Reportáže

O’ffensive je po triumfe zimnou nádejou do klasík

Oba vrcholy pre najmladší ročník dostihových koní vyhrali kobyly. Kým čisto dámska Cena zimnej kráľovnej putuje zásluhou Crushing Power do Maďarska, aj žrebcom otvorenú Karpatskú cenu vyhrala domáca O’ffensive stajne CRB Racing.

Ďalšími medailistami Karpatskej ceny Filip a Palmera

Už od prvých metrov Karpatskej ceny (Listed, 2-ročné kobyly a žrebce, 1600 metrov, 10 000 €) bolo zrejmé, že tohtoročná edícia nebude žiadna pomalá vychádzka jesennou prírodou. Pri pohľade do výsledkovej listiny zistíme, že za posledných 10 rokov bežal rýchlejšie len jediný kôň – Portorikos v roku 2015. Takmer hneď po štarte sa na čelo prepracoval na chovateľskú prémiu útočiaci Fighting Falco (13,6:1), za ním cválal Wirrwarr (8,2:1), dopredu sa z vonkajšieho boxu posunula aj Westernerka (4,9:1). V tomto poradí kone zamierili do záverečného oblúka, v ktorom Fighting Falco zoslabol, čo vzápätí využili Wirrwarr aj Westernerka, pozíciu si zlepšil aj nami tipovaný Ryony (6,1:1) a pri vbiehaní do cieľolovej roviny zrýchľujúci Filip (2,9:1). Práve posledne menovaný reprezentant stajne Dr. Charvát približne 300 metrov pred cieľom mierne drgol do Westernerky. Jeho to z miery nevyviedlo, naopak po pár metroch sa dostal na čelo, zverenkyňa Heleny Vocáskovej to však po tomto bodyčeku vzdala. Aj keď sa už zdalo, že Filip by mohol vyhrať, opodiaľ tohto súboja sa k finišu napriahala mierna favoritka Palmera (2,7:1) a najmä takmer pri tribúnach cválajúca O’ffensive (13,3:1). Stávkarmi opomenutá zverenkyňa Michala Ročáka svoju snahu dotiahla do úspešného konca a doviezla mladého jazdca Michala Dema k doteraz najhodnotnejšiemu víťazstvu.

Víťazná hnedka O’ffensive sa narodila až 16. mája a bola tak druhou najmladším koňom na štarte tohtoročnej Karpatskej ceny. Okrem prvenstva na dráhe si reprezentantka stajne CRB Racing jedno prvenstvo vybojovala ešte pred štartom, keď sa stala najdrahšou akvizíciou na štarte. Kobyla sa na Slovensko do tréningu Michala Ročáka dostala za dražby ročných koní spoločnosti Arqana za 22 000 €. Debutovala v polovici augusta pomerne aktívnym priebehom v dostihoch, v ktorých podľahla už raz rozbehanej tretej Palmere, samotná O’ffensive ale dokázala poraziť zvyšnú opozíciu vedenú piatym Wirrwarrom. Pred mesiacom sa v míľovej Cene Nasha prezentovala v zhode so svojím menom ofenzívnejším výkonom. Väčšinou cválala blízko čela, pri vbiehaní do cieľovej roviny ju však odstredivá sila vyniesla až takmer na opačnú stranu dráhy a kým sa jej podarilo znovu nájsť rytmus, štyria súperi jej ušli a hnedka získala len najnižšiu dotáciu za piate miesto. Aj v nedeľu sa pravdepodbne zopakuje podobný scenár a O’ffensive získa nižší honorár.

Crushing Power si udržala starohájsky čistý štít

S dvomi starohájskymi víťazstvami a striebrom z maďarskej obdoby nastupovala na štart Ceny zimnej kráľovnej (I. kat., 2-ročné kobyly, 1600 metrov, 8 000 €) Crushing Power (4,1:1). Džokej Jakub Pavlíček poslal reprezentantku ambicióznej stajne Álmodó takmer hneď po štarte do čela, kde jej sekundovala trojková víťazka zo Slušovíc Dula (4:1) a favorizovaná Sweet Anna (2,8:1), naposledy triumfujúca vo Veľkej cene BBAG Baden-Baden. Zverenkyňa Gábora Maronku si kontrolovala svoju pozíciu aj v záverečnom oblúku, v ktorom mala svetlejší moment Dula, tá však napokon vycúvala a dopredu sa dostali iné kobyly. Obdivuhodné a do budúcnosti sľubné zrýchlenie predviedla najmä Lady Roseburg (9,2:1), ktorá bola ešte na začiatku cieľovej roviny posledná, v priebehu 300 metrov však predbehla takmer všetkých súperov a hoci na víťazku nemala žiadny nárok, striebro pred Sweet Annou (2,8:1) získala presvedčivo.

Zverenkyňa trénera Gábora Maronku Crushing Power putovala do maďarskej stajne Álmodó z októbrovej dražby ročných koní spoločnosti Tattersalls za približne 5 200 € a svoj kariérny účet si otvorila koncom júna v bratislavskej kilometrovej „štvorke“ pre debutantov. Síce v cieli mala náskok len o čosi viac ako jednu dĺžku, výrok rozhodcov začínajúci slovom zadržane hovorí o suverénnom spôsobe víťazstva. Aj v druhom štarte poslal realizačný tím hnedku do Bratislavy, v prvom vážnejšom súperení dvojročných koní, dvojkovej Cene Muscatita odbehnutej počas derby-mítingu, si Crushing Power bez problémov udržala čistý štít. Pred dvomi týždňami sa premiérovo predstavila na domácej dráhe v Budapešti, ale vo vrcholných maďarských dostihoch pre dvojročné kobyly nestačila na dvanásťdĺžkovú demolátorku Golden Sea, zvyšnú opozíciu však porazila. V Bratislave sa triumfom v Cene zimnej kráľovnej vrátila na víťaznú vlnu.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel