Reportáže

Zoriana si poradila aj so staršími súpermi

Prvý štart špičkových trojročných po zimnej prestávke a prechode medzi staršie kone vždy ukáže, aký silný bol ten či onen klasický ročník. Vlaňajšia víťazka derby (a ďalších významných dostihov) Zoriana vstúpila do novej sezóny veľmi istým triumfom vo Veľkej aprílovej cene, pričom podľa slov trénerky má do top-formy ešte ďaleko. Už teraz sa tak môžeme tešiť na jej ďalšie vystúpenia.

Obhajca Ideal Approach to skúšal, ale napokon ho „prevalcovali“ traja súperi

Už pohľad na štartovú listimu Veľkej aprílovej ceny (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 7 000 €) prezrádzal, podľa akého scenára sa bude odohrávať tohtoročná repríza prvej strednotratiarskej jednotky sezóny. Medzi deviatkou účastníkov totiž nechýbal obhajca prvenstva spred dvanástich mesiacov Ideal Approach (3,9:1), špecialista na bratislavskú dráhu, ktorý obľubuje taktiku štart – cieľ. Vlani sa mu ju darilo úspešne uplatňovať najmä v Starom háji, keď okrem Veľkej aprílovej ceny vyhral aj Bratislavskú míľu a Veľkú októbrovú cenu. Aj v aktuálnej edícií sa reprezentant českej stajne Lokotrans ujal vedenia takmer hneď po štarte. K zverencovi Luboša Urbánka sa po pár desiatkach metrov pridal maďarský Humanic (7,1:1) a tiež mierne favorizovaná Zoriana (2,4:1), ktorá sa na začiatku protiľahlej roviny posunula na druhé miesto. V záverečnom oblúku začali kone na čele zrýchľovať, naopak Humanic trochu spomalil a jeho miesto zabrala už rozbehaná Mooreen (8,8:1). Na začiatku cieľovej roviny posunul džokej Štefan Budovič Zorianu na úroveň lídra, Ideal Approach chvíľu vzdoroval, ale senická belka prepla na vyšší rýchlostný stupeň a nedala svojim oponentom žiadnu šancu. Obhajcu napokon prešpurtovala aj Mooreen, jediná domáca odchovankyňa na štarte, a tiež dobre finišujúci Portorikos (7,2:1).

Úradujúca držiteľka titulu Kôň roka Zoriana z tréningu Zuzany Kubovičovej nevstúpila do vlaňajšej sezóny najšťastnejšie, kvôli zlomeninám bodcových kostí v oboch predných nohách nútene vynechala prvých šesť týždňov a bez prípravného dostihu nastúpila rovno do klasickej Jarnej ceny kobýl. V nej dlho odolávala, napokon v cieli zaostala iba o krk za víťaznou Astorkou. O čosi väčší rozdiel delil Zorianu od víťaznej Mooreen v Cene Arvy na mítingu Turf-gala, ktorej sa revanšovala už v dámskej Cene Quissisany koncom októbra a tiež teraz. V júli minulého roka prišiel pre Zorianu vrchol kariéry, čím nemyslíme nič menšie, než triumf v derby. Pred rovnako klasickými Oaks štrajkovala a kvôli svojej tvrdohlavosti do nich vôbec nenastúpila. Naopak, pred vytrvaleckým Slovenským St. Leger sa nechala presvedčiť, a hoci na víťazného Passepartout nemala nárok, zvyšok súperov s prehľadom porazila. Víťazstvom v Cene Quissisany svoju snovú sezónu zavŕšila a presvedčivo triumfovala aj v koncoročnej ankete o Koňa roka.

Kone Miroslava Stančíka behajú ako „z partesu“

Ak by sme po prvých dvoch nedeliach dostihovej sezóny 2018 mali vybrať len jednu hviezdu, bol by ňou tréner Miroslav Stančík. Bývalý prekážkový jazdec počas zimnej prestávky prestúpil do služieb stajne Autoopravovňa Strnisko, kde prebral žezlo po Mariánovi Danišovi. Okrem toho si na svojej tréningovej listine nechal šesť koní slovenskej pobočky stajne Garant a dvojročného Kaptain Joe stajne 7 Horse. Šampión trénerov na rovine spred dvoch rokov (hoci s výdatnou pomocou Jaroslava Línka) vstúpil do sezóny naozaj impozantne, hoci po druhej nedeli to až také jednoznačné nie je. Aj tak však doteraz jeho zverenci získali šesť víťazstiev z dvadsiatich štartov, pričom len šesťkrát skončili bez peňazí. Matematicky ešte lepšiu bilanciu majú zverenci Zuzany Kubovičovej, ktorí zo šiestich pokusov vyťažili dve prvenstvá a najhoršia Bethany Belle dobehla na piatom mieste. Popri tom Risk aj Zoriana vyhrali najhodnotnejšie rovinové dostihy v rámci jednotlivých mítingov.

Autor: Daniel Mentel