Reportáže

Mooreen pokračuje vo výborných výkonoch

Hoci patrila medzi šancovejších účastníkov Veľkej aprílovej ceny, jej víťazstvo je vzpruhou pre úzky okruh slovenských chovateľov. V súčasnosti najlepší produkt domáceho chovu Mooreen zo stajne Štangel Racing svojho trénera Mariána Štangela splnila očakávania svojho realizačného tímu a o hlavu dominovala pred rekonvalescentom, rok pauzujúcim víťazom maďarského derby 2017, Eminensom.

Eminens sa vrátil na dráhu blízkym striebrom

Scenár Veľkej aprílovej ceny (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 7 000 €) sa začal hneď po štarte odvíjať očakávaným smerom, keď sa favorizovaný tempár Ideal Approach (4,5:1) dostal na čelo desaťhlavého poľa. Nie úplne čistým manévrom mu v tom pomohol džokej Tomáš Lukášek, čo mu rozhodcovia po dostihoch aj pripomenuli. K valachovi sa po pár stovkách metrov pridala víťazka vlaňajšej maďarskej jarnej klasiky Medyna (5,5:1), spolu si potom na začiatku protiľahlej roviny vypracovali približne troj- až štvordĺžkový náskok pred George Boolom (8,2:1) a rekonvalescentom Eminensom (5,6:1). V druhej tretine dostihov si vedúca dvojica stále udržiavala rovnaký náskok, len do druhého sledu sa pripojila aj Mooreen (6,4:1), ktorá postupne zrýchľovala a „usadila“ sa na treťom mieste. V tom čase zavelil džokej Jakub Pavlíček v sedle Medyny k trháku a kobyla sa odpútala od Ideal Approacha. Toto vzopätie jej však dlho nevydržalo, už pri vbiehaní do cieľovej roviny na nej bolo vidno, že toho má dosť a tmavá hnedka sa nakoniec prepadla takmer až na chvost poľa. Medynine miesto na čele zaujal nami tipovaný Ideal Approach, ktorý útočil na svoje druhé víťazstvo vo Veľkej aprílovej cene, jeho nástup však zachytil džokej Michal Abík v sedle Mooreen a zvonku výborne finišoval aj Eminens. Sto metrov pred cieľom sa ryška okolo Ideal Approacha prešmykla, nedokázala sa ale striasť niekdajšieho maďarského derby víťaza. Eminensov záver na Mooreen napokon nestačil, kobyla mala v cieli náskok hlavy, blízky bronz o hlavu pred outsiderom Mukabom (13,1:1) bral Ideal Approach. O umiestnení na stupňoch rozhodla najmä trojkilogramová výhoda, ktorú oproti reprezentantovi stajne Lokotrans mali obaja jeho premožitelia.

Záverečné metre Veľkej aprílovej ceny a súboj víťaznej ryšky s bielou lysynou Mooreen a maďarského derby víťaza zo sezóny 2017 Eminensa (číslo 4). Po predvlaňajšom triumfe a štvrtom mieste spred roka bral bronz Ideal Approach (úplne vľavo).

Odchovankyňa Žrebčína Kobylany Mooreen sa vlani dokázala udržať v úzkej špičke stredoeurópskych strednotratiarov a v koncoročnej ankete jednoznačne získala titul najlepšieho koňa slovenského chovu. Hoci sa ryške doteraz podarilo zvíťaziť trikrát z 21 možností, len dvakrát odchádzala z dráhy bez dotácie. Ako trojročná najviac zažiarila víťazstvom v Cene Arvy na mítingu Turf-gala, tesne pod vrcholom skončila v Cene Whisky a Cene Quissisany. Z oboch dámskych klasík si odniesla iba „zemiakovú“ medailu, Mooreen totiž mala smolu, že musela čeliť silnej generácií rovesníčok. Do ročníka 2014 totiž patrí napríklad aj dvojnásobná držiteľka titulu Kôň roka Zoriana, či viacnásobná „jednotková“ víťazka Saša. Vlani sa populárna ryška stretávala aj so silnejším pohlavím a tieto súboje zvládala so cťou. Hoci jediné víťazstvo získala po suverénnom výkone v Jarnej míli, dvakrát bola druhá (vo Veľkej aprílovej cene za Zorianou a v dámskej Cene Whisky za Sašou), na sklonku sezóny ešte pridala bronz z rovnako nežnejšiemu pohlaviu určenej Ceny Quississany. Mooreen má povesť „železnej“ kobyly, ktorá zvláda osem až deväť dostihov v sezóne, pričom si stabilne udržiava vysokú výkonnosť, aj preto sa stala miláčikom starohájskych tribún.

Úspešnú nedeľu slovenského chovu podporil Gentleman Jack

Aj v druhých najhodnotnejších dostihoch uplynulej nedele, Memoriáli Harryho Petrlíka st. (II. kat., 4-ročné a staršie kone, 1400 metrov, 4 000 €), sa presadil produkt domáceho chovu. Beluš Gentleman Jack (13,3:1) zo stajne 7 Horse rodiny Křížkovcov si vo finiši poradil s favorizovaným rakúskym Di Mom. Džokej Martin Laube naservíroval zverencovi Jaroslava Línka pohodové dostihy, väčšinou ho viedol v zákryte a keď sa im v cieľovej rovine otvoril priestor, valach zaútočil a po tuhom boji vyťažil zo štyri a pol kilogramovej výhody tesné víťazstvo. Český jazdec pôsobiaci u našich južných susedov pomohol k triumfu aj maďarskej Enaayi (4,6:1), ktorá bez väčších ťažkostí ovládla „trojku“ na 1800 metrov, v ktorej porazila niekoľko nádejí do jarných klasík, okrem iných aj desatinového favorita Arctic Stara z českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia.

Tu sa ešte opticky zdá, že v Memoriáli Harryho Petrlíka st. zvíťazí pri bariére cválajúci Di Mo, napokon však dominoval beluš Gentleman Jack zo stajne 7 Horse s džokejom Martinom Laubem.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel