Analýzy

Neoficiálny zimný favorit King Heart vstupuje do sezóny

O pripravenosti kandidátov na klasické vavríny sa už túto nedeľu budú môcť presvedčiť diváci v bratislavskom Starom háji. Do sezóny vstupuje najlepší dvojročný žrebec minulého roka King Heart, proti rozbehaným súperom alebo súperom z južnejších regiónov to však nebude mať jednoduché.

V triali na Veľkú jarnú cenu osmička záujemcov

Tri týždne pred jarnými klasikami sa v bratislavskom Starom háji odbehnú ich trialy. My sme si pre našu analýzu vybrali silnejšiemu pohlaviu určenú Cenu trojročných žrebcov (I. kat., 3-ročné žrebce, 1700 metrov, 7 000 €), ktorá na štart prilákala osmičku záujemcov. Až pätica žrebcov prichádza spoza rieky Moravy. S gloriolou neoficiálneho zimného favorita nastúpi na štart King Heart (Línek). Zverenec Radka Holčáka totiž vo svojich troch doterajších štartoch neskončil horšie ako druhý, a to vždy vo významných dostihoch. Svoj kariérny účet si reprezentant úspešnej stajne Monte Negro otvoril počas bratislavského derby mítingu v Cene Muscatita, v ktorej po boji nestačil len na skúsenejšieho súpera. Do súboja sa King Heart zapojil aj v pražskom Gerschovom memoriáli počas European Jockeys‘ Cupu, vtedajší aj terajší džokej Jaroslav Línek z hnedáka „vydoloval“ dôrazný finiš, ktorý mu stačil na tesné víťazstvo. Ľahko sa nerodil ani King Heartov triumf vo Veľkej cene BBAG Baden-Baden, netradične odbehnutej v polovici októbra v konkurencii mosteckého aj pražského zimného favorita. Napriek tomu sa v Starom háji zišla pestrá konkurencia a hnedák mal čo robiť, aby sa v cieli mohol tešiť z víťazstva. Kone z podhorských Velkých Karlovíc väčšinou potrebujú dostih na rozbehnutie, King Heart však po doteraz predvedených výkonoch musí byť adeptom na prvenstvo.

Z beskydských kopcov prichádza do Starého hája aj Darkolva (Šmida). Beluša trénuje František Holčák, otec King Heartovho trénera Radka, ku ktorému sa sťahoval počas zimnej prestávky z centrály Josepha Patricka O’Briena. V rodnom Írsku absolvoval sedem dostihov prevažne na trati 1400 metrov, od konca júna do začiatku decembra. Jedinou výnimkou bol predajný dostih v anglickom Newcastli, tam však ako desatinový favorit skončil až tretí. Z ôsmich štartov vyťažil jedno druhé, tri tretie, tri štvrté a jedno piate miesto. Na Moravu sa sťahoval s oficiálnym ratingom 78, keď ho privátne zo stajne kúpil majiteľ stajne Joly Jiří Odcházel.

Trojkový víťaz z Prahy Finios (Srnec) reprezentuje chov aj stajňu DAR a doteraz jediné víťazstvo získal medzi českými odchovancami na míli začiatkom októbra. Beluš sa potom po dvojtýždňovej pauze predstavil v bohato dotovanej mosteckej Cene zimního favorita, v konkurencii silných importov však porazil len jediného súpera. Zverenec Ludvíka Harisa tak možno narazil na svoje limity, ale skôr si myslíme, že v Moste bol proste unavený. Finios sa totiž dostihovému publiku predstavil už koncom júna v dostihu seriálu pre kone českého chovu a v našlapanom dobehu získal striebro. V ďalšom štarte ho realizačný tím poslal do talianskeho Merana a na dažďom podmáčanej dráhe pod Alpami si prekvapivo zopakoval strieborný dobeh. Aj v treťom vystúpení zažiaril, keď sa v tradičnom jednotkovom Gerschovom memoriáli sklonil len pred víťazným King Heartom a Let Fire. Okrem iných porazil Rapet, ktorá minulý týždeň vyhrala pražský Memoriál Rudolfa Deyla. Po neúspešnom vystúpení vo viedenskom Freudenau napokon vyhral zmienenú „trojku“.

Najmenej skúseností má syn víťazky českých klasických Oaks Orphan Orpheus (Šara). Zverenec Evy Záhorovej ako dvojročný neštartoval a dostihovú premiéru zažil na Veľkonočný pondelok v Lysej nad Labem. Vo vytrvaleckej „trojke“ na 2200 metrov sa síce nechytal na suverénneho víťaza, zvyšok poľa však porazil. Tentoraz ho čaká o 500 metrov menej a silnejšia konkurencia, a tak nepredpokladáme zopakovanie umiestnenia.

Najdrahším koňom na štarte bude Mon Cheri (Chaloupka), ktorý sa do stajne Lokotrans sťahoval za 60 000 € po novembrovej dražbe spoločnosti Arqana. Hnedák si otvoril kariérny účet víťazstvom na míli pre nezvíťazivších vo Vichy. V polovici septembra ho tréner Lerner poslal do dostihu class 2 v Maisons – Laffitte, ale ukázalo sa, že sa postavil príliš silnej konkurencii, pretože neporazil žiadneho súpera. Oveľa lepšie dopadol terajší zverenec Luboša Urbánka v nasledujúcom štarte vo „dvojke“ na dvoch kilometroch v Compiegne. Zo svojim rodiskom sa Mon Cheri rozlúčil bronzom v 1700 metrov dlhom dostihu class 2 v Pornichet. Z Francúzska sa sťahoval s handicapom 36,5, čo by na týchto súperov mohlo stačiť.

Domáce stajne bude reprezentovať dvojica Standing Rock (Palík) a Portosanto. Polobrat triedovej Saintnixy reprezentujúci rovnako ako jeho sestra slovenskú pobočku Stall Garant je od začiatku kariéry smerovaný do lepšej spoločnosti. Pri debute sa v skromne obsadenej „dvojke“ nedostal cez posledné – štvrté – miesto. O to lepší dojem zanechal zverenec Miroslava Stančíka v míľovej Karpatskej cene, ktorá je najvýznamnejším dostihom pre dvojročné kone. Po bojovnom výkone podľahol len dvom súperom a získal cenný bronz. Jedno miesto za stupňami zostal v bývalej Odvetnej cene na sklonku sezóny. Nechytal sa síce na suverénnu favoritku Ceny trojročných kobýl Makovú Panenku, so zvyškom „našľapaného“ poľa buď hral dôstojnú úlohu alebo ho porazil. Nebyť incidentu pred vbiehaním do cieľovej roviny by možno dopadol ešte lepšie. Standing Rock si svoje obľúbené štvrté miesto zopakoval aj po zime, v dvojkovom Memoriáli Josefa Břečku ho však od víťazného Riska delilo až dvanásť dĺžok, a tak zrejme ani tentoraz nebude hrať prvé husle.

Veľké ambície asi nebude mať ani Portosanto (Laube) zo stajne futbalového manažéra Viktora Blažeka. Tréner Jaroslav Brečka doteraz poslal hnedáka do troch dostihov, v tom úvodnom ho už spomínaný Risk porazil o približne osem dĺžok, pričom Portosanto získal piate miesto. O tri priečky lepšie skončil v dostihu štvrtej kategórie v polovici októbra, na ktoré nenadviazal v „Odvetnej cene“, kde skončil ôsmy, viac ako šesť dĺžok od Standing Rocka.

Konkurenciu dopĺňa ešte dodatočne prihlásený Botaniste (Demo). Zverenec v Maďarsku už niekoľko sezón pôsobiaceho Jozefa Rosivala má za sebou zatiaľ len tri štarty v dostihoch štvrtej a piatej kategórie. Ako dvojročný absolvoval dve negatívne vystúpenia v budapeštianskom Kincsem parku. Hnedák reprezentujúci stajňu Kolozsi Ranch už má v nohách aj čerstvý štart v päťkovom dostihu na 1900 metrov, v ktorom získal najnižšiu dotáciu za piate miesto, zlepšil si handicap, ale na túto spoločnosť by sa mal pozerať z úctivej vzdialenosti.

Náš tip: Mon Cheri – King Heart – Darkolva

Autor: Daniel Mentel