Analýzy

Zoriana si chce napraviť reputáciu

V posledných dvoch štartoch sa jej príliš nedarilo. Hovorí sa však, že do tretice všetko dobré, a realizačný tím šampiónky Zoriany stavil presne na túto kartu. Vlaňajšia derby víťazka a stále aktuálna držiteľka titulu Kôň roka sa po nezdaroch v Nemecku a Maďarsku vracia na domácu pôdu a v Cene Quissiany bude jednoznačnou favoritkou.

Ponaháňa Zorianu vyťažená Mooreen alebo niektorá z mladších súperiek?

Seriál dostihov exkluzívne vyhradený len konským dámam zavŕši Cena Quissisany(I. kat., 3-ročné a staršie kobyly, 2000 metrov, 7 000 €) prilákal sedem záujemkýň, pričom mierne prevažujú staršie kobyly. Najväčšou hviezdou nemôže byť nikto iný než v posledných dvoch štartoch sklamavšia Zoriana (Budovič). Svojhlavá belka z tréningu Zuzany Kubovičovej si svojimi výkonmi získala medzi fanúšikmi obrovskú popularitu a družstevníkom z Poľnohospodárskeho družstva Senica umožnila znovu okúsiť radosť z veľkých úspechov. Vlani sa ovenčila modrou stuhou za víťazstvo v Slovenskom derby, k tomu pridala ešte triumf z minuloročnej edície Ceny Quissisany, čiže v nedeľu bude obhajovať. K tomu však pridala striebra z klasickej Jarnej ceny kobýl, Ceny Arvy a Slovenského St. Leger. O tom, že „trémistka“ zo svojej glorioly nič nestratila ani po zimnej prestávke, svedčí aj jej prvý tohtoročný štart. V strednotratiarskej Veľkej aprílovej cene cválala blízko vedúcemu obhajcovi Ideal Approachovi, v cieľovej rovine prepla na vyšší rýchlostný stupeň a nedala súperom žiadnu šancu. Zoriana doma nikdy neskončila horšie ako druhá a túto štatistiku si nepokazila ani po Veľkej cene Slovenska, ktorú vyhrala síce po boji, ale porazila veľmi dobrých súperov, okrem iných aj Portorikosa, belkinho vážneho súpera v hlasovaní o Koňa roka. Tretí tohtoročný triumf pridala Zoriana medzi kobylami v Cene Pat’s Music, ale pri svojej tradičnej štart-cieľ taktike sa natrápila viac, ako sa očakávalo, porazila Sašu o krk, piatu Mooreen však zaostala takmer 10 dĺžok. A potom prišiel prvý pád, v polovici augusta sa realizačný tím odhodlal poslať belku do berlínskych Listed, Seničanka však úplne vyhorela a skončila posledná. O tom, že nešlo o náhodné zaváhanie svedčí aj druhý zahraničný štart, v budapeštianskej Kincsem díj nepotvrdila úlohu miernej favoritky a bez chuti docválala siedma. Cena Quissisany je tak ideálnou šancou na reparát a ak sa nestane nič výnimočné, Zoriana ho aj zloží.

Už tretie dostihy za mesiac absolvujúca Mooreen (Šmida) bude pravdepodobne útočiť na striebro, možno jej však prílišná aktivita v posledných týždňoch uškodí. Toto isté sme totiž už tento rok písali v analýze pred Zlatým bičíkom a zverenkyňa Mariána Štangela vtedy skončila v poli porazených. Ďalším argumentom proti Mooreen je fakt, že reprezentantka stajne KMD Šamorín absolvuje v nedeľu už deviate dostihy od začiatku apríla. Najlepší výkon predviedla pri triumfe v Jarnej míli, v ktorej prebrala vedenie už na začiatku cieľovej roviny a vyhrala presvedčivo o tri dĺžky. Víťazka vlaňajšej Ceny Arvy a držiteľka cenných umiestnení z ďalších jednotkových dostihov (aj striebra z vlaňajšej Ceny Quissisany) vstúpila do aktuálnej sezóny netradične v Lysej nad Labem v dobre obsadenej „dvojke“ na pre ňu pridlhých 2200 metrov a skončila štvrtá. Hoci s výhodou dostihov v nohách, aj tak však neveľmi čakane vzdorovala Zoriane pri jej triumfe vo Veľkej aprílovej cene, druhým miestom potešila svoj realizačný tím. Po víťaznej Jarnej míli sa na Turf-gala predstavila v strednotratiarskej Cene Scottish Rifla. V rekordne rýchlo odbehnutých dostihoch sa na víťaza ani ďalších medailistov nechytala, štvrtým miestom však potvrdila svoj štandard. Koncom júna v iba 1400 metrov dlhom Zlatom bičíku, čo boli najkratšie dostihy jej kariéry, neurobila dieru do sveta a docválala ôsma. Po krátkej prestávke sa Mooreen znova predstavila v čisto dámskej spoločnosti v Cene Pat’s Music, kde z piateho miesta druhýkrát v tejto sezóne podľahla víťaznej Zoriane. Realizačný tím následne doprial kobyle dvojmesačné prázdniny, ryška sa po pauze predstavila v Cene Whisky, kde podľahla len v skvelej fazóne behajúcej Saši. Naopak v Jesennom handicape pred dvomi týždňami cválala väčšinu dostihov na treťom mieste, na konci záverečného oblúka sa však pošmykla a vytratila sa až na posledné miesto.

V oboch ex-federálnych Oaks piata Maková Panenka (Línek) sa v klasickom veku presadzuje len čiastočne. Po piatom mieste z Ceny trojročných kobýl sa v samotnej jarnej klasike nedostala cez siedme miesto. Z jej pôvodu a prejavu však bolo zrejmé, že s pribúdajúcimi metrami sa bude zlepšovať. A tak vynechala Cenu Arvy na 1800 metrov a rovno zamierila na jeden a pol míle do „dvojkového“ derby-trialu. V ňom sa síce zverenkyňa Jaroslava Línka pozerala z úctivej vzdialenosti na bojujúcu dvojicu Risk (neskôr štvrtý zo Slovenského derby) a Gugus Des Brieres (víťaz rakúskeho derby), získala však bronz. Piatym miestom z karlovarských Oaks si Maková Panenka svoj handicap ešte vylepšila a zamierila do domácej analógie. Tam sa väčšinou držala okolo piateho šiesteho miesta, slabnúce súperky nechala za sebou, naopak lepšie finišujúce kobyly nepredbehla a nakoniec z toho bolo piate miesto. Dva kilometre by reprezentantke stajne nedávno zosnulého Miroslava Ševčíka mali vyhovovať a my ju vidíme niekde v polovici výsledkovej listiny.

Už štyrikrát sa v aktuálnej sezóne vracala Ascalona (Palík) z dráhy ako víťazka, napospol však išlo o dostihy nižších kategórií. Piata z Ceny Quissisany spred dvoch rokov (a víťazka Ceny zimnej kráľovnej 2015) začala po oddychovej vlaňajšej sezóne „od podlahy“ a triumfovala hneď v prvom tohtoročnom štarte v handicape piatej kategórie. Koncom mája priviezla žiačku Natáliu Winterovú k premiérovému triumfu kariéry o poschodie vyššie. Po čiastočných úspechoch v „trojkách“ vyhrala aj na tejto úrovni, a to v senickom handicape na strednej trati o priepastných 11 dĺžok pred najbližším súperom. Svoje víťazné ťaženie zavŕšila Ascalona pred mesiacom v „dvojkovom“ handicape na 1700 metrov, a to sa dlho zdalo, že sa neprederie cez hradbu konských tiel, nakoniec však jej džokej Jiří Palík našiel priestor k útoku, ktorý stačil na víťazstvo. Myslíme si, že zverenkyňa Miroslava Stančíka ešte nepovedala svoje posledné slovo, v nedeľu zaútočí na niektorú z medailí, na víťazstvo to však stačiť zrejme nebude.

„Trojková“ víťazka z Topoľčianok Sareia (Pavlíček) vstúpila do svojej klasickej sezóny tesným triumfom v dostihoch štvrtej kategórie pre nezvíťazivšie kone. Na tento úspech však nedokázala nadviazať medzi elitou rovesníčok v Cene trojročných kobýl, kde docválala posledná. Lepšie si nepočínala ani v samotnej jarnej klasike (ôsma z desiatich), či Cene Arvy počas mítingu Turf-gala (posledná). Po mesačnej pauze sa tréner Miroslav Stančík a majitelia zo Stall Garant rozhodli zmierniť ambície a krok späť do „trojkového“ handicapu rezultoval do prekvapivého triumfu. Sarei sa však podobný výkon nepodarilo zopakovať o mesiac neskôr na rovnakom mieste, keď skončila posledná za Ascalonou. Miestenku do Ceny Quissisany si ryška vypýtala výkonmi z ostatných dvoch handicapových dostihov, hoci zostala na úrovni tretej kategórie. Najprv v rakúskom Ebreichsdorfe podľahla len desatinovému favoritovi, rovnaké umiestnenie si zopakovala aj pred dvomi týždňami v Bratislave s kurzom, s ktorým teoreticky mala skončiť v poli porazených. Na najlepšie to v nedeľu stačiť nebude, o nižšiu dotáciu by Sareia zabojovať mohla.

Spoza rieky Moravy pricestujú dve kobyly. Staršia Romanetta (Demo) vstúpila do aktuálnej sezóny dvomi víťazstvami v dostihoch štvrtej kategórie. Následný skok na „dvojkovú“ úroveň rezultoval do blízkeho štvrtého miesta, pričom za Romanettou zostalo niekoľko zvučných mien. Vlastná odchovankyňa Miroslava Pisklu a jeho stajne MPL Racing, ktorej českú pobočku Romanetta aj reprezentuje, sa na Turf-gala predstavila v dostihoch pre kone slovenského chovu a v konkurencii, ktorej vládol Sulman a sériový víťaz Gentleman Jack, získala „zemiakovú“ medailu. Začiatkom letných prázdnin si ryška vyskúšala novú disciplínu, zážitok s prútenými prekážkami však nedopadol najlepšie, a tak sa vrátila späť na rovinu. V topoľčianskej „trojke“ predviedla pekný výkon a porazila dve zo svojich nedeľných súperiek – z tretieho miesta ukazovala chrbát šiestej Ascalone aj poslednej Sarei. V polovici septembra si v Ebreichsdorfe na dvoch kilometroch uchmatla aspoň štvrtú dotáciu, pred dvomi týždňami v dvojkovom handicape na 2400 metrov klesla ešte o jedno miesto a jeden kilogram v handicape.

Trojročná belka Weltweit (Vokálková) z českej pobočky stajne Sky Group podstúpila v Slovenských Oaks dostihový krst a hoci ide o dcéru momentálne veľmi vychyteného plemenníka Jukebox Jury, okrem iných v strednej Európe bodujúcich koní aj otca Zoriany, desiatym miestom v klasike dieru do sveta neurobila a aj teraz sa bude musieť uspokojiť s úlohou outsiderky.

Náš tip: Zoriana – Mooreen – Ascalona

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel