Reportáže

Franceska Bella bude zimovať ako favoritka jarných klasík

Rovnako ako vlani aj tento rok sa v oboch zastrešujúcich dostihoch pre najmladší ročník presadili kobyly. V Cene zimnej kráľovnej sa desatinová favoritka Barthesa musela skloniť pred takticky výborne odjazdenou Queen Operou. Sklamanie realizačného tímu stajne Statek Blata Český Ráj a trénerského dua manželov Vocáskovcov však v následnej Karpatskej cene vyvážila Franceska Bella. Tretím   „jednotkovým“ víťazom z nedele sa v Jesennom handicape stal Chilli Chocolate.

Magic Baron nevyhral ani na druhý pokus

Pôvodne ani nebola prihlásená, ale realizačný tím okolo rodiny Vocáskovcov využil, že najdôležitejšie dostihy dvojročných koní, Karpatská cena (Listed, 2-ročné kobyly a žrebce, 1600 metrov, 15 000 €), prilákala na prvý pokus len šesť juniorov. Ako sa napokon ukázalo v cieli, bolo to veľmi dobré rozhodnutie, Franceska Bella (5,1:1) zvíťazila. Na už pomerne rozbitej dráhe jazdci od štartu hľadali ideálne miesto, kam sa so svojimi konskými partnermi usadiť, situácia sa nakoniec utriasla po niekoľkých desiatkach metrov a na čelo sa dostal z boxu číslo 3 odskakujúci Armitago (15,3:1), za neho sa vyviezol mierny favorit z Bulharska Darling (3,4:1), ktorý dokonca pri vbiehaní na protiľahlú rovinu prebral vedenie. O dobre zvolenom tempe svedčí aj to, že osmička koní cválala v balíku v rozmedzí asi piatich dĺžok. Za vedúcou dvojicou cválal maďarský outsider Coeur De Leon (19,1:1), ktorý ešte pred záverečným oblúkom obehol slabnúceho Armitaga. To už ale do boja zavelil aj domáci Spartico (4,6:1) a najmä Franceska Bella. Hnedka dokázala na neuveriteľne krátkom úseku zrýchliť a pred vbiehaním do cieľovej roviny sa dotiahla na Darlinga. Táto dvojica zviedla oku lahodiaci súboj, ktorý však približne 100 metrov pred cieľom pre seba rozhodla zverenkyňa Heleny Vocáskovej. O zdramatizovanie dobehu sa postaral neskoro finišujúci náš tip Magic Baron (4,7:1), a hoci reprezentant stajne Lokotrans líderku ohroziť nestihol, striebro pred Darlingom vybojoval bez väčších ťažkostí.

Víťazná Franceska Bella sa narodila až 12. mája a do stajne Statek Blata Český Ráj I sa sťahovala z novembrovej dražby ročných koní spoločnosti Goffs za 5 200 €. Majiteľ Josef Dufek ju následne poslal do tréningovej centrály rodiny Vocáskovcov, ktorá ju pripravila k debutu prekvapivo už v polovici júla. V karlovarských dostihoch tretej kategórie na 1400 metrov získala bronz približne štyri dĺžky za rovnako debutujúcou Fragou. S touto hnedkou sa stretla aj koncom septembra na rovnakej dráhe v Cene zimní královny, kde kryla chrbát svojej úspešnejšej stajňovej kolegyni Barthese, ale napokon obe Frage podľahli, Franceska Bella dokonca skončila až štvrtá. V rámci prípravy na vrchol pre české dvojročné kobyly sa belka predstavila v mosteckej dámskej „trojke“, v ktorej potvrdila úlohu miernej favoritky a po boji zvíťazila. V Karpatskej cene tak pridala na svoje konto už druhý triumf a ak sa počas zimnej prestávky nestane niečo neočakávané, na budúci rok bude patriť medzi favoritky jarných klasík.

Queen Opera pripomenula v Cene zimnej kráľovnej svoju mamu

Srdce slovenského dostihového fanúšika muselo pri pohľade na záverečné metre Ceny zimnej kráľovnej (I. kat., 2-ročné kobyly, 1600 metrov, 8 000 €) zaplesať radosťou. Keď pomyselnú cieľovú pásku pretínala Queen Opera (8,3:1), pamätníci si spomenuli na desať rokov staré víťazstvo jej mamy Quissisany. Víťazka rovnako ako naposledy vyskočila z boxov a hneď sa usadila na čele deväťhlavého poľa, nasledovaná maďarskou New Big Hope (12,1:1) a Barthesou (1,9:1). V tomto poradí kobyly cválali väčšinu dostihov, hoci favoritka v záverečnom oblúku mierne spomalila a na chvíľu sa prepadla až za Agatu Christie (20,2:1). Pri vbiehaní do cieľovej roviny sa však Barthesa vrátila späť do boja o medaily, asi 300 metrov pred cieľom predbehla New Big Hope a napriahla sa k útoku na líderku. Queen Opera sa ale nevzdala, dotierajúca súperka ju „nakopla“ k ešte väčšiemu zrýchleniu a v cieli mala na českú favoritku dĺžku k dobru, vzdialený bronz si po aktívnom výkone vyslúžila New Big Hope. Úplne vyhorela slovinská Texas Girl (2,1:1), ktorá nemala svetlejší moment a skončila na siedmom mieste.

Zimnú kráľovnú Queen Operu odchoval owner-breeder Pavel Vigaš stojaci za stajňou Vimar Dvorníky a prominentnej mame sa narodila už 22. januára ako úplne prvé žriebä slovenského chovu narodené v roku 2017. Majiteľ zveril ryšku s výraznou lysinou do opatery Zuzany Kubovičovej, ktorá ju premiérovo poslala do dostihov už koncom júna. A hoci v kilometrovom „maiden“ štvrtej kategórie narazila iba na päť súperov, bola medzi nimi bola aj neskoršia sériová víťazka Vain Hope, a Queen Opera sa len zoznámila. Po takmer trojmesačnej prestávke sa na dráhe ukázala v polovici septembra a v „štvorke“ pre nezvíťazivších na 1400 metrov podala oveľa zrelší výkon. Podobne ako v Cene zimnej kráľovnej sa hneď po štarte dostala na čelo, vypracovala si asi dĺžkový náskok, v cieľovej rovine ho ešte zvýšila, napokon však podľahla mohutne finišujúcej Eyes On You.

Chilli Chocolate porazil aj „kilá“

V Jesennom handicape (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 7 000 €) niesol najvyššiu hmotnosť, aj tak však dokázal zvíťaziť. Bolo to už dokonca jeho tretie víťazstvo v rade a presne ako to má vo zvyku systémom štart – cieľ. Tempár Chilli Chocolate (4:1) reprezentujúci rodinnú stajňu rodiny Morávkovcov Mostry Senica sa hneď po štarte dostal na čelo skromného šesťčlenného poľa, približne dve dĺžky za ním sa posadil stajňový kolega Risk (4,3:1) sprevádzaný veteránom Kilwordom (4,2:1). V pomerne rýchlom tempe sa poradie príliš nemenilo, až v záverečnom oblúku sa na úroveň Kilworda dostal dvojnásobný víťaz z Budapešti Royal Gino (3,8:1), výhodnú pozíciu však využil mierne favorizovaný George Boole (3,5:1), ktorý súperov podbehol po bariére a razom sa dostal na úroveň Chilli Chocolata. V cieľovej rovine si znovu polepšil Risk aj Royal Gino, naopak Kilword sa vytratil na chvost a jeho miesto zaujal valachov stajňový kolega Mukab (5,8:1). V posledných dvoch stovkách metrov vedúci Chilli Chocolate pilotovaný džokejom Martinom Laubem odrazil útoky George Boola, ktorý nakoniec tesne pred cieľom stratil aj striebro, keď ho o krátku hlavu predbehol mohutne finišujúci Mukab.

Päťročný valach Chilli Chocolate sa v tejto sezóne vypracoval do užšej špičky strednotratiarov, hoci zverenec Jaroslavy Morávkovej je dištančne veľmi univerzálny. Už vlani zažiaril striebrom v Zlatom bičíku, v Jesennom handicape získal bronz. Aktuálnu sezónu načal veľmi blízkym štvrtým miestom v šprintérskej Prípravnej cene, míting Turf-gala však vynechal a zamieril za obhajobou striebra v Zlatom bičíku, tam však vydržal len približne kilometer a v cieľovej rovine sa prepadol až na ôsme miesto. V následnej Cene Mysa sa medzi rýchlikmi nechytal už od štartu, po celý čas bol mimo zorného poľa a len dokončil. Po jeden a pol mesačnej prestávke sa valach predstavil v dobre obsadenej „dvojke“ na 1400 metrov a v tesnom dobehu, z ktorého je aj naša titulná fotografia, dokázal triumfovať o pol dĺžky pred sériovým víťazom z nižších kategórií Gentleman Jackom. Realizačný tím ho po dvoch týždňoch poslal do „dvojkového“ handicapu na 1800 metrov a ani najvyššia nesená hmotnosť ho nezastavila pred suverénnym víťazstvom. Ovládnutím Jesenného handicapu tak zavŕšil čistý hattrick.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel