobyla od začiatku viedla, ale na útok krajanky Golden Sea nenašla dosť síl. Na víťaznú vlnu z juniorskej kampane sa „drvivá sila“ dostala v Zlatom bičíku, kde okrem iných porazila aj neskoršiu víťazku Svatováclavskej ceny Sweeticon, ale aj štvrtého Gentleman Jacka. V ďalšom štarte sa premiérovo predstavila vo varšavskom Służewci a hoci hnedka 1200 metrov viedla, v posledných dvoch stovkách metrov ju predbehla dvojica domácich koní. Šprintérsku náturu potvrdila suverénnym víťazstvom pred mesiacom v Tatranskej cene, v ktorej dominovala bez veľkého vypätia síl.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel