Reportáže

Capitano získal v Prípravnej cene cenný skalp

Hoci sa najlepší šprintér minuloročnej sezóny Worth Choice pri svojom návrate do Starého hája snažil o čistý bratislavský hattrick, v Prípravnej cene sa mu do cesty postavil zástupca mnohopočetnej ružovej „armády“ stajne Lokotrans Capitano. Štvorročný valach mal ideálny priebeh, väčšinou cválal v závese za lídrom a v správnu dobu zaútočil. Na dostatočne dôraznú odpoveď Worth Choice už nenašiel silu a musel sa tak uspokojiť so striebrom.

Worth Choice si pred Turf-gala napravil chuť

V šprintérskych dostihoch je veľmi dôležitý štart a zvlášť to platí na menších dráhach s ostrými oblúkmi, akou je aj tá bratislavská. Do tohtoročnej Prípravnej ceny (I. kat., 3-ročné kone, 1200 metrov, 7 000 €) najlepšie odskočili českí Shershab (11,8:1) a druhý favorit Capitano (3,5:1). Do vedenia sa prepracoval prvý menovaný, kým džokej Martin Laube posunul obhajcu bronzu z minuloročnej edície do zákrytu približne dĺžku za lídrom. Na treťom mieste popri bariére cválala domáca outsiderka Sandy Rose (17,4:1). Do cieľovej rovinky voviedol osemčlenné pole od štartu vedúci Shershab, ale Capitano už napriahal k útoku a približne 300 metrov pred cieľom prebral vedenie. Zvonku najbližšie k tribúnam si pozíciu zlepšoval aj mierne favorizovaný najlepší šprintér vlaňajška Worth Choice (2,9:1), jeho útok však nemal dostatočnú razanciu, aby Capitana ohrozil. Reprezentant stajne Lokotrans víťazstvo uhájil o jeden a štvrť dĺžky, na tri dĺžky vzdialený bronz „priletel“ Little Lord (5,9:1).

Víťazný „kapitán“ Capitano bol do Prípravnej ceny dohlásený dodatočne a ako sa ukázalo, bol to dobrý ťah realizačného tímu okolo trénera Luboša Urbánka. Štvorročný šprintér strávil svoju juniorskú sezónu ešte v rodnom Francúzsku a pri druhom štarte sa mu podarilo premiérovo zvíťaziť. V následnom štarte v predajných dostihoch v Deauville si ho po druhom mieste vybrala stajňa Lokotrans a tmavý hnedák sa na juh Čiech sťahoval za 27 777 €. Vlani striedal umiestnenia s horšími výsledkami. Trikrát bol tretí, z toho dvakrát v Bratislave (mimochodom aj v Prípravnej cene), výlety medzi šprintérsku elitu však pre Capitana končili porážkami. V Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR aj v Svatováclavskej cene skončil zhodne šiesty, v o čosi dlhšom Leram Million až ôsmy. Na sklonku minuloročnej sezóny ešte získal bronz v Pardubiciach. Rovnakú medailu získal aj pri tohtoročnom debute v pražskom Gomba handicape. Naopak pred tromi týždňami mu štart v nemeckom Lipsku nevyšiel, valach mierne „zaspal“ v boxoch a stratu už nedohnal. Capitana teraz čaká dvojtýždňová pauza a 2. júna by sa mal postaviť na štart najvýznamnejšieho slovenského šprintu.

Foto: Adam Lovecký

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel