Analýzy

Zvíťazí Boulevard Blanqui v klasike bez prípravy?

Po troch „zahrievacích“ mítingoch sa v nedeľu 5. mája v bratislavskom Starom háji rozbehne kolotoč klasických dostihov. Okrem Jarnej ceny kobýl a Veľkej jarnej ceny, ktorej sa budeme venovať v našej analýze, budú súčasťou rámcového programu aj ďalšie dve „jednotky“ – vytrvalcom určená Veľká májová cena a vďaka dodatočným prihláškam tiež Jarná míľa, už po niekoľkýkrát vypísaná ako handicap.

Duke of Meridian by chcel uspieť aj v klasike, proti budú najmä „Francúzi“

Početnejšie pole sa postaví na štart Jarnej ceny kobýl, v našej analýze však venujeme pozornosť prvej časti takzvanej Trojkoruny, Veľkej jarnej cene (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 1700 metrov, 25 000 €). V deviatke uchádzačov nájdeme rôznorodú zmes trojročiakov, ktorí sa do klasiky dostali rôznymi cestami. Tak napríklad obaja zverenci Zuzany Kubovičovej prípravné dostihy úplne vynechali, na Veľkú jarnú cenu sa pripravovali doma v Senici a tak je ich aktuálna forma zahalená rúškom tajomstva. Napriek tomu tušíme, že domáci zimný favorit Boulevard Blanqui (Foret) nemôže mať vďaka vlaňajšej dominancii nižšie než medailové ciele. V dvoch doterajších štartoch neporazený reprezentant stajne Egl debutoval veľmi ľahkým triumfom v míľových „maiden“, keď striebornému Duke of Meridian nadelil štyri a štvrť dĺžky. Svoju výnimočnosť potvrdil hnedák v Karpatskej cene, najvýznamnejších dostihoch pre dvojročné kone. Boulevard Blanqui spravil zo súperov štatistov, keď predviedol najhodnotejší výkon sezóny, zvíťazil o sedem dĺžok a z nedeľných súperov mu bol najbližší bronzový kolega z tréningu Black Hron.

Aj reprezentant stajne Vimar Black Hron (Palík) vstupuje do licitácie bez zahrievacieho štartu. Syn víťaza Epsom Derby Golden Horna sa zrejme nájde na dlhších tratiach, ale už vlani predviedol dobré výkony v dostihoch okolo míle. Hnedák debutoval koncom júla druhým miestom v „maiden“ za už rozbehaným súperom, a rovnaké umiestnenie si zopakoval v míľovej „dvojke“ (o päť dĺžok pred tretím Osbournom). Vo vyššie spomenutej Karpatskej cene nestačil na viac ako tretie miesto v úctyhodnej vzdialenosti od víťaza, ale doteraz bol vždy blízko diania a ani v nedeľu by to nemuselo byť inak.

Víťaz aprílového trialu Exact dal prednosť maďarskej analógii, v ktorej je favoritom, a tak sa o pozornosť hlásia dvaja reprezentanti stajne MPL Racing, najmä začiatkom sezóny blízko strieborný Hájek (Madihi). Pomalými krokmi nahor ťahaný hnedák z tréningu doyena Jaroslava Hanáčka debutoval až začiatkom októbra v míľových „maiden“ a ako najväčší outsider príjemne prekvapil blízkym bronzom, s dvojkilogramovou nevýhodou iba štyri dĺžky za víťaznou nádejou do Jarnej ceny kobýl Ninnou Best. Rovnaká súperka ho porazila aj počas záverečného mítingu sezóny 2023, v Memoriáli MVDr. Pavla Šarišského – niekdajšej Odvetnej cene na 1800 metrov – však na víťazku strácal dlhých 14 dĺžok. V Cene trojročných žrebcov však na úvod tohtoročnej sezóny predviedol pohľadný záver a zopakovanie výkonu spred štyroch týždňov Hájeka posúva na medailové pozície.

Tesne za stupňami skončil v Cene trojročných žrebcov druhý z bielo-červenej zostavy stajne MPL Racing Osbourne (Havelková). Hnedák z tréningu Jozefa Chodúra pri debute ešte prehral, už pri reparáte však dokázal s ľahkosťou zvíťaziť, hoci neporazil žiadnu veľkú konkurenciu. V nasledujúcich štartoch narazil na silnejších súperov a vyťažil z nich tretie a piate miesto. Najprv v míľovej „dvojke“ nenašiel odpoveď na dobre finišujúcu dvojicu, v juniorskom vrchole Karpatskej cene však skončil predposledný piaty. Ani v aprílovom triali sa Osbourne príliš nezlepšil, a tak ho vidíme skôr v druhej polovice poľa.

Naopak, posledný z domácej pätice Duke of Meridian (Línek) predviedol na úvod sezóny pôsobivé predstavenie a hoci išlo len o víťazstvo medzi nezvíťazivšími rovesníkmi, vo výkone bolo cítiť rezervy, ktoré sa bude snažiť v nedeľu zúročiť. Beluša s výborným pôvodom a cenovkou 55 000 € z baden-badenskej dražby totiž pred šesťdĺžkovým triumfom nezastavila ani najvyššia nesená hmotnosť. Reprezentant slovenskej pobočky stajne Meridian z tréningu Jaroslava Línka bude teraz stáť pred úlohou oplatiť Boulevard Blanquimu doterajšie dve porážky. Duke of Meridian favoritovi podľahol už pri septembrovom debute a tiež o mesiac neskôr v Karpatskej cene, v ktorej skončil posledný šiesty, čím výrazne sklamal. Zdá sa však, že cez zimu dospel a teraz bude patriť do šancovej polovice.

Proti bude najmä dvojica zverencov úspešnej trénerky Ingrid Janáčkovej Koplíkovej, ktorí na úvod jari behajú v obdivuhodnej forme, keďže ťažia zo zimného pobytu v provensálskom Cagnes-Sur-Mer. Koplíková posiela do slovenskej klasiky dvoch žrebcov reprezentujúcich stajňu Statek Blata Český Ráj, pričom vyrovnanejšie výkony predvádza Vodnikov (Zatloukal). Hnedák sa do Česka sťahoval v novembri po víťazných predajných dostihoch v Saint-Cloud za 16 200 €. Vodnikov v rámci zimného pobytu na Azúrovom pobreží absolvoval štyri štarty v „predajkách“ na tratiach okolo míle a získal jedno druhé, dve tretie a jedno šieste miesto. Po návrate do Čiech poslala trénerka Vodnikova do trialu Velké jarní ceny a nestačil len na víťazného tréningového kolegu Showpowera. Hoci v Prahe išlo o dostihy na 1400 metrov, skúsenosti, forma a profil bratislavskej dráhy budú hnedákovi vyhovovať.

Zaujímavé bude sledovať interný stajňový súboj Vodnikova so stále nezvíťazivším Gabonom (Lukášek), ktorého si vybrala jazdecká jednotka stajne. Tmavý hnedák vlani debutoval na vidieckej francúzskej dráhe v Clairefontaine. Po treťom mieste zamieril o dva týždne do dostihov class 2 na 1800 metrov na rovnakej dráhe a tam už bol druhý. Aj preto sa trénerka Janáčková Koplíková rozhodla, že Gabon bude ideálnym súputníkom Showpowera v Cene zimního favorita. Na hviezdu stajne síce tmavý hnedák nemal, zaostal za ním šesť dĺžok, ale zvyšok porazil. Po trojmesačnej pauze sa Gabon v priebehu troch februárových týždňov predviedol v troch „maiden“ na tratiach od míle do 2150 metrov najprv na umelom povrchu v Cagnes-Sur-Mer a naposledy na tráve v Marseille, ale jedno tretie a dve piate miesta a mierne klesajúci francúzsky handicap prezrádzajú skôr stagnáciu, než očakávaný progres.

„Trojkový“ víťaz z Mostu Rabbit Crystal (Havlík) reprezentuje stajňu Rabbit Trhový Štěpánov a prejavom sa zdá, že predĺžená míľa Veľkej jarnej ceny môže byť preňho pridlhá. Hoci tréner Allan Petrlík bratislavskú dráhu pozná a vie, čo jeho zverencom vyhovuje, pohľad na ryšiakovu kariéru však veľa dôvodov na optimizmus nedodáva. Pri lysolabskom debute posledný sa hneď pri druhom štarte vyčlenil z kategórie nezvíťazivších, ale veľa kvality za ním nezostalo. Obe predstavenia medzi českou elitou juniorov dopadli zle. V Gerschovom memoriáli skončil šiesty, v Cene zimního favorita dokonca predposledný, približne deväť dĺžok za strieborným Gabonom. Aktuálnu formu si Rabbit Crystal otestoval pred dvoma týždňami v pražskom triali a z piateho miesta zaostal za Vodnikovom o desať dĺžok, úlohe outsidera sa tak nevyhne.

Do Veľkej jarnej ceny bola dodatočne prihlásená aj „štvorková“ víťazka z úvodného mítingu českej sezóny Eskadra Zero (Florian) ako jediná kobyla na štarte. Zverenkyňa Václava Luku debutovala štvrtým miestom v pražských „maiden“, na ktoré nadviazala piatou priečkou z Ceny zimní královny. Ani v zime reprezentantka stajne Rustikal HC nezaháľala, v decembri bola v Chantilly blízko štvrtá a v polovici januára v Deauville siedma. Vďaka skúsenostiam potom pri českej sezónnej premiére Eskadra Zero bodovala naplno, no na túto konkurenciu by to stačiť nemalo.

Náš tip: Boulevard Blanqui – Duke of Meridian – Vodnikov

Foto: Miroslav Abík

Autor: Daniel Mentel