Reportáže

Boulevard Blanqui zostal neporazený aj po Karpatskej cene

Tohtoročná edícia Karpatskej ceny, historicky najvýznamnejších dostihov pre najmladší ročník plnokrvníkov, nebola obsadená kvantitatívne, ani kvalitatívne nijako nadpriemerne. Napriek tomu spôsob, akým sa Boulevard Blanqui odpútal od súperov a napokon nikým neohrozovaný zvíťazil, dáva tušiť, že po zimnej prestávke bude patriť medzi favoritov Veľkej jarnej ceny. Trénerka Zuzana Kubovičová sa bude tešiť aj na bronzového Black Hrona, o dámsku jarnú klasiku bude javiť záujem strieborná Anika.

Anika si vylepšila bronz z Ceny zimnej kráľovnej

Od štartu Karpatskej ceny (Listed, 2-ročné kobyly a žrebce, 1600 metrov, 12 000 €) sa na čele skromného šesťhlavého poľa usadila bronzová z Ceny zimnej kráľovnej Anika (5,3:1). Za vlastnou odchovankyňou stajne Lokotrans Slovakia sa asi dĺžku za líderkou usadil mierne favorizovaný Boulevard Blanqui (2,6:1). Poradie sa nemenilo asi kilometer, keď sa dopredu začal predierať nami tipovaný Duke of Meridian (3,4:1), ale jeho útok nemal potrebnú razanciu. Do cieľovej roviny vbiehali bok po boku Anika a Boulevard Blanqui, ale keď džokej Petr Foret dal reprezentantovi stajne Egl pokyn k zrýchleniu, hnedák „prepol“ na vyšší rýchlostný stupeň a razom sa odpútal od prenasledovateľov. V cieli z toho bol náskok siedmich dĺžok na aktívnu Aniku, ktorá o hlavu porazila neskoro finišujúceho Black Hrona (7,2:1).

Suverénny víťaz Karpatskej ceny Boulevard Blanqui sa do centrály Zuzany Kubovičovej dostal z dražby spoločnosti Arqana a stajňa Egl zaňho zaplatila 9 000 €. Pohľadný hnedák debutoval začiatkom septembra v míľových „maiden“ a veľmi ľahkým víťazstvom o štyri a štvrť dĺžky naznačil, že s ním bude treba počítať aj pri náročnejších skúškach. Prvá taká bola pred Boulevardom Blanqui v nedeľu a hnedák ju zvládol s ešte väčšou ľahkosťou ako debut.

Jaroslav Línek potvrdil svoju dominanciu aj v sedle Mustely

V pomalom tempe rozbehnutej Cene Quissisany (II. kat., 3-ročné a staršie kobyly, 2000 metrov, 5 000 €) sa tempa ujala trojročná Romina (7,4:1) s žiakom Tomášom Romanom, za ktorú sa s približne dvojdĺžkovou stratou usadila reprezentantka stajne Dermek Racing Mustela (6,6:1). Na konci protiľahlej roviny sa Rominin náskok stenčil na jednu dĺžku a k Mustele sa pridala aj jej tréningová kolegyňa Eyes On You (5,3:1). V záverečnom oblúku práve reprezentantka stajne Palček zrýchlila, dostala sa na úroveň líderky a dopredu sa razantným zrýchlením prepracovala aj mierne favorizovaná Bellary (2,6:1), odstredivá sila však túto trojicu „vyviezla“ až takmer na okraj dráhy, čo využila na prvý pohľad zaostávajúca Mustela. Tristo metrov pred cieľom útočila na víťazstvo až štvorica kobýl, napokon však Mustela dokázala ešte zrýchliť a po tuhom boji o krk zvíťazila pred Bellary, bronz si vybojovala zo zadných pozícií útočiaca La Victoria (3,9:1).

Foto: Anton Martinec, Závodisko, š.p.

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel