Reportáže

Rain Magna po roku znovu úspešná v Jarnej cene Petržalky

Takmer na deň presne pred rokom vyhrala Rain Magna prekážkovú Jarnú cenu Petržalky, prvý hlavný dostih slovenskej sezóny. Odvtedy naplno nebodovala, ale to jej vôbec nebránilo obhájiť prvenstvo v tradičnom steepli na bratislavskej dráhe v Starom háji. Zo sedla jej, rovnako ako vlani, sekundoval český džokej Jan Kratochvíl.

Desatinová favoritka Meny Bay až piata

Hoci mal tréner Jaroslav „Čiko“ Brečka na štarte 45. ročníka Jarnej ceny Petržalky(steeplechase, 5-ročné a staršie kone, 3800 metrov, 2 800 €) tri kone, každý reprezentoval iného majiteľa, a tak nebolo možné čakať, že budú nejako spolupracovať. Napriek tomu sa do čela hneď po štarte dostal najväčší outsider Mlýn(76,6:1), ktorého viedol anglický mladík Harrison Beswick. Za veterána Mlýna sa posadil džokej Martin Cagáň v sedle šurianskeho Buck’s d’Anno (3,3:1), ktorého stávkari pretlačili až do pozície druhého favorita, a v prvých stovkách metrov aj obhajkyňa prvenstva Rain Magna (22,9:1). Naopak desatinovú favoritku Meny Bay (1,9:1) držal „Čiko“ Brečka v úzadí.

Po prekonaní veľkého živého plota približne v polovici dostihu sa na prvé miesto posunul Buck’s d’Anno, ktorý však na čele vydržal len asi tristo metrov a jednu prekážku, po ktorej ho džokej Martin Cagáň zadržal a v dostihu už nepokračoval. Na čelo sa tak dostal najdrahší kôň v poli, Trip to Sydney (4,2:1), ktorý pred niekoľkými rokmi stál svojho majiteľa Jiřího Charváta 52 000 €. K zverencovi Pavla Tůmu sa po menšej skokanskej chybe Mlýna dostala dopredu postupne posúvaná Rain Magna a domáci Summer Hill (5,5:1). Posledný steepechase skok skákali takmer vedľa seba Trip to Sydney a Summer Hill. K vedúcej dvojici sa po zatočení do cieľovej roviny pridala Rain Magna a takto skákali aj záverečnú prútenú prekážku. Džokej Jan Kratochvíl však zavelil k útoku a dotlačil Rain Magnu k presvedčivému triumfu, striebro vybojoval Trip to Sydney len o krk pred Summer Hillom. Meny Bay napokon v cieli o hlavu predstihla aj outsiderka Tasima (32,8:1), a tak sa najlepšia prekážkarka roka 2017 musela uspokojiť s najnižšou dotáciou za piate miesto.

Hnedka Rain Magna pôvodne mala po vlaňajšej sezóne zamieriť do chovu, napokon však bude pokračovať vo svojej dlhej kariére. Desaťročná reprezentantka stajne KCL Slovakia pred rokom šokovala v predošlej edícií Jarnej ceny Petržalky, v ktorej od štartu viedla, odrazila útoky všetkých súperov a napokon vyhrala. Následný výlet do pardubického krosu jej vôbec nesadol, a tak ju tréner poslal späť do klasických steeplov. V malom dostihu v Topoľčiankach brala bronz, v júli dokonca nedokončila dostih na petržalskej dráhe. Realizačný tím ju následne poslal do významnej Veľkej starohájskej steeplechase, v ktorej síce podľahla favorizovanejším súperom, ale aj tak získala cenný bronz.

Risk ohúril Starý háj a mieri do klasiky

Zaujal už v paddocku, kde sa jeho mohutná narastená postava nedala prehliadnuť. A keď na dráhe ukázal, že z rýchleho tempa dokáže ešte zrýchliť a doslova zosmiešniť súperov, bol to neklamný znak, že víťazný Risk (2,3:1) patrí medzi vážnych kandidátov na zisk klasickej Veľkej jarnej ceny. Hoci ak ide o prvý vážnejší trial tak, ako v prípade Memoriálu Josefa Břečku (II. kat., 3-ročné kone, 1600 metrov, 3 600 €), to môže a nemusí vyústiť do klasického triumfu. V každom prípade to, čo predviedol zverenec Zuzany Kubovičovej Risk napovedá, že by to mohlo stačiť aj na Veľkú jarnú cenu. Reprezentant stajne Mostry Senica to pod džokejom Jiřím Palíkom „nakopol“ hneď od úvodných metrov, v závese sa za ním viezli Rebelian (10:1), aj brat triedovej Saintnixy Standing Rock (13,4:1), v cieľovej rovine to však bola „defilírka“ narasteného ryšiaka. Sedem dĺžok vzdialené striebro si pekným záverom vybojoval maďarský Anduril (2,4:1), ktorý pred zimou dosiahol rovnaké umiestnenie v zastrešujúcom budapeštianskom teste dvojročných. Bronz bral druhý zverenec Zuzany Kubovičovej Poklad (7,2:1).

Risk zaujal už vlani, keď sa koncom septembra vymanil zo skupiny nezvíťazivších a hoci to bol len menší dostih štvrtej kategórie, už vtedy naznačil potenciál. Naznačené potvrdil druhým miestom v „dvojke“ na 1800 metrov, bývalej Odvetnej cene, kde sa síce „nechytal“ na suverénnu Makovú Panenku – najlepšiu dvojročnú kobylu v sezóne 2017, zvyšných desať súperov však porazil s prehľadom.

Autor: Daniel Mentel