Analýzy

Udrží si Ryony čistý štít?

Začal sa posledný mesiac slovenskej dostihovej sezóny a do konca sa na bratislavskej dráhe v Starom háji uskutočnia už len tri mítingy. Ten prvý z nich už túto nedeľu ponúka bohaté menu troch jednotkových dostihov, ktorým dominujú testy pre elitné dvojročné kone, dopĺňa ich ešte strednotratiarsky Jesenný handicap.

Silnou opozíciou zverenci Heleny Vocáskovej

Tipovať dostihy dvojročiakov je takmer vždy ošemetné, pretože forma koní najmladšieho ročníka sa môže meniť pomaly zo dňa na deň. Už viac ako tri desaťročia je Karpatská cena (Listed, 2-ročné kobyly a žrebce, 1600 metrov, 10 000 €) juniorským vrcholom slovenskej sezóny, ktorý však tento rok súperí s budapeštianskou podobne významnou Szent László Díj. V dôsledku termínovej kolízie tak budeme na štarte márne hľadať maďarské kone. Skúsenosti s najvyššou kategóriou dostihov majú strieborná z Veľkej ceny BBAG Baden-Baden Palmera(Šmida, 10. februára) a pred tromi týždňami štvrtý Wirrwarr. Prvá menovaná zverenkyňa Zuzany Kubovičovej stála svojho majiteľa 9 000 €. Kúpnej cene zodpovedajú aj ambície a tak Palmera debutovala už v „dvojkovej“ Cene Muscatita počas derby-mítingu, tam však nedokázala poraziť ani jedného súpera. Pred mesiacom sa výrazne polepšila, v podobne vypísaných dostihoch docválala tretia, keď sa viac menej držala rovnakej pozície počas celého priebehu, v závere sa však priblížila k striebornej Salsa Salse. Palmera okrem iných porazila aj debutujúceho Wirrwarra, ktorý skončil piaty tri a pol dĺžky za senickou kobylou. Belka reprezentujúca stajňu Kovometal sa vo Veľkej cene BBAG dlho držala bariéry, v cieľovej rovine sa zdalo, že si beží po víťazstvo, napokon však podľahla maďarskej Sweet Anne, ktorá bude v nedeľu útočiť na triumf v Cene zimnej kráľovnej.

Spomenutý Wirrwarr (Palík, 22. februára), ktorý stajňu ARS Invest Zimková stál „len“ 2 400 € debutoval piatym miestom v „dvojke“, v ktorej Palmera docválala tretia. Ryšiakovi z tréningu Marcela Mihalíka štart v nohách pomohol, vo Veľkej cene BBAG sa ale nevyhol problémom, keď po pár stovkách metrov zakopol, prepadol sa a napokon sa do bojov o medaily nezapojil. Nemyslíme si, že v Karpatskej cene vybočí z priemeru.

Trénerka Zuzana Kubovičová posiela na štart okrem Palmery aj beluša Shawnee’s Triumph (Šafář, 30. marca). Nákup z novembrovej dražby spoločnosti Arqana za 5 000 € debutoval pred tromi týždňami v „štvorke“ na 1400 metrov, v ktorej zaostal za Fighting Falcom a napokon docválal siedmy. Ak chce pomýšľať na dotáciu, bude sa musieť zlepšiť.

So „štvorkovým“ triumfom na konte vstupuje do licitácie Ryony (Línek, 7. februára). Reprezentant stajne Ekols Skalica putoval na Záhorie z vlaňajšej dražby ročných koní spoločnosti Goffs za 3 500 € a debutoval pred mesiacom v „maiden“ na 1200 metrov. Väčšinou cválal v závetrí na treťom mieste, v závere ho však tréner a zároveň džokej Jaroslav Línek primäl k zrýchleniu, ktoré mu stačilo k tesnému poldĺžkovému víťazstvu. Medzi porazenými zostal aj desatinový favorit Államfö, ktorý medzičasom vcelku úspešne absolvoval bohato dotovaný pražský Gerschův memoriál. Štart v nohách a razantný jazdec, ktorý pozná každý decimeter starohájskej dráhy, podľa nás pomôžu Ryonymu pri boji o víťazstvo.

Dve umiestnenia na konci tabule, ale zato na úrovni druhej kategórie získala hnedka O’ffensive (Demo, 16. mája) stajne CRB Racing. Kobyla sa na Slovensko do tréningu Michala Ročáka dostala za dražby ročných koní spoločnosti Arqana za 22 000 €, čím sa stala najdrahšou akvizíciou na štarte. Debutovala v polovici augusta pomerne aktívnym priebehom v dostihoch, v ktorých podľahla už raz rozbehanej tretej Palmere, samotná O’ffensive ale dokázala poraziť zvyšnú opozíciu vedenú piatym Wirrwarrom. Pred mesiacom sa v míľovej Cene Nasha prezentovala v zhode so svojím menom ofenzívnejším výkonom. Väčšinou cválala blízko čela, pri vbiehaní do cieľovej roviny ju však odstredivá sila vyniesla až takmer na opačnú stranu dráhy a kým sa jej podarilo znovu nájsť rytmus, štyria súperi jej ušli a hnedka získala len najnižšiu dotáciu za piate miesto. Aj v nedeľu sa pravdepodbne zopakuje podobný scenár a O’ffensive získa nižší honorár.

Dvojica domácich rodákov zaútočí na chovateľské prémie, ktoré aj získajú, ak predbehnú čo len jediného súpera. S lepším kariérnym výkazom nastúpi na štart Fighting Falco (Havlík, 28. apríla). V polovici augusta debutujúci odchovanec rodinnej stajne MN Racing trénera Ota Valachoviča a jeho dcéry Márie Natálie predviedol v dostihoch štvrtej kategórie pekný výkon, cválal blízko čela, v oblúku si mierne vydýchol, aby v cieľovej rovine „rozbalil“ sľubný finiš. Chvíľu dokonca vyzeral na víťazstvo, napokon však prehral s dvomi súpermi. Pred tromi týždňami predviedol hnedák v „maiden“ dlhších o 200 metrov aktívny výkon, cválal s chuťou, ale nestačilo to na viac než na blízke piate miesto, dve priečky pred Shawnee’s Triumphom. Ak mu vydržia sily aj na míľovej trati, mohol by získať niektorú z nižších dotácií.

Dodatočne dohlásený syn maďarskej derby víťazky Shamal Sally a jarného klasického víťaza Move Your Vision Shamal Boy (Krowicki, 27. apríla) reprezentuje stajňu OMS, ktorej farby hájili aj obaja jeho rodičia. Beluš z tréningu Jozefa Ralbovského debutoval pred tromi týždňami v „štvorke“ na 1400 metrov, v ktorej sa však len zoznámil s dostihových ruchom, keď hneď po štarte zaváhal a nabral aj desaťdĺžkovú stratu na zvyšok poľa. Hoci približne v polovici dostihov sa dostal medzi kone, stále bol posledný a tam aj zostal, ďaleko za vtedy piatym Fighting Falcom a siedmym Shawnee’s Triumphom. Štart v nohách a predĺženie dištancie mu určite pomôžu, aj tak sa však asi zameria len na zisk chovateľskej prémie.

Dva kone privezie do Starého hája česká trénerská šampiónka Helena Vocásková, ktorá to s dvojročnými koňmi vie veľmi dobre. Filip (Chaloupka, 18. apríla) reprezentuje stajňu sponzora Karpatskej ceny doktora Jiřího Charváta, ktorý ho prostredníctvom agenta kúpil na dražbe spoločnosti Tattersalls za približne 7 300 €. Tmavý hnedák už má na konte tri štarty napospol na úrovni tretej kategórie. Debutoval už v júli v Karlových Varoch a hoci zo štvrtého miesta strácal na suverénku ročníka Near to Be Rich viac ako 15 dĺžok a neobhájil pozíciu druhého favorita, až také veľké sklamanie svojmu realizačnému tímu nepripravil. V druhom štarte rovnako na západe Čiech už ako druhý favorit cválal väčšinou v strede poľa vedľa svojho šancovejšieho stajňového kolegu King Archieho, v cieľovej rovine sa mierne zlepšil, ale stačilo to len na piate miesto. Pred tromi týždňami v moravských Slušoviciach už ale svoje snaženie dotiahol do víťazného konca a v slabšej konkurencii dominoval o 7 a viac dĺžok. Či to bude stačiť na medailu aj v Starom háji, uvidíme v nedeľu, skôr sa však prikláňame k názoru, že nebude.

Najmladšia účastníčka Westernerka (Ferhanov, 23. mája) má v nohách len jediný štart, zato však víťazný. Reprezentantka stajne Hany Horčičkovej sa s dostihových ruchom zoznámila v severočeskom Moste a ako jedna z outsideriek príjemne prekvapila svoj realizačný tím triumfom medzi nezvíťazivšími rovesníčkami. Po aktívnom výkone sa niekoľko stoviek metrov pred cieľom dostala na čelo a tam aj vytrvala. Westernerka putovala do Čiech z Írska po dražbe spoločnosti Tattersalls za 4 200 € a hoci svoj prvý triumf získala vo farbách inej stajne, o Karpatskú cenu zabojuje pre iného majiteľa a bude mať šancu na zisk menej jagavého kovu.

Náš tip: Ryony – Palmera – Westernerka

Autor: Daniel Mentel