Analýzy

Uspeje veterán Ideal Approach proti „omladine“?

Vlani sa aj napriek vysokému veku dostal do životnej formy a v sobotu bude obhajovať víťazstvo spred dvanástich mesiacov. Oproti najväčším konkurentom bude mať miernu váhovú výhodu. A do tretice platí, že aj výkony a výsledky jeho stajňových kolegov hovoria v jeho prospech. Reč je o favoritovi zajtrajšej Veľkej aprílovej ceny Ideal Approachovi.

Na favoritove päty bude zrejme šliapať najmä Lady Mazie

O bezprecedentné tretie víťazstvo pri piatej účasti sa vo Veľkej aprílovej cene (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 6 000 €) pokúsi už desaťročný veterán Ideal Approach (Laube). Hnedý valach, ktorý je žijúcou legendou stajne Lokotrans nestratil ani vo svojom veku nič na esprite. Nestarnúci milovník bratislavskej dráhy má na svojom konte už 63 dostihov, pričom v trinástich prípadoch odchádzal z dráhy ako víťaz. Sedemkrát sa tak stalo v bratislavskom Starom háji. Spísať prehľad úspechov Ideal Approacha by vydalo na celý (a poriadne dlhý) článok, a tak sa zamerajme len na vlaňajšie dostihy. Hneď na úvod sezóny zvíťazil vo Veľkej aprílovej cene, pridal štvrté miesto v handicapovej Jarnej míli a piate v Cene Scottish Rifla počas Turf-gala. Júlový výlet do Hamburgu premenil na handicapový triumf v miestnej kategórií B a o dva týždne nato pridal svoje tretie víťazstvo v Bratislavskej míli. Napokon na druhé miesto z handicapu v Baden-Badene nadviazal triumfom v Jesennom handicape s najvyššou váhou v poli, kde porazil druhú Lady Mazie aj tretieho Petardu. Koncom októbra sa Ideal Approach ešte vydal do parížskeho Longchamp a v dostihoch class 2 nesklamal piatym miestom. V koncoročnej ankete slovenských dostihových odborníkov sa s prehľadom stal najlepším míliarom roka 2021.

Proti veteránovi sa postaví osem mladších súperov, medzi nimi aj dvaja vlaňajší klasici. Dištančne bude dĺžka Veľkej aprílovej ceny viac vyhovovať víťazovi Veľkej jarnej ceny Petardovi (Verner). Zverenec Pavla Tůmu, medzičasom vykastrovaný, debutoval v zimnej Pise a už vtedy predviedol, že by mal patriť medzi nádejných klasikov. Po víťazstve v Cene trojročných koní sa v rovnako dobrom svetle ukázal aj vo Veľkej jarnej cene, ktorú ovládol bez nejakého veľkého vypätia so štvordĺžkovým náskokom. Ďalšie „naťahovanie“ smerom k derby viedlo k zhoršeniu výsledkov a mierne aj handicapu. V Starohájskom kritériu na Turf-gala podľahol len výborne finišujúcemu súperovi, v dažďom poznačenom Slovenskom derby sa „utopil“ a skončil na piatom mieste. Po náročnej prvej polovici sezóny si Petarda doprial dostatočne dlhý oddych a na dráhu sa vrátil až začiatkom októbra v Jesennom handicape. Hnedák sa spočiatku držal v závetrí dobrých päť až sedem dĺžok za vedúcim Ideal Approachom, v záverečnom oblúku si zlepšil pozíciu, napokon však skončil „iba“ tretí.

Na rozdiel od Petardu sa neskoro dozrievajúci Besthon (Palík) rozbiehal pomaly a pekne „od podlahy“. Hnedák prvýkrát vybehol v zeleno-oranžových farbách stajne Vimar až v polovici apríla v „maiden“. Štvrtým miestom nepodliezol očakávanú latku, ale už o mesiac ho čakala náročnejšia úloha. V klasickej Veľkej jarnej cene skončil šiesty a potvrdil predštartové predpoklady. V dvojkilometrovom Starohájskom kritériu predviedol zverenec Zuzany Kubovičovej defenzívny výkon a oproti klasike si ešte o miesto pohoršil. Koncom júna zamieril Besthon do Prahy, počas českého derby-mítingu sa však namiesto modrej stuhy predstavil v „dvojkovom“ handicape na 1800 metrov, v ktorom po matnom výkone dobehol štvrtý. Náročnú prvú časť sezóny zakončil hnedák v Slovenskom derby. Búrkou zmáčaná dráha Besthonovi nevyhovovala a skončil siedmy, dve miesta za Petardom. Po dlhších prázdninách predviedol v najdlhšej klasike, Slovenskom St. Leger, oveľa vyzretejší výkon a prekvapivo zvíťazil. Predvedenú formu ešte pri vlaňajšej sezónnej derniére potvrdil triumfom v dvojkilometrovej Veľkej októbrovej cene proti starším súperom (Kaptain Joe tretí, Lady Mazie piata). Ďalšie skrátenie Besthonovi zrejme neprospeje, v prvých dostihoch novej sezóny však môže potvrdiť jesenné výkony.

Zuzana Kubovičová posiela na štart aj obhajkyňu vlaňajšieho bronzu Palmeru (Filipová). Reprezentantka stajne Kovometal vlani behala len na jar a okrem Veľkej aprílovej ceny stihla už len dva štarty. Vo Veľkej májovej cene sa vrátila na svoju obľúbenú dištanciu 2400 metrov, ale skončila posledná. Na Turf-gala si vylepšila renomé šiestym miestom v nabitej Veľkej cene Slovenska, od víťazného Opasana ju však delilo dlhých dvanásť dĺžok a najlepšia bola v cieli. Následné zranenie nohy vyradilo Palmeru z ďalšieho pokračovania sezóny a do dostihov nastupuje po takmer jedenásť mesačnej prestávke.

Bratislavský tréner Marián Štangel prihlásil dvojicu svojich zverencov. Vlani až deväťkrát štartujúca Lady Mazie (Liška) z nich vyťažila dve víťazstvá a štyri umiestnenia. Ryška, ktorá v priebehu roka prešla pod krídla rodinnej stajne Štangel Racing, na jar veľmi nežiarila. Po piatom mieste z Veľkej aprílovej ceny bola dvakrát siedma, najprv s nízkou váhou v handicapovej Jarnej míli a na Turf-gala v kvalitou i kvantitou nabitej Cene Scottish Rifla. Počas letných prázdnin sa Lady Mazie začala zlepšovať a prvý náznak predviedla počas derby-mítingu v Bratislavskej míli, v ktorej získala štvrté miesto. Koncom augusta ryška zahviezdila v dámskej Cene Whisky, ale v ďalšom štarte v budapeštianskej míľovej Imperiál díj skončila posledná. Že išlo o ojedinelý výpadok, potvrdila Lady Mazie najprv blízkym striebrom v Jesennom handicape a najmä triumfom v „dvojkovej“ dámskej Cene Quissisany. Na záver sezóny už potom stratila fazónu a vo Veľkej októbrovej cene porazila z piateho miesta len jedného súpera. Ak si Lady Mazie spomenie na svoje najlepšie výkony, treba s ňou počítať s niektorou z medailí.

Ako jediný z účastníkov Veľkej aprílovej ceny vstupuje do licitácie druhý zverenec Mariána Šangela Kaptain Joe (Línek), ktorý vlani absolvoval osem dostihov a trikrát zvíťazil, zatiaľ však len na „dvojkovej“ úrovni. Tmavý hnedák je vlastným odchovancom stajne 7 Horse rodiny Křížovcov a svojim majiteľom robí radosť v dostihoch od míle až po 2400 metrov už piatu sezónu. Vlani získal v handicapoch na pomedzí druhej a tretej kategórie získal tri triumfy, jedno druhé a jedno tretie miesto. Kaptain Joeovi sa nedarilo vlastne len v dvoch dostihoch, koncom júna v dvojkilometrovom handicape druhej kategórie a do rovnakej kategórie preradenej Cene turfu na 2400 metrov. Na záver sezóny potvrdil rastúcu formu a docválal tretí vo Veľkej októbrovej cene, tri a pol dĺžky za víťazným Besthonom. Kaptain Joe už absolvoval jedny dostihy aj tento rok, začiatkom apríla mu v pražskej Velkej Chuchli pod najvyššou váhou v poli len o krk uniklo víťazstvo v míľovej „dvojke“. Dištančne univerzálny tmavý hnedák má chovateľskú prémiu prakticky istú, ale neprekvapí ani ziskom niektorej z nižších dotácií.

Dve „trojkové“ víťazstvá z vlaňajška má na svojom konte reprezentant stajne Tosca Whistledownthewind (Madihi), ktorý sa každým ďalším štartom zlepšoval a sezónu končil s handicapom o takmer 10 kilogramov vyšším, než ju začínal. Zverenec Jaroslava Hanáčka absolvoval v prvej polovici sezóny štyri dostihy tretej kategórie a vyťažil z nich tretie a piate miesto. Náznak zlepšenia prišiel začiatkom augusta v dvojkilometrovej „trojke“ v Karlových Varoch, v ktorej poľahky zvíťazil. V ďalšom štarte v rakúskom Ebreichsdorfe prehral len s neskorším účastníkom rímskej Gr.2 Premio Roma Arktiszom, na čo nadviazal ďalším víťazstvom v handicape na 1800 metrov. V októbri sa Whistledownthewind úspešne predstavil aj o kategóriu vyššie na míli. Najprv získal bronz, štyri dĺžky za víťazným Kaptain Joeom, počas sezónnej derniéry prehral len o hlavu v handicape so súperom, ktorý nosil o päť kilogramov menej. „Jednotkoví“ súperi budú zrejme nad jeho sily, progres z vlaňajška je však sľubný.

Otázniky sa vznášajú nad dvojicou cestovateľov z Maďarska. Na triedovom valachovi Charlie Firpo (Kozma ml.) visí stigma dopingového hriešnika, ktorý bol diskvalifikovaný po náleze kortikosteroidov vo vzorke odobranej po zisku druhého miesta v Millenniumi díj, ktorá je najdôležitejším podnikom prvej polovice maďarskej sezóny a behá sa na 1800 metrov. Ešte predtým však získal cenné striebro v míľovej Batthyány-Hunyady díj, ale po rozpačitých výsledkoch z dvojkilometrovej Kisbér díj (šiesty) a významnej Kincsem díj (piaty) na sklonku vlaňajšej sezóny tesne zvíťazil v „jednotkovej“ Tattersalls díj na 2200 metrov. Ak si zverenec Sándora Kovácsa dokáže spomenúť na svoje najlepšie výkony, bude bojovať o medaily.

Ani druhý maďarský účastník Arhimed (Šafář) sa vlani nevyhol diskvalifikácií, v jeho prípade však nešlo o doping, ale o rozdiel v nesenej hmotnosti jazdca pred a po dostihoch v „jednotkovom“ handicape. Zverenec Gábora Maronku vlani absolvoval osem náročných dostihov. Po rozbehu v handicape získal bronz v klasickej Nemzeti díj (maďarskej obdobe Veľkej jarnej ceny), na ktorý nadviazal rovnakým výsledkom v hlavnom derby-triali Alagi díj. V samotnom Magyar derby sa však reprezentantovi stajne Reny Rihtarič vôbec nedarilo a skončil hlboko v poli porazených na desiatom mieste. Po miernom skrátení dištancie ako štvrtý porazil šiesteho Charlie Firpa v Kisbér díj, v rakúskom derby však zasa skončil bez peňazí. Na záver sezóny ešte koncom októbra získal predposledné piate miesto v „jednotke“ na 1800 metrov. Handicapovo horšieho z maďarskej dvojice vidíme okolo polovice štartového poľa.

Náš tip: Ideal Approach – Lady Mazie – Charlie Firpo

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel