Krátke správy

Opasanov triumf podčiarkol Cape Crown

Obrovským úspechom stajne BORMANN sa skončila Veľká cena Slovenska (Gd-3, 4+, 2400 metrov), hlavné dostihy prestížneho mítingu Turf-gala. Triumf desatinového favorita Opasana nebol vôbec nečakaný, hoci spôsob, akým sa domáci hviezdny žrebec odpútal od súperov a len pod rukami džokeja Václava Janáčka dominoval pred súpermi, bol čerešničkou na torte. O to najväčšie prekvapenie s pozitívnym nábojom pre modro-bielo-čiernu kombináciu sa postaral outsider Cape Crown, ktorý razantným finišom „priletel“ na druhé miesto pred zástupcom inak veľmi úspešnej stajne Lokotrans Abrams Creekom.

Centrále Luboša Urbánka z moravského Újezda u Boskovic sa darilo v prvých troch medzinárodných dostihoch. Ako prvá triumfovala v dámskej Cene Arvy (I. kat., 3k, 1800 metrov) víťazka Jarnej ceny kobýl Shabana zo stajne MS Racing, keď o doterajšiu životnú neporaziteľnosť pripravila maďarskú Dariyu. Na bronzovú priečku sa rovnako ako v jarnej klasike dostala Línkova Mustela.

Ružové farby titulárneho sponzora Turf-gala, stajne Lokotrans, si odkrojili najväčšiu časť dotačného balíka v Starohájskom kritériu (I. kat., 3, 2000 metrov), a to v súboji víťazov českej aj slovenskej Veľkej jarnej ceny. Darling In Pink s džokejom Martinom Laubem o pol dĺžky pretlačil vo finiši Zamica z Rabbitu Trhový Štěpánov. Stupne doplnila domáca belka Shamal Emmi zo stajne Kovometal.

Infarktový záver a víťazstvo najmenším možným rozdielom si v Cene Scottish Rifla (Listed, 4+, 1800 metrov) zabezpečil už desaťročný „inventár“ bratislavského Starého hája, valach Ideal Approach so suverénnym lídrom jazdeckého šampionátu Martinom Laubem, a to na úkor neskoro finišujúceho Australiena. Dominanciu českých strednotratiarov podčiarkla tretia Zariyannka.

Víťazný návrat do Bratislavy slávila v šprintérskej Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (Listed, 3+, 1200 metrov) k trénerovi Václavovi Lukovi presťahovaná Datthirey, v sedle ktorej znovu exceloval Václav Janáček. Na prekvapivé druhé miesto „priletel“ Worth Choice, stupne doplnil populárny domáci beluš Gentleman Jack.

Autor: Daniel Mentel