Reportáže

Zoriana prišla, videla a zvíťazila – aj v Cene Quissisany

Po dvoch nevydarených vystúpeniach v zahraničí sa populárna belka Zoriana vrátila do bratislavského Starého hája a štvrtýkrát zo štyroch tohtoročných pokusov nenašla premožiteľa. Tentoraz obhájila víťazstvo v dámskej Cene Quissisany a na rozdiel od predošlých dostihov nebolo ani chvíľku pochýb o tom, že kráľovná Zoriana bude triumfovať.

To je ona – kráľovná Zoriana, ktorá obhájila víťazstvo v Cene Quissisany a urobila tak zrejme rozhodujúci krok k obhajobe titulu Kôň roka.

Dramatický boj o striebro pre Makovú Panenku

Isté pochybnosti, či sa Zoriana (2:1) vráti do víťazných koľají, mali pred štartom Ceny Quissisany (I. kat., 3-ročné a staršie kobyly, 2000 metrov, 7 000 €) aj stávkari, ktorí na pár minút favorizovali sériovú víťazku z nižších kategórií Ascalonu (3,2:1), do štartu si však tieto kobyly pozície vymenili. A ako sa ukázalo po približne dvoch minútach od štartu, Zoriana nádeje do nej vkladané nesklamala. Belka, ktorá rada beháva z čela, si svoju obľúbenú taktiku zvolila aj tentoraz, po trochu kovbojskom manévri jej stáleho džokeja Štefana Budoviča sa dostala dopredu a usadila sa pred neskúsenou Weltweit (11,6:1) a outsiderkou Sareiou (22,4:1). Štefan Budovič nadiktoval tempo, aké sa hodilo jeho konskej partnerke, ostatným jazdcom sa ale nechcelo naháňať líderku, a tak ju nechali pokojne cválať. Zverenkyňa Zuzany Kubovičovej si tak vypracovala mierny náskok a pri zatočení do záverečného oblúka viedla asi o dĺžku pred slabnúcou Weltweit, ktorú na druhom mieste vystriedala zrýchľujúca Mooreen (3,4:1). V oblúku Zoriana „prepla“ na vyšší rýchlostný stupeň, na začiatku cieľovej roviny mala už päťdĺžkový náskok a tento si bez vypätia síl udržala až do cieľa. Keďže o víťazke bolo rozhodnuté, diváci sa sústredili na súboj o druhé miesto, ktoré zdramatizovala svojou mohutnou koncovkou trojročná Maková Panenka (5,2:1). Zverenkyni džokeja Jaroslava Línka sa napokon podarilo dostať pred jedným tempom cválajúcu Mooreen a získala cenné striebro.

Víťazná Zoriana tak potvrdila úlohu favoritky a obhájila víťazstvo z vlaňajšej edície Ceny Quissisany. Svojhlavá belka z tréningu Zuzany Kubovičovej si v lete v tréningu zapichla do kopyta drôt a po fiasku z berlínskych Listed, kde skončila posledná, a siedmom mieste z budapeštianskej Kincsem díj sa mohlo zdať, že stále hľadá stratenú formu z jari. Kobyla, ktorá si svojimi výkonmi získala medzi fanúšikmi obrovskú popularitu a družstevníkom z Poľnohospodárskeho družstva Senica umožnila znovu okúsiť radosť z veľkých úspechov, sa vlani ovenčila modrou stuhou za víťazstvo v Slovenskom derby. K tomu však pridala striebra z klasickej Jarnej ceny kobýl, Ceny Arvy a Slovenského St. Leger. O tom, že „trémistka“ zo svojej glorioly nič nestratila ani po zimnej prestávke, svedčia aj jej tohtoročné výsledky. V strednotratiarskej Veľkej aprílovej cene cválala blízko vedúcemu obhajcovi Ideal Approachovi, v cieľovej rovine prepla na vyšší rýchlostný stupeň a nedala súperom žiadnu šancu. Zoriana doma nikdy neskončila horšie ako druhá a túto štatistiku si nepokazila ani po Veľkej cene Slovenska, ktorú vyhrala síce po boji, ale porazila veľmi dobrých súperov, okrem iných aj Portorikosa, belkinho vážneho súpera v hlasovaní o Koňa roka. Tretí tohtoročný triumf pridala Zoriana medzi kobylami v Cene Pat’s Music, ale pri svojej tradičnej štart-cieľ taktike sa natrápila viac, ako sa očakávalo, porazila Sašu o krk, piatu Mooreen však zaostala takmer 10 dĺžok. Bilancia štyroch víťazstiev zo štyroch domácich štartov posiela Zorianu do siene slávy slovenského turfu a hoci Portorikos bude v nedeľu útočiť na ďalší „jednotkový“ triumf vo Veľkej októbrovej cene, ani jeho prípadný triumf mu zrejme nebude stačiť na zisk titulu Kôň roka v koncoročnej ankete dostihových odborníkov. A úprimne povedané, voči kráľovnej Zoriane by to asi bolo nespravodlivé.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel