Reportáže

Blue River si uchmatla Veľkú aprílovú cenu v poslednej chvíli

Bol to záver, ktorý musel zahriať aj toho najzmrznutejšieho návštevníka sobotných dostihov v bratislavskom Starom háji. Ešte sto metrov pred cieľom Veľkej aprílovej cene sa zdalo, že víťazstvo si pri svojom návrate do Petržalky odnesie triedový vytrvalec Aigle Vaillant, napokon však dopadlo všetko inak a dovtedajší líder skončil „až“ tretí. V posledných desiatkach metrov ho totiž predbehli Manatan a najmä víťazná Blue River, vďaka ktorej sa znova zviditeľnil skromný slovenský chov.

O medailistoch sa rozhodlo v tesnom finiši

Po takmer letných dňoch sa cez víkend na Slovensko vrátila chladná a vlhká jar a samotný vrchol druhého mítingu sezóny sa odbehol za nevľúdneho mrholenia na mäkšej dráhe. Ani takéto náročné podmienky nezastavili džokeja Martina Laubeho, aby nasmeroval Aigle Vaillanta (3,6:1) do čela Veľkej aprílovej ceny (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 7 000 €) prakticky hneď po štarte, pretože valach to tak má rád. Za víťaza minuloročnej Veľkej ceny Slovenska sa usadil Mythical Thor (9,7:1), ďalšiu dĺžku zaostával jarný klasik Manatan (7,7:1). Zástupca „ružovej armády“ českej stajne Lokotrans cválal vzhľadom na stav dráhy vo svižnom tempe, čím sa mu podarilo rozostupy medzi koňmi ešte mierne natiahnuť. Na konci záverečného oblúka sa poradie predsa len mierne pomiešalo. Pozíciu si zlepšili zvonka obiehajúce kobyly Blue River (7,9:1) a spočiatku nevýrazná mierna favoritka Free Folie (2,7:1), ktorá však žiadne zásadné zrýchlenie nepredviedla. Aigle Vaillant cválal ďalej na čele, ale to sa už k záverečného útoku napriahal stredom dráhy zrýchľujúci Manatan a najmä mohutnými cvalovými skokmi finišujúca Blue River. Zverenkyňa v sobotu trikrát úspešného trénera Jaroslava Línka to napokon stihla a zvíťazila o hlavu pred Manatanom. Ďalšiu krátku hlavu späť si „len“ bronz vybojoval aktívny Aigle Vaillant.

Dcéra výbornej Bathory Blue River vstupovala do aktuálnej sezóny ako úradujúca držiteľka titulu Najlepšieho koňa slovenského chovu. Vlastnej odchovankyni stajne Caruso Karola Szaba sa dlho vyhýbali víťazstvá – v prvých štyroch štartoch skončila tesne pod vrcholom na druhom mieste. Na striebro z „maiden“ štvrtej kategórie na úvod minuloročnej kampane nadviazala rovnakým umiestnením v klasickej Jarnej cene kobýl aj Cene Arvy. Belka z tréningu Jaroslava Línka prelomila „prekliatie“ v Cene Whisky na 1800 metrov, v ktorej podala najlepší výkon sezóny a iste zvíťazila. Nádeje realizačného tímu na druhú klasickú medailu zhasli v tesnom dobehu Slovenských Oaks, kde Blue River skončila šiesta. Na záver náročnej sezóny sa Blue River postavila na štart Jesenného handicapu a získala bronz, hoci ktovie ako by dostihy skončili, ak by bola vyjazdená razantnejšie. Tréner aj jazdec boli belkin výkon vysvetľovať aj rozhodcom, ktorých napokon presvedčilo, že Blue River proste jemnú ruku vyžaduje. V tohtoročnej Veľkej aprílovej cene ju presne takto sprevádzal džokej Adam Florian a skončilo to najlepšie, ako mohlo.

Foto: Adam Lovecký

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel