Analýzy

Marlowe sa vracia na miesto činu

Dostihová sezóna nabrala neúprosné tempo a preklopila sa do svojho druhého mesiaca, ktorého zlatý klinec príde hneď počas prvého víkendu. Napriek termínovej kolízií s maďarskými klasikami a českou Jarní cenou klisen nadštandardne obsadené jarné klasiky a k tomu ešte dva „jednotkové“ dostihy ako príprava pred júnovým festivalom Turf-gala lákajú do bratislavského Starého hája. Okrem samotných klasík je najväčšou atrakciou vstup aktuálneho Koňa roka Gaspariniho do sezóny, ktorý sa odohrá vo Veľkej májovej cene.

Za domácich majú najlepšie „nabité“ Kubovičovci

V nedeľu pár minút pred piatou hodinou poobede by sa mal na štart 31. ročníka Veľkej jarnej ceny (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 1700 metrov, 19 000 €) postaviť presne tucet žrebcov. Bude medzi chýbať víťaz prípravnej Ceny trojročných žrebcov Macallan, takže do hľadáčika sa dostáva trojica zverencov Zuzany Kubovičovej, ktorí v triali skončili na druhom, štvrtom a piatom mieste. Najlepšie z nich prekvapivo skončil reprezentant stajne Vimar Royal Catatumbo (Laube), ktorý predviedol najvýraznejší skok vo výkonnosti a pravdepodobne má ešte rezervy. Hnedák vlani stihol dva štarty v „maiden“ štvrtej kategórie na 1200 metrov a získal najprv bronz a na sklonku sezóny striebro len pol dĺžky za víťazom. V triali sa Royal Catatumbo predviedol aktívnym výkonom, väčšinou cválal za lídrom, v cieľovej rovine sa na chvíľu dostal na čelo, ale napokon po tuhom boji prehral o hlavu. Progres, ktorý má za sebou, ho pasuje do úlohy najväčšieho domáceho favorita.

Tesne bez medaily skončil v triali Manatan (Havlík) a iba hlavu za ním tréningový kolega Paolo Cinella, s ktorým má pozitívnu bilanciu 2:0. Senický hnedák už má v nohách aj náročnejšie dostihy, vývoj jeho výkonnosti však nie je taký výrazný. Manatan debutoval na domácej dráhe a v kilometrovej „trojke“ skončil tretí. Tri týždne nato nosil na míli najvyššiu hmotnosť a najmä kvôli nej neskončil lepšie ako štvrtý, ale okrem iných porazil aj debutujúceho Charpentiera. Namlsaný realizačný tím poslal Manatana do vrcholnej Karpatskej ceny, kde sa v cieľovej rovine dostal do menšej kolízie, ale neskorším finišom získal nečakaný bronz, tri a štvrť dĺžky za víťazným Marlowom. Štvrté miesto v triali tak bolo miernym sklamaním, na niektorú z nižších dotácií by však mal dosiahnuť.

Tretím „mušketierom“ a podľa doterajších výkonov najslabším z partie Kubovičovcov je reprezentant stajne Kovometal Paolo Cinella (Florian). Po štvrtom mieste v domácom debute na kilometri sa hnedák predstavil vo Veľkej cene BBAG pre dvojročné kone zakúpené na jednej z dražieb baden-badenskej spoločnosti a v slabšie obsadených dostihoch získal bronz. Výkonom v Cene trojročných žrebcov nenadchol ani nesklamal, ale na úspech v klasike predviedol málo.

Bez dotácie z trialu odchádzala domov ešte trojica domácich žrebcov, ktoré sa v nedeľu postavia na štart Veľkej jarnej ceny. Najmä vďaka váhovej výhode skončil siedmy Mythical Thor (Havelková). Zverenec Jaroslava Hanáčka debutoval počas minuloročného derby-mítingu v Cene Muscatita, a v tradičných dostihoch skončil posledný šiesty, takmer deväť dĺžok za víťazným Calahom. Poriadne narastený reprezentant stajne Koruna Academy sa potom odmlčal a znova sa na dráhu pozrel až začiatkom apríla a hoci nevylučujeme prípadné zlepšenie formy, na lepšiu polovicu to nevidíme.

Trištvrte dĺžky za Mythical Thorom skončil vlastný odchovanec stajne Strnisko Yukatan (Línek). Syn populárnej Yuccy si svoj kariérny účet otvoril v spoločnosti juniorov domáceho chovu, ale tretím miestom podliezol očakávania. Popularita Yukatanovej mamy zrejme zafungovala aj pred Cenou trojročných žrebcov, do ktorej zverenec Jaroslava Línka nastúpil ako mierny favorit, ôsmym miestom však sklamal nielen stávkarov. Metre navyše hnedákovi pomôžu, ale dotáciu získa len pri zlepšení.

Rovnaké žlto-modré farby stajne Strnisko bude reprezentovať aj trojnásobný víťaz z minuloročnej sezóny Calah (Zatloukal). Zverenec Mariána Štangela ťažil zo svojej ranosti, veď zvíťazil už začiatkom júna v pražskej Cene prvních nadějí. Na úspešnú premiéru potom nadviazal V Cene Muscatita a čistý hattrick zavŕšil v „dvojkovom“ Memoriáli Jozefa Mandelíka na 1400 metrov. O tom, že Calah bude zrejme „kratší“, svedčí aj „iba“ štvrté miesto z míľovej Karpatskej ceny a najmä deviata priečka z aprílového trialu. Výhoda domáceho „ihriska“ a výborné výsledky z vlaňajška môžu Calahovi pomôcť aspoň k nižšej dotácií.

Tretím do partie „Strniskovcov“ je Yukatanov tréningový kolega Goldis (Palík). Zatiaľ neveľmi skúsený hnedák debutoval začiatkom októbra v míľových „maiden“ a skončil hlboko v poli porazených. Pri sezónnej premiére zostal na úrovni štvrtej kategórie a hoci sa zlepšil a získal bronz, na túto spoločnosť to stačiť nebude.

Favorita Veľkej jarnej ceny treba hľadať medzi päticou cestovateľov spoza rieky Moravy. Tým s najžiarivejšou kariérou je do Bratislavy sa vracajúci Marlowe (Foret). Hnedák, ktorý stál svojho majiteľa, stajňu Leram, rovných 20 000 €, debutoval vo francúzskom Saint-Cloud, ale vtedy nedokázal poraziť ani jedného súpera, keď v záverečných metroch zoslabol a prepadol sa až na posledné miesto. V Karpatskej cene cválal zverenec Václava Luku s veľkou chuťou, v cieľovej rovine síce nedokázal udržať priamy smer a pod náporom sa trochu „krútil“, napriek tomu dokázal zrýchliť a zostal na čele až do cieľa. Ešte pred zimnou prestávkou sa Marlowe predviedol na polytracku v Deauville, po aktívnom priebehu však v posledných stovkách metrov vycúval na posledné miesto. Do pozornosti pred Veľkou jarnou cenou sa tak Marlowe dostal koncom marca, keď v predajných dostihoch na umelom povrchu v Chantilly zaujal zmenou taktiky – útokom z hĺbky poľa, ktorým získal blízke striebro za favoritom. V česko-slovenskej konkurencii by mal siahať po bratislavskom double.

Z Bošovíc do Starého hája prichádza aj Marlowov tréningový kolega King Mollenkott (Srnec), ktorý väčšinu svojich štartov absolvoval na francúzskych dráhach a aké také porovnanie ponúka vlastne len mostecká Cena zimního favorita. Reprezentant stredoeurópsky naširoko rozkročenej stajne Westminster Race Horses cválal s chuťou, pri vbiehaní do cieľovej roviny však vybočil, akoby stratil pôdu pod nohami, stratu už nedohnal a skončil štvrtý. Ryšiak debutoval už v polovici mája v Saint-Cloud, v lete ešte stihol štyri štarty v „maiden“, ale z piatich dostihov vyťažil len jedno tretie a dve štvrté miesta. Koncom novembra sa predstavil v handicape na polytracku v Deauville, ale predposledným štrnástym miestom si vypýtal zimnú prestávku. Vstup do klasickej sezóny si King Mollenkott odkrútil na juhofrancúzskej provincii, v „maiden“ v Salon-de-Provence odvodil väčšinu z 1800-metrovej porcie, aby v záverečných stovkách metrov vycúval na predposledné miesto. Ak by v nedeľu zabodoval, nebolo by to pre tohtoročný klasický ročník najlepšie vysvedčenie.

Vytrvaleckým prejavom a čerstvým triumfom z bratislavskej „trojky“ sa do licitácie pýta Charpentier (Pinna), do sedla ktorého sa posadí taliansky džokej s takmer 400 víťazstvami na konte Nicola Pinna. Reprezentant stajne Joly stál na dražbe dokonca 25 000 € a relatívne neskoro narodený hnedák debutoval v polovici septembra nenápadným siedmym miestom v starohájskej míľovej „trojke“ (Manatan štvrtý). Už tri týždne nato sa v slabo obsadenom míľovom Memoriáli Ing. Juraja Deáka musel skloniť len pred víťazkou a rovnakú striebornú medailu si zverenec Radka Holčáka odniesol aj z Pražského zimního favorita, kde v cieľovej rovine dlho viedol, ale neodolal útoku jednej zo šancových kobýl sobotnej Jarní ceny klisen Lowe Wole. Po zimnej prestávke zaujal Charpentier pred dvomi týždňami, keď svojím dôrazným záverom ovládol „trojku“ na 1800 metrov. Skrátenie o sto metrov mu zrejme nepôjde k duhu, medaila by mu však uniknúť nemala.

Dvojicu reprezentantov posiela do Veľkej jarnej ceny aj stajňa Rabbit Trhový Štěpánov a tréner Allan Petrlík. Pohľad na ich doterajšiu výkonnosť však prezrádza, že by nemali patriť medzi favoritov. Matematicky o čosi lepšie výkony zatiaľ podáva Rabbit Mukhadram (Liška), ktorý však zatiaľ dopláca na neskorý dátum narodenia – tri roky dovŕši len deň pred dostihmi. Hnedák debutoval koncom októbra veľmi pozvoľna v mosteckej míľovej „trojke“ a posledným miestom sa iba zoznámil. Už o týždeň v Prahe skončil druhý, bolo to však dlhých dvanásť dĺžok za víťazom. Do zimnej prestávky ešte Rabbit Mukhadram stihol štart v nemeckých Drážďanoch a relatívne blízkym piatym miestom nesklamal. Po zime sa hnedák rozbehal v pražských „maiden“ na 1800 metrov a skončil tretí.

Čerstvý triumf z dostihovo provinčného Brna si odniesol Rabbit Rock (Koplík). Vlani na sklonku leta a začiatkom jesene absolvoval hnedák dva dostihy tretej kategórie v Karlových Varoch a Lysej nad Labem a získal piate a tretie miesto, pričom v tom ostatnom porazil aj víťaza trialu Macallana. V Brne síce získal premiérový triumf kariéry, veľa kvality za ním nezostalo.

Náš tip: Marlowe – Royal Catatumbo – Charpentier

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel