Reportáže

Václav Janáček na Turf-gala „čaroval“, Opasan však žiadne kúzla nepotreboval

Keď v sobotu krátko po deviatej večer zvíťazil v španielskom derby, nebolo v Madride šťastnejšieho jazdca. Český internacionál a sedemnásobný jazdecký šampión krajiny futbalu a corridy Václav Janáček je však veľkým profesionálom a o sedemnásť hodín neskôr už zvíťazil v sedle Sandy Rose v prvých dostihoch mítingu Turf-gala v bratislavskom Starom háji. Do večera pridal ešte ďalšie tri, to posledné s Opasanom vo Veľkej cene Slovenska.

Cape Crown priletel ako blesk z jasného neba

O takom dobehu sa majiteľovi Renému Borovskému asi ani nesnívalo. Že vo Veľkej cene Slovenska (Graded-3, 4-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 30 000 €) bude dominovať Opasan, sa pri pohľade na kariéru dvojnásobného Koňa roka dalo čakať, ale to, že mu bude sekundovať stajňový druh Cape Crown, by pred dostihmi vyznelo ako príbeh z románu. Slávna neistota turfu však znovu zaúradovala a za cieľom najdôležitejších dostihov Slovenska pre starších vytrvalcov sme mohli vidieť priateľské gesto jazdcov v modro-bielo-čiernych dresoch stajne BORMANN.

Ešte pred štartom sa tucet účastníkov zmenšil o štrajkujúceho Rex of Thundera, a tak sa do boja o vrchol Turf-gala vydalo len jedenásť koní. Po pár desiatkach metrov sa dopredu predral tempár Mysak Miky (18,4:1), za ktorého sa „zavesila“ jediná kobyla v poli Dakota (15,9:1), naopak desatinový favorit Opasan (1,3:1) cválal podľa svojich zvyklostí v zadnej časti. Po prvej tretine sa k lídrovi pridal zvonka cválajúci najväčší outsider Besthon (135,3:1) a sledoval Mysaka Mikyho s asi dĺžkovým odstupom, Dakota zaostávala o ďalšiu dĺžku. V tomto poradí kone vbiehali aj na protiľahlú rovinu, k vedúcej trojici sa ešte pridal Abrams Creek (10,4:1). Druhá tretina dostihov bola o čosi pomalšia, džokej Jan Verner v sedle Mysaka Mikyho nechal ryšiaka trochu vydýchnuť a všetci súperi sa prispôsobili. V záverečnej „osemstovke“ sa rozostupy medzi koňmi prirodzene zmenšili a jazdci sa začali pripravovať na záverečný útok. V oblúku pred cieľovou rovinou sa na lídra najprv dotiahol Besthon, ktorý na malú chvíľku aj prebral vedenie. Približne v tom istom momente však Opasan dostal od Václava Janáčka nepatrný pokyn, na čo obhajca víťazstva „prepol“ na vyšší rýchlostný stupeň a razom sa svojim súperom vzdialil. Janáček sa približne sto metrov pred cieľom obzrel, videl za sebou neprekonateľnú „priepasť“ a bez väčšej námahy sa „doviezol“ do cieľa s dvojdĺžkovým náskokom pred najbližším súperom. Tým nebol nikto iný ako jeho stajňový aj tréningový kolega Cape Crown (50,7:1), ktorý bol ešte na začiatku cieľovej roviny posledný, s džokejom Radkom Koplíkom však postupne obiehali jedného súpera za druhým. Hnedákovi najdlhšie vzdorovala dvojica stajne Lokotrans, ktorá si v poradí Abrams Creek – Brilliant Star (3,6:1) vybojovala aspoň tretie a štvrté miesto.

Ovácie plných starohájskych tribún si víťazný Opasan mohol užiť takmer do roka a do dňa. Obdivuhodný hnedák, ktorý pred štyrmi rokmi stál svojho majiteľa približne 6 400 €, začal svoju kariéru ako dvojročný vcelku nenápadne, na jej konci však naznačil potenciál víťazstvom v Odvetnej cene na 1800 metrov, čo je pre dvojročné kone vytrvalecká vzdialenosť. Prvým lockdownom a krízou vo financovaní slovenských dostihov poznačená sezóna 2020 stála za pôvodne neuvažovaným rozhodnutím realizačného tímu ísť cestou k Českému derby. Po dvoch víťazstvách v trialoch sa Opasan ovenčil aj českou modrou stuhou a sezónu bez straty „kytičky“ zakončil triumfom v prestížnej budapeštianskej Kincsem díj. Na konci sezóny bol zverenec mladého trénera Jozefa Chodúra oprávnene vyhlásený Koňom roka.

Dominancia víťaza Veľkej ceny Slovenska Opasana je na tejto fotografii až hrozivá. Džokej Václav Janáček pokojne kontroluje situáciu za sebou a len pod rukami jazdí domácu hviezdu. Na prekvapivé druhé miesto „priletel“ druhý zástupca stajne BORMANN Cape Crown (úplne vpravo), ktorý bol ešte pred vbiehaním do cieľovej roviny posledný.

Vlani pri premiére prišla šokujúca prehra, keď si Opasan nechal ujsť od štartu vedúceho Killworta a hoci sa vo Veľkej májovej cene približoval každým metrom, v cieli mu chýbal presne nos. Vo Veľkej cene Slovenska si už džokej Radek Koplík nenechal ujsť nikoho, bol v správnom čase na správnom mieste a zvíťazil. Po nutnom oddychu prišla prvá veľká Opasanova skúška a prvý obrovský úspech. V rámci letného mítingu sa vo francúzskom Vichy postavil na štart Prix Hubert Baguenault De Puchesse s celosvetovo štvrtým najvyšším štatútom Listed a po boji zvíťazil. Navždy si tak zabezpečil, že v dražobných katalógoch bude jeho meno vytlačené tučným písmom a kapitálkami („black-type“). Hovorí sa, že s jedlom rastie chuť, a realizačný tím okolo majiteľa Reného Borovského to potvrdil hneď v ďalšom Opasanovom štarte. V triale na októbrovú Prix de l’Arc de Triomphe, Gr.2 Prix Foy v parížskom Longchamp, mu však ani jeho povestný silný finiš nestačil, keď vo falošne odbehnutých dostihoch neporazil ani jedného súpera. Namiesto najbohatšie dotovaných dostihov kontinentálnej Európy potom hnedák zamieril do Gr.2 Prix du Conseil de Paris, ale aj tam skončil posledný (piaty). Respondenti koncoročných ankiet však nezabudli na Opasanove predošlé výkony a vlani ho ocenili už druhýkrát za sebou titulom Koňa roka.

Šťastný džokej Václav Janáček získal s Opasanom svoje štvrté víťazstvo na Turf-gala.

Do tohtoročnej sezóny vstúpil hnedák v polovici apríla v parížskej Listed Prix Lord Seymour, ale po nevýraznom odjazdení skončil znovu posledný. Majiteľ aj tréner sa zhodli, že je čas na zmenu jazdca aj prostredia a do májovej Prix Bedel v Lyone povolali do sedla českú jazdeckú hviezdu Václava Janáčka. Toto spojenie sa ukázalo ako veľmi prospešné, Opasan sa predviedol vo výbornom svetle a zo striebornej pozície mu na druhý „black-type“ triumf chýbalo iba pol dĺžky. Po štarte vo Veľkej cene Slovenska – za odmenu pre verných domácich fanúšikov – by sa podľa slov trénera Jozefa Chodúra pre RTVS mal Opasan v najbližšom štarte pokúsiť o obhajobu triumfu z Vichy.

Datthirey oslávila víťazný návrat do Starého hája

V dvoch najlepšie dotovaných dostihoch Turf-gala zvíťazil jeden jazdec naposledy v roku 2019, keď sa dokonca o hattrick (spolu s Cenou Scottish Rifla) zaslúžil džokej David Liška so zverencami Václava Luku mladšieho. Tento rok sa takýto kúsok nepodarilo zopakovať, aspoň priblížiť sa k nemu podarilo džokejovi Václavovi Janáčkovi. Trištvrte hodiny pred víťazstvom vo Veľkej cene Slovenska priviedol k víťazstvo v najlepšom slovenskom šprinte „stratenú dcéru“ Datthirey (2,7:1). Reprezentantka stajne Ekols Skalica sa vlani po pozitívnom dopingovom náleze po víťaznej Cene Mysa sťahovala do juhočeských Bošovíc k trénerovi Lukovi a do Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (Listed, 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 20 000 €) nastupovala ako druhá favoritka.

V dostihoch ju rutinovaný džokej držal v strede deväťhlavého poľa, zatiaľ čo desatinový favorit a obhajca prvenstva spred roka Jir Sun (1,6:1) cválal na chvoste. Väčšinu dostihov „odvodil“ outsider Drish Venture (25,7:1), ten sa v cieľovej rovine však úplne vytratil a dopredu sa dostali kone z druhého sledu. Datthirey prebrala vedenie asi 200 metrov pred cieľom, prekvapivo jej sekundoval Worth Choice (17,8:1), na kobylu však napokon aj vďaka váhového rozdielu stratil trištvrte dĺžky. Za nimi zviedli dramatický súboj o bronz najlepší kôň domáceho chovu Gentleman Jack (5,5:1) s neskoro útočiacim Jir Sunom, z ktorého vyšiel o nos víťazne medzi bratislavskými divákmi populárny beluš.

Zeleno-čierne farby stajne Ekols Skalica ČR slávili prostredníctvom Datthirey víťazný návrat do bratislavského Starého hája. Striebro si v najvýznamnejšom šprinte sezóny, Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, pripísal čiastočne zatienený Worth Choice.

Trio Jalový – Urbánek – Laube si zopakovalo „jednotkový“ hattrick spred mesiaca

Unikátnu sériu víťazstiev na najvyššej úrovni si po mesiaci zopakovala trojica majiteľ Karel Jalový (stojaci za stajňou Lokotrans a prostredníctvom manželky tiež za stajňou MS Racing), tréner Luboš Urbánek a džokej Martin Laube. Ako prvá prišla na rad víťazka Jarnej ceny kobýl Shabana (2,5:1) v Cene Arvy (I. kat., 3-ročné kobyly, 1800 metrov, 10 000 €, záznam). Progresívna belka pripravila premiérovú prehru maďarskej hviezde a tiež jarnej klasickej víťazke z Budapešti Dariye (2,6:1), keď ju v záverečných dvoch stovkách metrov porazila dôraznejším finišom. O tempo sa najprv postarala outsiderka Pasarei (29,5:1), tú po polovici dostihov vystriedala zimná kráľovná Stratosferic (5,9:1), ktorá na jar predsa len stratila veľa zo svojej glorioly. V cieľovej rovine sa dopredu predrali favoritky a nedali súperkám žiadnu šancu. Viac ako štyri dĺžky vzdialený bronz vybojovala podceňovaná Mustela (25,5:1), ktorá si tak zopakovala umiestnenie z jarnej klasiky.

Jarná klasička belka Shabana pripravuje v Cene Arvy premiérovú životnú porážku maďarskej Dariye (bielo-zeleno-červený dres).

To, že stajňa Lokotrans má v aktuálnej sezóne poriadne silnú zostavu trojročných s tými najvyššími klasickými ambíciami, sa potvrdilo aj v Starohájskom kritériu (I. kat., 3-ročné kone, 2000 metrov, 10 000 €, záznam). Veľkú väčšinu jediného domáceho derby-trialu očakávane odvodil tempárskym prejavom známy Quessigny (13,1:1), sledovaný najprv Apollonom (11,9:1) a na konci protiľahlej roviny najmä favorizovaným Zamicom (1,8:1). Víťaz českej Velké jarní ceny začal zrýchľovať v záverečnom oblúku, tesne pred cieľovou rovinou sa akoby niečoho zľakol, na zlomok sekundy vypadol z rytmu, ale cválal ďalej. Dvesto metrov pred cieľom sa mu podarilo Quessignyho predbehnúť a zdalo sa, že by si mohol pripísať ďalšie cenné víťazstvo, zvonka sa však mohutnými cvalovými skokmi približoval slovenský jarný klasik Darling In Pink (2,3:1). Ryšiak to stihol v posledných desiatkach metrov, ale v cieli už mal náskok pol dĺžky. Podobne silný záver predviedla aj jediná kobyla v poli, zverenkyňa Zuzany Kubovičovej Shamal Emmi (18,2:1). Dcéra niekdajšej víťazky Magyar derby Shamal Sally dala prednosť dlhšiemu Starohájskemu kritériu, ktoré vyhovuje jej vytrvaleckému prejavu viac ako Cena Arvy, a pohľadným finišom predbehla aj dlho vedúceho Quessignyho a získala cenný bronz.

V súboji jarných klasických víťazov v Starohájskom kritériu ťahal za dlhší koniec Darling In Pink z ružovej „armády“ stajne Lokotrans, a to na úkor Zamica. Hoci to na fotografii tak nevyzerá, bronz si pohľadným záverom vybojovala domáca belka Shamal Emmi (úplne vpravo).

Najostrejší súboj Turf-gala sa odohral v strednotratiarskej Cene Scottish Rifla (Listed, 4-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 15 000 €, záznam). Svojím obľúbeným spôsobom na svojej obľúbenej trati sa v dostihoch ukazoval desaťročný veterán a akýsi žijúci „inventár“ bratislavského Starého hája Ideal Approach (3,3:1). Ďalšiemu z reprezentantov titulárneho sponzora Turf-gala, stajne Lokotrans, naservíroval na čistý hattrick útočiaci džokej Martin Laube ideálny priebeh na čele jedenásťhlavého poľa. V rozhodujúcej chvíli sa k lídrovi pridal aj beluš Australien (5,6:1), ktorý patril do širšieho okruhu favoritov a táto dvojica zviedla dychvyrážajúci súboj hlava pri hlave až do cieľa. V ňom sa o nos mohol radovať Ideal Approach. Dominanciu českých strednotratiarov podčiarkla bronzová Zariyannka (16,6:1), ale tiež ďalšie tri kone, najlepším hostiteľom bol až siedmy outsider Adriano (64,5:1).

Takýto tesný rozdiel delil od víťazstva v Cene Scottish Rifla beluša Australiena. To si pripísal – už štrnáste vo svojej bohatej kariére – takmer úplne zatienený veterán Ideal Approach.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel