Analýzy
Ideal Approach si znovu brúsi zuby na Veľkú aprílovú cenu
Po „zemiakovej“ medaile spred dvanástich mesiacov sa špecialista na bratislavské míľové a strednotratiarske dostihy Ideal Approach bude chcieť vrátiť na víťaznú vlnu zo sezóny 2017. Proti však bude konkurencia z troch krajín, do ktorej okrem iného patrí aj vlani strieborná Mooreen. A hoci obhajkyňa Zoriana tentoraz chýba, sme si istí, že aj tohtoročná Veľká aprílová cena ponúkne po zimnej prestávke zaujímavé porovnanie strednotratiarov.
Mooreen sa pokúsi vylepšiť vlaňajšie striebro
Veľká aprílová cena (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 7 000 €) už dvadsiaty druhýkrát otvára rovinovú sezónu dostihov prvej kategórie. Za tie roky si vybojovala pevné miesto v kalendári a hoci ide vlastne o prvý trial pred Cenou Scottish Rifla, sama osebe je dôležitou súčasťou seriálu strednotratiarskych dostihov. Tento rok sa na štart postaví desiatka záujemcov, pričom z účastníkov vlaňajšej edície to budú strieborná Mooreen a štvrtý Ideal Approach, ktorý však triumfoval už pred dvomi rokmi. Mooreen (Abík) reprezentujúca stajňu svojho trénera Štangel Racing sa vlani dokázala udržať v úzkej špičke stredoeurópskych strednotratiarov a v koncoročnej ankete jednoznačne získala titul najlepšieho koňa slovenského chovu. Hoci sa ryške doteraz podarilo zvíťaziť len dvakrát z dvadsiatich možností, rovnako len dvakrát odchádzala z dráhy bez dotácie. Vlani sa Mooreen stretávala aj so silnejším pohlavím a tieto súboje zvládala so cťou. Jediné víťazstvo získala po suverénnom výkone v Jarnej míli (zo štvrtého miesta sa na ňu pozeral George Boole), dvakrát bola druhá (vo Veľkej aprílovej cene za Zorianou a v dámskej Cene Whisky za Sašou), na sklonku sezóny ešte pridala bronz z rovnako nežnejšiemu pohlaviu určenej Ceny Quississany. V Cene Scottish Rifla na Turf-gala docválala Mooreen „až“ štvrtá, 3 dĺžky za dvojicou George Boole – Ideal Approach. Tentoraz bude mať oproti svojmu najväčšiemu konkurentovi trojkilogramovú výhodu, takže na očakávane hlbšej dráhe ju vidíme veľmi vysoko.
Tréner Marián Štangel posiela na štart ešte ďalšieho domáceho odchovanca Furious Felixa (Línek). Reprezentant stajne Mishel Style sa z „trojkového“ koňa postupne vypracoval o dve kategórie vyššie. Syn vynikajúceho šprintéra Overdosa a priemernej míliarky prekvapivo exceluje najmä v dostihoch na dištanciách okolo dvoch kilometrov. Od víťazstva v „päťkovom“ handicape koncom júna sa cez nešťastne blízke druhé miesto (o nos) v Memoriáli Jozefa Košťála pre kone slovenského chovu o dve poschodia vyššie a triumf v handicape rovnakej kategórie prepracoval až do St. Leger. V objektívne pridlhej klasike si okrem chovateľskej prémie vybojoval aj dotáciu za piate mieste a na jeho štíte zostali aj tu prítomný Thisisthekey. Postupný nárast výkonnosti zavŕšil Furious Felix na sklonku vlaňajšej sezóny. Vo Veľkej októbrovej cene statočne vzdoroval šancovejším súperom a napokon získal cenný bronz za vo veľkej forme behajúcim Portorikosom a Ideal Approachom. Kone Mariána Štangela sa pred týždňom ukázali vo veľmi dobrej fazóne a preto s oboma jeho zverencami treba počítať.
Niekoľkokrát spomenutý víťaz edície 2017 Ideal Approach (Lukášek) má v Bratislave vynikajúcu bilanciu 13 štartov, 4 víťazstvá, 4 druhé a 2 tretie miesta, napospol v dostihoch prvej a vyššej kategórie, ale valach z českej stajne Lokotrans si vysokú výkonnosť drží aj na iných dráhach. O tom svedčí napríklad aj fakt, že najhorším minuloročným výsledkom zverenca Luboša Urbánka bolo štvrté miesto z Veľkej aprílovej ceny. Obe lanské víťazstvá dosiahol Ideal Approach v dostihoch na 1600 metrov, najprv v pražskej Velké květnové cene, v júli aj v Bratislavskej míli počas derby mítingu. Tempárovi, ktorý rád beháva dostihy z čela, v ostatných troch štartoch vždy čosi málo chýbalo, aby sa tešil z víťazstva. V mosteckej Velké letní cene prehral kvôli vyššej nesenej hmotnosti, v pražskom European Jockey Cup Middle ho porazili predsa len lepší súperi s black type umiestneniami a vo Veľkej októbrovej cene ho o pol dĺžky zdolal Portorikos. Tréner sa o ňom nedávno vyjadril ako o profesorovi a najlepšom koni stajne a my nemáme dôvod oponovať. Navyše v sedle sa predstaví český legionár Tomáš Lukášek, ktorý posledné roky jazdí najmä v Poľsku a momentálne „zarezáva“ v Katare, kde v stredu a vo štvrtok vyhral päť dostihov, čo svedčí o jeho veľkej pohode.
Okrem Ideal Approacha bude české záujmy reprezentovať dvojica koní. Niekdajší víťaz klasickej Veľkej jarnej ceny a Ceny turfu 2017 George Boole (Šmida) sa vlani v najlepšom svetle ukazoval v bratislavskom Starom háji. Po štvrtom mieste z Jarnej míle, ktorú vyhrala Mooreen, predviedol najlepší výkon v Cene Scottish Rifla, kde v dramatickom súboji o striebro o nos porazil Ideal Approacha. Po tomto výkone nastupoval do míľovej „jednotky“ počas českého derby mítingu ako mierny favorit, stávkarske preferencie však štvrtým miestom nenaplnil. V oveľa lepšom svetle sa novopečený valach ukázal v Bratislavskej míli, kde nestačil len na večného súpera zo stajne Lokotrans. V Cene turfu ani v EJC Middle veľa vody nenamútil a tréner František Holčák mu potom radšej naordinoval zimný spánok. Keďže jeho zverenci zvyčajne potrebujú dostihy na rozbeh alebo aspoň pár týždňov prípravy navyše, a tak si myslíme, že George Boole ani tentoraz na medailu nedosiahne.
Posledným cestovateľom spoza rieky Moravy je zlyhavší favorit vlaňajšieho Českého derby Thisisthekey (Koplík), ktorý sa do tejto pozície dostal po vcelku prekvapivom víťazstve v Starohájskom kritériu na mítingu Turf-gala, ale odvtedy jeho výkony neustále klesajú. Stačí nazrieť do výkazu kariéry tohto zverenca Zdena Koplíka. Po treťom mieste v bratislavskej „trojke“ na 1800 metrov získal piatu dotáciu v klasickej Veľkej jarnej cene. Na to hnedák nadviazal ziskom Starohájskeho kritéria, v ktorom predviedol pohľadný finiš a upútal na seba pozornosť. Tú však sklamal hneď v Českom derby, kde nehral žiadnu významnú rolu a skončil na predposlednom pätnástom mieste. O čosi lepšie, ale s rovnakým efektom, sa Thisisthekey ukázal aj v Slovenskom derby. Počas dostihov nikdy nebol v zornom poli a docválal netlačený na deviatom mieste. V následnej Cene města Karlovy Vary na dva kilometre sa predsa len mierne zlepšil, z čoho reprezentant českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia vyťažil dotáciu za piate miesto. Keďže v ďalších dvoch dostihoch, mosteckej Velké letní cene aj Slovenskom St. Leger, nedokázal predbehnúť ani jedného súpera, teraz bude patriť medzi outsiderov.
Prevažne v dostihoch nižších kategórií sa doteraz prezentovali domáci Mukab a Rebelian. Mukab (Krowicki) z lotu trénera Miroslava Stančíka sa po neveľmi úspešnej klasickej kariére vlani etabloval na úrovni druhej až tretej kategórie, kde dokázal trikrát triumfovať a postupnými krôčikmi sa ťahal nahor. O tom, že reprezentant stajne Autoopravovňa Strnisko má naozaj široký rozptyl použiteľnosti, svedčí aj fakt, že behával dostihy od 1600 do 2400 metrov. Najlepší výkon predviedol na sklonku vlaňajšej sezóny v bratislavskej „dvojkovej“ míli, v ktorej zvíťazil bez akýchkoľvek ťažkostí. S jedlom rastie chuť, a tak sa realizačný tím rozhodol, že rastúcu formu zúročí, ale novembrový výlet do nemeckých Drážďan sa už ukázal ako príliš silná káva. Ako druhý najväčší outsider však predčil očakávania stávkarov a docválal ôsmy z dvanástich. Mukab zrejme na najlepších stačiť nebude, zisk nižšej dotácie je ale reálny.
Stále nezvíťazivší štvorročný Rebelian (Budovič) stajne Sky Group prakticky bodoval len ako junior, vlani vyťažil z piatich štartov len dve piate miesta – na úvod sezóny v Memoriáli Josefa Břečku (avšak takmer 20 dĺžok za víťazným Riskom), rovnaké umiestnenie si zopakoval aj v májových Slušoviciach. Pod vedením Františka Holčáka ešte stihol „štvorkový“ handicap v Brne, kde skončil šiesty. V lete sa presunul na Záhorie k trénerovi Jozefovi Ralbovskému, Rebelianovi to k zlepšeniu nepomohlo. Po poslednom mieste v bratislavskej „trojke“ sa v novembri vybral do Budapešti, ale ani tam veľa vody nenamútil. Vo Veľkej aprílovej cene nemá čo stratiť, ale zrejme ani nič nezíska.
Medzinárodnú konkurenciu dotvára trojica prichádzajúca do Petržalky z Maďarska. Gábor Maronka posiela na štart tmavú hnedku Medynu (Pavlíček). Reprezentantka stajne Álmodó debutovala naostro v klasickej Hazafi díj, obdobe našej Jarnej ceny kobýl, a ako jedna z šancovejších účastníčok bez ťažkostí vyhrala. Následne aj proti starším súperkám vybojovala bronz, čím sa kvalifikovala do maďarského derby. V samotnej modrej stuhe jej medaila unikla len tesne. Predsa len mierne rozčarovanie zavládlo v realizačnom tíme po zopakovaní štvrtého miesta v Oaks, ktoré sa v Budapešti behávajú pod názvom Magyar kancadíj. Pokus o napravenie si chuti v nemeckom Baden-Badene nevyšiel Medyne podľa predstáv, reparát na domácej dráhe vo významných dostihoch pre kobyly však áno. A aby toho na klasičku nebolo málo, realizačný tím jej ešte koncom októbra pripravil porovnanie s elitou maďarských strednotratiarov, kde v priamom súboji prehrala o krátku hlavu (avšak s váhovým zvýhodnením) s nedeľným súperom Sárkanyfű. Ak sa na Medyne neprejavila náročná vlaňajšia sezóna, môže pri dobrej konštelácií pomýšľať aj na menej jagavý kov.
Práve spomenutý Sárkanyfű (Laube) z lotu trénera Csabu Zalu sa vlani trikrát vracal z dráhy ako víťaz, pričom napospol išlo o veľmi dobre obsadené dostihy na domovskej dráhe v budapeštianskom Kincsem parku na tratiach medzi 1600 a 2000 metrov. Hoci ani raz nevyhral s obrovským náskokom, víťaznú náturu má v sebe. V najväčších maďarských dostihoch strednotratiarov Milleniumi díj prehral len s jediným súperom a potvrdil tak, že v tejto kategórií momentálne za normálnych okolností ťažko hľadá disponovanejšieho súpera. Normálne okolnosti nepanovali v jednotkovej míli počas derby mítingu, kde nepredbehol ani jedného súpera a podobne dopadol aj valachov dištančný experiment v Kincsem díj na 2400 metrov. Napokon aj výlet do rímskych Listed sa ukázal ako príliš silná káva, napriek tomu ho vidíme ako adepta na stupne víťazov.
Víťaz maďarského derby a strieborný medailista z ostatných klasík 2017 Eminens (Srnec) z tréningu Szilvie Kovács sa na dráhu vracia po vynechanej sezóne a jeho aktuálna výkonnosť je preto otázna. Nie je úplne ojedinelé, že výnimočné kone sa aj po takto dlhej prestávke spôsobenej zranením dokážu plnohodnotne vrátiť do obehu, napriek tomu odporúčame zdržanlivosť.
Náš tip: Ideal Approach – Mooreen – Sárkanyfű
Foto: Karel Němec, canonprofi.eu
Autor: Daniel Mentel