Analýzy

Potvrdí Sparkle Shout v Oaks oprávnenosť dodatočnej prihlášky?

V deň, kedy sa oči slovenských dostihových fanúšikov budú upriamovať do parížskeho Longchamp, kde sa o „grupový“ úspech pokúsi Kôň roka Opasan, sa v bratislavskom Starom háji odohrajú štvrté klasické dostihy sezóny, Slovenské Oaks. Jesenná dámska klasika na dva kilometre sa dostala do hľadáčika realizačných tímov jedenástich kobýl, pričom na štarte nebudú chýbať druhá, štvrtá a piata z českých Oaks, ani najlepšia trojročná účastníčka prípravnej Ceny Whisky Emirate’s Flight.

Proti presile českých kobýl sa postaví štvorica domácich dám

O šanciach jednotlivých účastníčok dvojkilometrovej dámskej klasiky Oaks (Listed, 3-ročné kobyly, 2000 metrov, 20 000 €) napovie priebeh a výsledok českej analógie, a to aj napriek tomu, že karlovarská obdoba je oproti slovenskej o 400 metrov dlhšia a odbehla sa už pred mesiacom. Z výbornej formy a úspešnej stajňovej taktiky profitovala víťazná Giannah, ale tiež strieborná Sparkle Shout (Lukášek), ktorú majiteľsko-trénerská dvojica manželov Nieslanikovcov do bratislavskej klasiky dohlásila dodatočne a počíta minimálne so zopakovaním druhého miesta z českých Oaks. Hnedka vstúpila do svojej najdôležitejšej sezóny dvomi slabšími výsledkami v Taliansku, najprv bola vcelku blízko piata na rímskej míli a následne siedma v meranskych Listed na rovnakej vzdialenosti. Skrátenie o 200 metrov a iba miestna kokurencia pomohli zverenkyni Miroslava Nieslanika k druhému miestu v Memoriáli Rudolfa Deyla za zimnou kráľovnou Devoir Rien. Rovnaká súperka ju porazila aj v klasickej Jarní cene klisen, tam im však „vytrela kocúra“ Solemeena (Rabbit Manduro bola siedma). Doterajší jediný výlet do Bratislavy Sparkle Shout nevyšiel. Z vonkajšieho boxu štartujúca hnedka praktický celé dostihy obiehala pole zvonka, v cieľovej rovine mala miernu kolíziu a dokončila na ôsmom mieste. Druhým miestom v českej klasike sa však vrátila späť medzi favoritky.

Ešte väčším prekvapením v českých Oaks bolo štvrté miesto zverenkyne Allana Petrlíka Rabbit Manduro (Palík). Tmavá hnedka reprezentujúca bielo-zelené farby stajne Rabbit Trhový Štěpánov je doteraz nezvíťazivšia a „vlažné“ výkony a výsledky z nej nerobili adeptku na dotované priečky. Neskoro dozrievajúcej vytrvalkyni zrejme nebude po chuti bratislavský „kolotoč“ a kratšia dištancia, pričom aj pohľad na vývoj jej handicapu prezrádza skôr stagnáciu alebo iba mierne zlepšovanie. Rabbit Manduro vstúpila do tohtoročnej sezóny štvrtým miestom v „maiden“ na 1800 metrov, v ktorom sa k svojim výborným výkonom rozbehol neskorší víťaz Velké jarní ceny a rakúskeho derby Royal Word. V míľovej Jarní cene klisen cválala prakticky celé dostihy pri konci, v cieľovej rovine si pozíciu nevylepšila a skončila siedma. Zdalo by sa, že dcére Mandura budú metre naviac vyhovovať, ale ani v pražskej Cene tříletých klisen sa jej nepodarilo preraziť na lepšie priečky. V triali na Oaks cválala Rabbit Manduro oveľa aktívnejšie, 1700 metrov cválala na čele pred Dakotou, v poslednom polkilometri však zoslabla a vytratila sa až na siedme miesto, naopak Dakota zvíťazila a tretie miesto získala finišujúca Lady In Pink.

Spomenutá víťazka hlavného pražského trialu Dakota (Hrouda) skončila v karlovarskej klasike až piata. Reprezentantka stajne DS Pegas, ktorá si hnedku aj sama odchovala debutovala až koncom apríla v Lyone – Parilly a štvrtým miestom na dvoch kilometroch medzi rovesníkmi nesklamala. Po siedmom mieste v štrasburskom „maiden“ sa Dakota predstavila v Cene tříletých klisen a hoci jej predošlé výkony neboli až také dychberúce, do dostihov odskočila ako spolufavoritka, dôveru stávkujúcich nesklamala a zvíťazila o pol dĺžky pred jarnou klasičkou Solemeenou. Neúspech v Karlových Varoch si zverenkyňa Dalibora Töröka pred dvomi týždňami odčinila bronzom v rakúskom derby za víťazom Velké jarní ceny Royal Wordom a víťazom Slovenského derby Rabbit Red Jazzom. Dakote zjavne idú k duhu dostihy okolo dvoch kilometrov, a preto ju vidíme ako najväčšiu favoritku slovenskej jesennej dámskej klasiky.

Od júlového bronzu z Ceny tříletých klisen pauzuje Lady In Pink (Laube) z „ružovej“ stajne Lokotrans. Zverenkyňa Luboša Urbánka úplne vynechala kratšie dostihy a debutovala rovno na trati 2200 metrov v lysolabskej „trojke“ proti rovnako debutujúcim rovesníkom. Ako mierna favoritka cválala blízko čela, postupne ale začala strácať a dokončila na vzdialenom štvrtom mieste. O dva týždne nato ju čakala oveľa náročnejšia skúška, v prvom dôležitom českom derby-triali – Memoriáli doktora Frankenbergera – však skončila predposledná štrnásta. Počas pražského derby mítingu tak Lady In Pink zamierila do „maiden“ na 1800 metrov a napriek dobrému záveru skončila štvrtá, päť dĺžok za víťaznou debutantkou Classou. Stúpajúcu formu potvrdila hnedka bronzom v Cene tříletých klisen, po ktorom sa odmlčala a jej aktuálna forma je tak otázna.

Ako blesk z jasného neba sa v klasickej Veľkej jarnej cene dostala na strieborný stupienok Besiberri (Foret) zo stajne Leram. Predtým ani potom sa podobný výkon zverenkyni Václava Luku mladšieho nepodarilo napodobniť a je dosť možné, že v rozlete ju znechutil debakel z Českého derby. Hnedka zo stajne Leram vstúpila do aktuálnej sezóny nič nehovoriacim deviatym miestom v Cene trojročných koní počas úvodného mítingu, na ktoré nadviazala výborným finišom vo Veľkej jarnej cene. Besiberri nastúpila do českej modrej stuhy ako jedna z dvoch kobýl, nikdy nebola v zornom poli a nakoniec len dokončila na predposlednom mieste. V ďalších dvoch štartoch ju realizačný tím poslal do francúzskych „maiden“, na dvoch kilometroch vo Vichy ani pred mesiacom v Clairefontaine však veľa „vody nenamútila“ a teraz môže len prekvapiť.

Medzinárodnými úspechmi ovenčený tréner posiela na štart okrem Besiberri aj zatiaľ neporazenú ryšku Classu (Verner). Reprezentantka stajne Martina Bláhu má na svojom konte iba dva štarty v „trojkových“ dostihoch, oba však skončili tým najlepším možným výsledkom. Hneď pri debute počas českého derby mítingu zvíťazila (a nechala za sebou aj štvrtú Lady In Pink). V druhom štarte sa predstavila v míľovom handicape v Karlových Varoch, kde po aktívnom priebehu v cieľovej rovine dominovala a nikým neohrozovaná ľahko zvíťazila. Ryška verná svojmu menu sa zlepšuje každým štartom a hoci teraz narazí na oveľa náročnejšiu konkurenciu, môže byť „čiernym koňom“ dostihov.

Poslednou zahraničnou kobylou na štarte bude vlastná odchovankyňa Pavla Vigaša stojaceho za stajňou Vimar Vendy Mast (Nagy) z maďarského tréningu Sándora Ribárszkeho, doterajšie výkony ju však predurčujú na úlohu outsiderky. Víťazka míľového „maiden“ zo syntetického povrchu sa v ďalších štartoch orientovala na handicapy prevažne tretej kategórie na tratiach od 1300 do 1800 metrov a s výnimkou júnového druhého miesta v „štvorkovom“ handicape bola stále „nulová“. Postupne bola šiesta, desiata, druhá, šiesta a naposledy deviata, čo veru nie sú žiadne excelentné výsledky.

Domáce stajne sú zastúpené štvoricou kobýl, pričom doteraz najlepšie výkony predvádzala Emirate’s Flight (Línek). Reprezentantka stajne Wernera Ithalera nezačala sezónu najlepšie – desiatym miestom v Cene trojročných koní predsa len sklamala očakávania. O čo horšie začala, o to lepšie pokračovala v klasickej Jarnej cene kobýl, v ktorej síce nemala žiadnu šancu na víťaznú Syrenku, od bronzovej Thamnej ju delilo priepastných päť dĺžok (Elsa bola siedma). Aj v ďalších štartoch sa zverenkyňa Jaroslava Línka predstavila v dostihoch určených nežnejšiemu pohlaviu. V Cene Arvy počas Turf-gala skončila šiesta o čosi viac ako tri dĺžky za víťaznou Elsou a o hlavu a krk pred Thamnou a Sparkle Shout. S Elsou prehrala aj v Cene Pat’s Music počas derby mítingu, ôsmym miestom však len potvrdila svoju predošlú formu. K svojej životnej známke sa Emirate’s Flight prepracovala v Cene Whisky pred mesiacom, v ktorej pekným záverom získala striebro a vypýtala si pozornosť ako kandidátka na menej jagavý kov.

Tréner Jaroslav Línek sa bude spoliehať aj na hnedku Blue Bay (Šmida). Polosestra kvalitného Bolthorna zatiaľ zaostáva za vysokými očakávaniami a s jedným „štvorkovým“ triumfom a jedným druhým miestom z rovnakej kategórie môže len prekvapiť. Reprezentantka stajne Caruso sa medzi elitu trojročných kobýl zatiaľ pozrela len raz, v Cene Arvy však veľa vody nenamútila a sklamala posledným jedenástym miestom. Na začiatku sezóny zvíťazila v „maiden“ na predĺženej míli (Elsa štvrtá), v ďalšom štarte ju realizačný tím poslal do dvojkilometrového handicapu proti starším a ani „mušia“ váha jej nepomohla k lepšiemu ako šiestemu miestu. Po debakli na Turf-gala sa Blue Bay predstavila v Topoľčiankach na míli štvrtej kategórie a s trénerom v sedle nestačila len na o dva levely vyššie úspešného Gentleman Jacka.

Prekvapivá víťazka Ceny Arvy Elsa (Mazur) na svoj výkon z Turf-gala v ďalších štartoch nenadviazala, zverenkyňa Zuzany Kubovičovej si však stále drží vysokú výkonnosť a zo sedla ju bude podporovať elitný poľský džokej Szczepan Mazur, preto sa pred menovkyňou rozprávkovej kráľovnej treba mať na pozore. Hnedka debutovala počas prvej dostihovej nedele sezóny 2021 šiestym miestom v „maiden“ na 1400 metrov, postupne sa však skokovo zlepšovala. V druhom štarte už bola štvrtá za víťaznou Blue Bay, na rozdiel od nej však napreduje rýchlejšie. V Jarnej cene kobýl bola siedma, o to väčší šok pripravila triumfom v Cene Arvy. V nasledujúcich dámskych dostihoch síce vždy skončila iba šiesta, v handicape sa veľmi nezhoršila a okrem majiteľskej prémie bude bojovať aj o niektorú z menších dotácií.

Posledná domáca kobyla Thamna (Demo) vstúpila do aktuálnej sezóny rovno v klasickej Jarnej cene kobýl a tretím miestom potvrdila svoje striebro z vlaňajšej Ceny zimnej kráľovnej. S pribúdajúcimi metrami a teplejším počasím však ryška z tréningu Miroslava Malíka postupne strácala svoj lesk a stávala sa čoraz „matnejšou“. V Cene Arvy skončila siedma, na derby mítingu v Cene Pat’s Music dokonca predposledná deviata a odvtedy sa odmlčala. Takmer dvojmesačná pauza a stagnujúca forma neveští nič dobré, Thamna tak bude v nedeľu patriť medzi outsiderky.

Náš tip: Dakota – Sparkle Shout – Emirate’s Flight

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel