Analýzy

Zoriana vyzve vo Veľkej aprílovej cene starších konkurentov

Dva Kone roka, obhajca prvenstva spred roka aj medzinárodná zostava zo štyroch stredoeurópskych krajín, to sú najväčšie magnety prvej rovinovej „jednotky“ sezóny, Veľkej aprílovej ceny.

Opozíciu povedie obhajca Ideal Approach

Hoci sa Veľká aprílová cena (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 7 000 €) koná hneď počas druhého mítingu sezóny, za posledné roky si vydobyla prestíž významného stredoeurópskeho testu strednotratiarov. Tento rok sa do štartovacích boxov postaví deviatka koní a rovné dve tretiny budú tvoriť vlaňajší klasici. Asi najväčšou hviezdou bude úradujúca držiteľka titulu Kôň roka, víťazka Slovenského derby aj čisto dámskej Ceny Quissisany Zoriana (Budovič). „Trémistka“ z tréningu Zuzany Kubovičovej nevstúpila do vlaňajšej sezóny najšťastnejšie, kvôli zlomeninám bodcových kostí v oboch predných nohách nútene vynechala prvých šesť týždňov a bez prípravného dostihu nastúpila rovno do klasickej Jarnej ceny kobýl. V nej dlho odolávala, napokon v cieli zaostala iba o krk za víťaznou Astorkou. O čosi väčší rozdiel delil Zorianu od víťaznej Mooreen v Cene Arvy na mítingu Turf-gala. A potom už prišiel triumf v derby. Do rovnako klasických Oaks kvôli svojej tvrdohlavosti nenastúpila. Naopak pred najdlhšou slovenskou klasikou, St. Leger, sa nechala presvedčiť, a hoci na víťazného Passepartout nemala nárok, zvyšok súperov porazila. Triumfom v Cene Quissisany znovu pred Mooreen svoju snovú sezónu zavŕšila a presvedčivo získala aj triumf v koncoročnej ankete o Koňa roka.

Niekoľkokrát spomenutá domáca odchovankyňa Mooreen (Línek) nastúpi na štart s výhodou rozbehanosti. Ryška zo stajne KMD Šamorín trénera Mariána Štangela sa predstavila pred dvomi týždňami v Lysej nad Labem počas veľkonočného mítingu a z nadštandardne dotovanej na 2200 metrov si odniesla štvrté miesto zo šiestich, porazila však víťaza Slovenského derby 2016 Timekeepera. Mooreen sa vlani zamerala na klasickú cestu triedovej trojročnej kobyly. S výnimkou prvého štartu na úvodnom mítingu sezóny „povymetala“ všetky dámske dostihy prvej a vyššej kategórie, ktoré sa v Bratislave odbehli. Vyťažila z nich jedno prvenstvo (v Cene Arvy počas mítingu Turf-gala), dve druhé miesta (v Cene Whisky na 1800 a Cene Quissisany na 2000 metrov), štyri štvrté a jedno piate miesto. V oboch klasických dostihoch skončila na nepopulárnom štvrtom mieste. Prvá vážnejšia konfrontácia Mooreen so žrebcami nedopadla najlepšie a aj teraz sa pravdepodobne bude musieť zamerať len na nižšie dotácie.

Medzičasom vykastrovaný Connor (Srnec) bol „zazimovaný“ už začiatkom septembra po poslednom mieste z rakúskeho derby, v ktorom ho okrem iných porazil aj dnešný súper Unique Pilot, čím potvrdil pomer síl zo Slovenského derby. V domácej modrej stuhe bol Connor favorizovaný, ale predpoklady svojím predposledným trinástym miestom úplne poprel. Oproti výkonom, ktoré reprezentant stajne KT OBAL trénera Tibora Tomeka a jeho dcéry Kristíny predvádzal minulú jar, to bolo akoby sa otočil o „dvojky“180 stupňov. Na jar totiž najprv vyhral dvojkový Memoriál Josefa Břečku, v Cene trojročných žrebcov ho porazil Irwin Forge. V samotnej klasike si síce poradie vymenili, Connor sa však musel skloniť pred umením iného zverenca Františka Holčáka, George Boole. Tmavý hnedák sa vrátil na víťaznú vlnu v Starohájskom kritériu, kde v husto obsadenom poli získal prevahu a iste vyhral.

V spomínanom Starohájskom kritériu sa z lepšieho priemeru vynoril Unique Pilot (Šmida), keď na víťazného Connora stratil len o čosi viac ako jednu dĺžku. Doteraz nezvíťazivší zverenec Jaroslava Hanáčka vstúpil do klasickej sezóny štvrtým miestom v Cene trojročných žrebcov, vo Veľkej jarnej cene ale na dotáciu nedosiahol a docválal na vzdialenom siedmom mieste. Rovnaké umiestnenie si tento hnedák zopakoval aj v Slovenskom derby, kde prvé dve tretiny strávil na konci poľa, potom zrýchlil, ale napokon to nestačilo ani na dotáciu. Po vypätí z modrej stuhy cestoval o tri týždne na západ Čiech. Tam sa predstavil v dvojkilometrovej Cene města Karlovy Vary proti starším, vôbec však nemal svetlý moment a skončil posledný, vzdialený osem dĺžok od najbližšieho súpera. Sezónu podobne ako Connor zakončil v rakúskom derby, v ktorom vybojoval „zemiakovú“ medailu.

Stredoeurópsky šmrnc dodá Veľkej aprílovej cene účasť koní z Maďarska a Poľska. Tréner Gábor Maronka posiela na štart Humanica (Murzabajev). Hnedý valach zo stajne Reny Rihtarić sa premiérovo ukáže aj iným, než budapeštianskym divákom. Hoci vlani sa mu vyhrať nepodarilo, má na svojom konte niekoľko cenných umiestnení. Až štyrikrát totiž docválal druhý a nešlo o malé dostihy. Chronologicky to bol dvojkový handicap odbehnutý na syntetickom povrchu koncom apríla, hlavný trial maďarského derby Alagi díj, odvetu modrej stuhy pre maďarských odchovancov a napokon jednotku na 1800 metrov, v ktorej dokázal poraziť aj desatinového favorita Akabu. V samotnom vrchole maďarskej sezóny získal Humanic nepopulárnu „zemiakovú“ medailu, naopak v najdlhšej klasike, Magyar St. Leger premiérovo vyšiel nasucho. Na samom konci sezóny sa ako sám trojročný vojak v poli starších ukázal v jednotkovej Kincsem Park Díja na 1900 metrov, a hoci nastúpil na štart ako favorit a podal statočný výkon, nestačilo to na viac, než štvrté miesto. Ak ho klasická sezóna neobrala o príliš veľa síl a chuť pretekať, vo Veľkej aprílovej cene mu medaila zrejme neujde.

Z Poľska sa do bratislavského Starého hája vyberie Nider (Spáčil). Zverenec bývalého džokeja Rumena Ganczew-Panczewa zo stajne Łabędź absolvoval väčšinu svojich štartov vo Vroclavi v dostihoch tretej kategórie, v ktorých sa mu darilo. Vyhral tri dosithy na dištanciách od 1400 do 2200 metrov – ten najdlhší bol handicap koncom októbra. Okrem toho Nider získal tri striebra, jedno tretie a jedno štvrté miesto. Naopak ani jeden z troch varšavských dostihov mu nevyšiel podľa predstáv. V jednotkovej dvojkilometrovej Nagrode Demon Cluba porazil len jediného súpera, koncom júla sa nepresadil ani v trojkovom handicape, ktorý však preňho mohol byť prikrátky. Na záver poľskej sezóny sa ešte predstavil v jednotkovej Nagrode Zamknięcia Sezonu na derby dištancii, predposledným ôsmym miestom však dieru do sveta neurobil. Ak má Niderova cesta k Dunaju mať zmysel, musí sa poriadne zlepšiť.

Vlajku starších koní bude držať obhajca prvenstva spred dvanástich mesiacov Ideal Approach (Palík). Zverenec Luboša Urbánka sa vlani špecializoval na bratislavskú dráhu, predstavil sa tu päťkrát a nikdy nezískal horšie umiestnenie ako druhé miesto. Pred rokom mu džokej Petr Foret umožnil jeho obľúbený priebeh spredu a hoci v cieľovej rovine necválal úplne čisto, vyhral prakticky štart – cieľ. V ďalších dvoch štartoch sa hnedý valach musel uspokojiť so striebrom z Jarnej míle a Ceny Scottish Rifla. Na víťaznú vlnu sa Ideal Approach znovu vrátil v Bratislavskej míli odbehnutej počas derby mítingu, hoci Aldzarb mu poriadne šliapal na päty. A aj keď reprezentant stajne Lokotrans v ďalších troch štartoch nevyhral, nemožno povedať, že by sklamal. V mosteckej Velké letní cene prehral s druhým Portorikosom, ale to bol len zahrievací štart pred pražským European Jockey Cup Middle, v ktorom teoreticky patril Ideal Approach do stredu poľa, napokon však získal striebro. A tak jediným výraznejším výpadkom bolo vystúpenie v míľovej Velké cene Prahy, v ktorej hnedák cválal bez chuti, veľa obiehal a v dlhej pražskej cieľovej rovine sa nejazdený úplne vytratil. Napriek dlhej sezóne sa Ideal Approach predstavil aj vo Veľkej októbrovej cene a síce s väčším vypätím síl, ale predsa len isto vyhral pred Portorikosom. Stal sa tak premiérovo prvým koňom, ktorý vyhral prvý aj posledný jednotkový rovinový dostih v rámci jednej sezóny. Hoci podľa slov trénera kone stajne Lokotrans neprežili najlepšiu zimu, Ideal Approach bude patriť medzi kandidátov na víťazstvo.

Dvojicu starších reprezentantov bude mať na štarte stajňa Autoopravovňa Strnisko. Portorikos (Demo) zatiaľ v každej svojej sezóne minimálne raz vyhral a vlani sa mu to podarilo v Jesennom handicape, ktorý sa behá na rovnakej vzdialenosti ako Veľká aprílová cena. Reprezentant žlto-modrej kombinácie stajne Autoopravovňa Strnisko rád beháva zozadu a útočí silným záverom. Vlani bolo najobľúbenejším umiestnením tohto hnedáka piate miesto, hoci niekedy sa mu darí viac, inokedy menej. Na jar získal zemiakovú medailu vo Veľkej aprílovej cene, v Jarnej míli bol piaty. Počas Turf-gala sa vo vyberanejšej spoločnosti na scéne Ceny Scottish Rifla nedostal cez šieste miesto, ako druhý najväčší outsider však príjemne prekvapil. Síce za peniaze, ale výkonom o čoci horšie skončil zverenec Mariána Daniša v Bratislavskej míli počas derby mítingu. Najlepší výkon tak Portorikos predviedol v augustovej mosteckej Velké letní cene na dva kilometre, v ktorej prehral len s neskorším víťazom klasického Slovenského St. Leger Passepartout, ale porazil aj Sulmana. V septembri sa Portorikos predviedol počas obnoveného mítingu na viedenskej dráhe Freudenau, kde vo Wiener Herbst-Meile získal šieste miesto. Oveľa lepší výkon ukázal hnedák v Jesennom handicape a na sklonku sezóny podľahol vo Veľkej októbrovej cene len Ideal Approachovi.

Druhým reprezentantom žlto-modrých bude rekonvalescent Kilword (Hodáň), držiteľ titulu Kôň roka 2014, ktorý sa vlani vrátil na dráhu po dvoch vynechaných sezónach a hoci začal pekne „od podlahy“, postupne sa vypracoval až medzi elitu. Po tretích miestach v domácej štvrtej kategórii a budapeštianskej míľovej „dvojke“ sa v počas letných prázdnin ukázal v dvoch dostihoch druhej kategórie a najprv bol strieborný na dvoch kilometroch, na ktoré nadviazal triumfom z augustového dvojkového handicapu na 1400 metrov. Následne sa spolu so svojou novou „dvojičkou“ Portorikosom predstavil pred secesnými tribúnami viedenského Freudenau, ktoré ožilo dostihovým ruchom po dlhých rokoch pôstu. V dobre dotovanej Wiener Herbst Meile zostal Kilword tesne pod vrcholom, pričom však dokázal poraziť napríklad víťaza šprintérskej Tatranskej ceny Culdaffa a tiež svojho stajňového sparinga. S ním si poradie vymenili v Jesennom handicape, hoci niekdajší Kôň roka mu dával výhodu päť a pol kilogramu. Už osamotený sa ešte na záverečnom mítingu sezóny 2017 predstavil v dvojkovom šprintérskom handicape na 1200 metrov, ale v prikrátkom dostihu sa Kilword nechytal a napokon skončil aj bez peňazí na šiestom mieste.

Náš tip: Ideal Approach – Zoriana – Humanic

Autor: Daniel Mentel