Reportáže

Exact zvíťazil v triali, ale do Veľkej jarnej nemieri

Premiérovým mítingom v sobotu 6. apríla sa v bratislavskom Starom háji začala sezóna s letopočtom 2024 a hneď úvod seriálu 19 mítingov priniesol atraktívne dostihy. Okrem tradičnej prekážkovej Jarnej ceny Petržalky sa odbehli aj dva klasické trialy určené zvlášť pre kobyly a žrebce. V týchto troch dostihoch sa nebývalo darilo domácej stajni MPL Racing, a to nielen ako majiteľovi, ale tiež ako chovateľovi.

Ani penalita maďarského Exacta nezastavila

Štart pred plnými tribúnami, hektika úvodu sezóny a tiež predošlé dva podobné zážitky z minulosti boli pravdepodobnou príčinou kolízie pár metrov po štarte Ceny trojročných žrebcov (I. kat., 3-ročné žrebce, 1700 metrov, 7 000 €). Zverenec Zuzany Kubovičovej Burstar (5:1) sa po vyskočení z boxov vzopäl a zhodil džokeja Adama Floriana a v dostihoch potom pokračoval len poltucet žrebcov. Veľmi rýchlo sa na čelo prepracoval maďarský Sommerprinz (3,7:1), ktorému zvonka sekundoval tempárskym prejavom známy mierny favorit Kornelius (2,6:1). Reprezentant stajne Lokotrans Slovakia približne kilometer pred cieľom zrýchlil, prebral vedenie, ale nevydržalo mu to dlho, pretože džokej David Liška na konci protiľahlej roviny nechal Sommerprinza cválať svojím tempom a ten si razom vypracoval asi dĺžkový náskok. Na konci záverečného oblúka sa začali zvonka dopredu posúvať obaja reprezentanti stajne MPL Racing, pričom väčšie zrýchlenie predviedol Osbourne (7,6:1). Na začiatku cieľovej roviny zaútočil nie úplne „najčistejším“ spôsobom aj Exact (3,9:1), ktorý sa natlačil do medzery medzi Korneliusom a Sommerprinzom, pričom krajana narazil zľava, ten narazil do bariéry. Tento incident dovtedajšieho lídra vyhodil z tempa a hnedáka razom dostihy prestali baviť. Naopak Exact cválal s chuťou ďalej a napokon to stačilo na víťazstvo. V posledných dvoch stovkách metrov sa poradie na zvyšných medailových pozíciách úplne vymenilo. Zvonka sa mohutným záverom dostal na druhé miesto reprezentant stajne MPL Racing Hájek (10,1:1), za ktorým si bronz vybojoval Cheeky Boy (10,3:1).

Víťazný hnedák Exact reprezentuje srbské záujmy stajne HJ Racing Team, trénera Miroslav Jovanović a džokeja Djordjeho Perovića. Vlani absolvoval v rodnom Francúzsku pod vedením trénera Didiera Guillemina šesť štartov na vidieckych dráhach, pričom debutoval už vlani v apríli. Na dráhe v Tarbes prehral len s koňom v majetku slávnej stajne Aga Khana. V ďalších dvoch štartoch na rovnakej dráhe dokázal bodovať naplno. Ďalšie dve umiestnenia pridal Exact v dostihoch class 2 v La-Teste-de-Buch a z rodiskom sa rozlúčil posledným štvrtým miestom v Toulouse. Koncom novembra si ho na dražbe spoločnosti Arqana v Deauville vyhliadla stajňa HJ Racing Team, za hnedáka s ratingom 40 zaplatila 38 000 € a presťahovala do maďarského tréningu.

Maďarský Exact dominuje v Cene trojročných žrebcov na úkor domáceho Hájeka (číslo 6) zo stajne MPL Racing.

Maďarský Exact dominuje v Cene trojročných žrebcov na úkor domáceho Hájeka (číslo 6) zo stajne MPL Racing.

Harmony prekvapila okrem stávkujúcich asi aj svojho majiteľa

Domáci chov porazil nákup za 85 000 €, to by mohol byť nadpis reportáže z Ceny trojročných kobýl (I. kat., 3-ročné kobyly, 1700 metrov, 7 000 €). My si však všímame ešte iný headline. Vo vlaňajšej edícií zvíťazila vlastná odchovankyňa a reprezentantka stajne MPL Racing Romina a rovnaký „husársky“ kúsok sa tomu istému realizačnému tímu podaril aj tento rok. Ako najväčšia outsiderka sa o to zaslúžila ryška Harmony (31,2:1) z tréningu Jozef Chodúra s džokejkou Martinou Havelkovou, ešte na začiatku cieľovej roviny by si na to však stavil málokto. Hneď po štarte sa na čele usadila reprezentantka českej stajne Lokotrans Witch In Pink (8,4:1), ku ktorej sa po pár stovkách metrov pripojila Anika (10,8:1) zo sesterskej stajne Lokotrans Slovakia. Jazdkyňa Petra Zedková v sedle striebornej z Karpatskej ceny dlho neotáľala, posunula ryšku na čelo a dokonca si vytvorili dvoj- až trojdĺžkový náskok. Ten sa však pri vbiehaní do záverečného oblúka začal skracovať, a to najmä zásluhou Rhapsody (3,7:1) a tiež zvonka stratu doháňajúcej desatinovej favoritky Amry (1,8:1). Zimná kráľovná vôbec nemala dobrý priebeh, zle odštartovala a v úvodnom oblúku sa zaplietla do kolízie, čo ju stálo sily, ktoré vyplytvala na doháňanie straty. Do cieľovej roviny vbiehala Anika stále s miernym náskokom na dosiaľ neporazenú Rhapsody, v záverečných stovkách metrov sa však poradie predsa len poprehadzovalo. Stredom dráhy sa po miernom vydýchnutí dostala dopredu Witch In Pink, zvonka útočila česká Asturias (7:1), ale na víťazstvo prekvapivo dosiahla výborne finišujúca Harmony, ktorá o pol dĺžky porazila Witch In Pink, stupne o hlavu doplnila Asturias.

Harmony, dcéra nikdy v dostihoch neštartujúcej Historiny, ktorú tiež vlastnil Miroslav Piskla, debutovala začiatkom októbra v míľových „maiden“, ale na začiatku dostihov sa dostala do kolízie, ktorá ju znechutila natoľko, že dostihy len dokončila. Oveľa viac predviedla Harmony dva týždne nato, keď v dostihoch juniorov slovenského chovu prehrala len so stajňovou kolegyňou Rhapsody a hoci prehrala o šesť dĺžok, bronzového Whama porazila podobným rozdielom. Výkon v Cene trojročných kobýl robí z Harmony nádej na klasický úspech, pretože sto metrov navyše jej môže len pomôcť.

Harmony (v strede s tienidlami) prekvapivo víťazí v Cene trojročných kobýl a v triali Jarnej ceny kobýl poráža druhú Witch In Pink (vľavo v ružovom drese) a tretiu Asturias (úplne vpravo).

Reprezentantka stajne MPL Racing Harmony (v strede s tienidlami) prekvapivo víťazí v Cene trojročných kobýl a v triali Jarnej ceny kobýl poráža druhú Witch In Pink (vľavo v ružovom drese) a tretiu Asturias (úplne vpravo).

Úspech bielo-červených zavŕšil Fort Ryan

Aby toho nebolo málo, stajňa MPL Racing sa tešila aj po Jarnej cene Petržalky (steeplechase, 5-ročné a staršie kone, 3800 metrov, 2 840 €, záznam). Tradičný prekážkový vrchol sezónnej premiéry prilákal skromnú zostavu piatich stíplerov, pričom dvaja z nich sa po zadržaní a skokovej chybe do cieľa nepozreli. Súboj o medaily však priniesol dramatické divadlo, na konci ktorého sa radoval desaťročný Fort Ryan (4,2:1) s džokejom Pavlom Složilom mladším. Zverenec Jaroslava „Čika“ Brečku v závere porazil mierne favorizovaného Chittussiho (2:1), stupne doplnil domáci Royal Gino (3,3:1).

Foto: Miroslav Abík

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel