Analýzy

Crushing Power mieri za titulom najlepšej šprintérky

Dostihom druhej kategórie sa v našich analýzach spravidla nevenujeme, tentoraz však spravíme výnimku. Blíži sa záver sezóny, do jej konca zostávajú už len dva mítingy a vrcholom toho predposledného bude „dvojkový“ Memoriál RNDr. Juraja Gressnera. Zostava tohto šprintu je však skôr „jednotková“, na štarte sa okrem domácich a českých šprintérov objaví tiež sériová víťazka Crushing Power.

Silnú dvojicu má v dostihoch aj tréner Jaroslav Línek

Tohtoročný Memoriál RNDr. Juraja Gressnera (II. kat., 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 4 000 €) pripomínajúci významného dostihového novinára sa odbehne na šprintérskej trati a hlavnou hviezdou nemôže byť nikto iný ako reprezentantka maďarskej stajne Álmodó Crushing Power (Havlík). Zverenkyňa Gábora Maronku je v Bratislave ako doma a mimo Starého hája sa doteraz prezentovala len dva razy, vlani podľahla na domácej dráhe suverénnej Golden Sea a tento rok si vo varšavskej Nagrode Syreny na 1400 metrov pripísala najhorší výsledok kariéry – tretie miesto. Pekne stavaná hnedka vstúpila do aktuálnej klasickej sezóny s titulom zimnej kráľovnej a na úvod zamierila do trialu na jarnú klasiku cválala Crushing Power okolo štvrtého miesta, v pravý čas sa vyviezla popri bariére na čelo, v záverečnom útoku však podľahla Nikeandnemesis. V samotnej klasike síce svoju premožiteľku z trialu porazila, v tesnom dobehu sa ale musela skloniť pred krajankou Rikoletou, ktorá však v ďalšom priebehu sezóny tento výkon nepotvrdila. Aj do tretice získala Crushing Power „len“ striebro v Cene Arvy na 1800 metrov. Džokej Tomáš Lukášek s ňou zvolil ofenzívnejšiu taktiku, kobyla od začiatku viedla, ale na útok krajanky Golden Sea nenašla dosť síl. Na víťaznú vlnu z juniorskej kampane sa „drvivá sila“ dostala v Zlatom bičíku, kde okrem iných porazila aj neskoršiu víťazku Svatováclavskej ceny Sweeticon, ale aj štvrtého Gentleman Jacka. V ďalšom štarte sa premiérovo predstavila vo varšavskom Służewci a hoci hnedka 1200 metrov viedla, v posledných dvoch stovkách metrov ju predbehla dvojica domácich koní. Šprintérsku náturu potvrdila suverénnym víťazstvom pred mesiacom v Tatranskej cene, v ktorej dominovala nad trojicou nedeľných súperov. Hoci je možné, že Crushing Power už stratila svoju vrcholnú formu, ktorú si drží od jari, pri takmer vyrovnaných hmotnostiach bude jasnou favoritkou.

Hoci pred dostihmi má šance na víťazstvo každý kôň, najväčšie šance ohroziť favoritku bude mať zrejme Gentleman Jack (Vyhnálek). Zverenec Jaroslava Línka je zapísaný ako univerzálny míliar s „dvojkovou“ výkonnosťou, ale schopnosťou excelovať aj na kratších tratiach a o poschodie vyššie. V aktuálnej sezóne už stihol absolvovať osem dostihov a v troch z nich dokázal zvíťaziť. Vlastný odchovanec rodiny Křížovcov stojacich za stajňou 7 Horse ovládol hneď prvý tohtoročný štart v „dvojkovom“ Memoriáli Harryho Petrlíka na 1400 metrov. Po neúspechu v handicapovej Jarnej míli, kde na siedmom mieste predbehol len dvoch súperov, sa beluš predstavil na predĺženej míli v tretej kategórii a pod „mamuťou“ záťažou si spravil chuť, pričom okrem iných porazil „zemiakového“ medailistu z derby aj St. Leger Bolthorna. Ďalšie dva výlety medzi elitu rezultovali do nižších umiestnení a Gentleman Jack potvrdil, že patrí do širšej špičky. V Zlatom bičíku cválal beluš väčšinou v zadnej časti kvantitatívne nabitého poľa, v cieľovej rovine ale dobre finišoval až na konečné štvrté miesto. O priečku horšie skončil v Bratislavskej míli počas derby mítingu a nepotvrdil tak preferencie stávkarov, ktorí ho pasovali do role tretieho favorita. Čo sa Gentleman Jackovi nepodarilo v prvej kategórií, to si vynahradil o úroveň nižšie, keď v polovici augusta zvíťazil so svojím nedeľným jazdeckým partnerom „dvojkový“ Memoriál Otta Suchovského na 1400 metrov. Následne len o „kilá“ prehral šprintérsku „dvojku“ a naposledy sa musel v Tatranskej cene skloniť pred umením Crushing Power, v cieľovej rovine však predviedol pozoruhodné zrýchlenie a metre navyše mu určite pôjdu k duhu.

V Tatranskej cene sa obom vyššie spomínaným súperom pozerala na chvosty aj druhá zverenkyňa Jaroslava Línka na štarte Miss Trout (Šafář). Pravá šprintérka excelovala na jar a v lete, keď vybojovala cenné striebra vo významných dostihoch pre „rýchliky“. Vo vrcholnej Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR prehrala len s obhajcom Beau Massagotom a v kilometrovej Cene Mysa počas derby mítingu prehrala súboj s Mr Rightom. Ďalšie dva dostihy však pre Miss Trout určite nedopadli podľa predstáv, v „dvojke“ na 1400 metrov, v ktorej zvíťazil jej tréningový kolega Gentleman Jack, dobehla bez chuti siedma. Pred mesiacom sa v spomínanej Tatranskej cene spočiatku držala vedúcej tempárky Crushing Power, postupne však vycúvala na konečné šieste miesto zo siedmych. Zdá sa, že reprezentantka stajne Count of Tuscany už stratila formu, a v nedeľu sa bude zameriavať na nižšie dotácie.

Významného šprintu jesennej časti sezóny sa zúčastnil aj Akbulat (Šmida). Zverenec Jaroslava Hanáčka získal v lete dva triumfy v handicapoch druhej a tretej kategórie. V tom prvom na kilometer využil „mušiu“ váhu stelesnenú do džokej Jana Vernera a po boji zvíťazil. S rovnakým jazdcom podobne exceloval aj počas derby mítingu v „trojkovom“ handicape na 1200 metrov, v ňom naopak niesol najvyššiu hmotnosť zo všetkých. Tieto dva triumfy prišli nečakane po dvoch prepadákoch na úvod sezóny. Hnedý valach stajne Egl sa na jeseň dostal takmer na svoju najvyššiu životnú známku, k čomu mu pomohli dve „zemiakové“ medaily, najprv v druhej kategórií, v ktorej bol druhý Gentleman Jack, a následne aj v Tatranskej cene. Zrejme aj teraz skončí za dvojicou favoritov, bronz by mu však ujsť nemal.

Veľmi prekvapivý dištančný skok predvedie piaty zo Slovenského derby Shawnee’s Triumph (Drozda). Ešte pred tromi týždňami sa tento zverenec Zuzany Kubovičovej zúčastnil najdlhšej klasiky, Slovenského St. Leger na 2800 metrov, v nedeľu ho čaká presne polovičná porcia, čo sa obvykle nekončí úspechom. Stále nezvíťazivší reprezentant stajne senického poľnohospodárskeho družstva dosiahol vo svojej najdôležitejšej sezóne niekoľko cenných umiestnení. Najbližšie k víťazstvu bol v klasickej Veľkej jarnej cene, v ktorej pod džokejom Szczepanom Mazurom získal senzačné striebro. Že nešlo o náhodu, potvrdil Seničan aj v Starohájskom kritériu, kde si ešte o dva kilogramy vylepšil handicapovú známku a blízkym bronzom potvrdil miestenku do derby. V sezónnom i životnom vrchole strávil väčšinu dostihov na „chvoste“ poľa, v rozhodujúcej chvíli ho džokej Mazur nestihol vytiahnuť do výhodnej palebnej pozície a napokon nestihol viac ako piate miesto. Odvtedy Shawnee’s Triumphova forma klesá, v Cene turfu bol prakticky počas celých dostihov mimo zorného uhla a dokončil na vzdialenom šiestom mieste. Pred St. Leger sa beluš rozcvičil v „dvojkovom“ handicape na 1800 metrov, v kvantitatívne chudobnom poli piatich koní si dostihy zrežíroval pre svoje potreby neskorší víťaz Chilli Chocolate. Shawnee’s Triumphovi sa tempo vôbec nepozdávalo a v záverečnom špurte úplne vyhorel. Aj v St. Leger potvrdil ďalší pokles formy, takže v nedeľu sa bude musieť uspokojiť nanajvýš s niektorou z nižších dotácií.

S gloriolou dvojnásobného víťaza tradičného pražského Gomba handicapu nastúpi na štart Master of Gold (Spáčil). Míliar, ktorý má tradične najlepšiu formu na jar a šprintérsky handicap na úvod sezóny mu z nejakého dôvodu sedí, predviedol „jednotkový“ výkon ešte aj v Memoriáli Jaroslava Maška na 1400 metrov, v ktorom po aktívnom výkone skončil na dráhe piaty, po dopingovej diskvalifikácií víťaza sa vo výsledkovej listine presunul o miesto vyššie. Zverenec Grzegorza Wroblewského potom zamieril do významných českých míľových dostihov, avšak bez väčšieho úspechu. Vo Velkej květnovej bol posledný a v míli počas júnového pražského derby mítingu siedmy. Ani v karlovarskej Lázenskej míli, ktorej status bol znížený na druhú kategóriu, sa nechytal a predbehol len jedného súpera. Pred mesiacom sa Master of Gold predstavil v rakúskom Ebreichsdorfe v slabo obsadených dostihoch na 1300 metrov a hoci získal bronz, bolo to dlhých 12 dĺžok od víťaza. Osemročný veterán už má najlepšie roky za sebou a na jeseň nemáva najlepšiu formu, preto ho vidíme skôr medzi outsidermi.

Vo veľmi otáznej forme sa predstaví len o rok mladší Henrytheaeroplane (Šara), ktorý má tento na svojom konte len dvojicu negatívnych štartov. Reprezentant stajne Meridian vstúpil do aktuálnej sezóny až koncom augusta, keď sa chystal obhájiť minuloročné víťazstvo vo významnej šprintérskej Svatováclavskej cene. V rýchlo odbehnutých dostihoch sa valach držal okolo piateho miesta, v cieľovej rovine ale vycúval na konečné ôsme miesto. Po tomto nevydarenom výkone sa v priebehu septembra sťahoval od trénerky Štěpánky Myškovej do centrály Zdena Koplíka, ktorý ho poslal do najlepšie dotovaných dostihov u našich západných susedov. V European Jockeys‘ Cup Million podal veľmi aktívny výkon, približne polovicu odvodil, ani tu však nevydržal a v posledných stovkách metrov sa vytratil na trináste miesto. Zdá sa, že Henrytheaeroplane má najlepšie roky za sebou a zaboduje len za priaznivých okolností.

Doteraz ani jedného súpera neporazila Myrna (Baluchová) z tréningu Evy Záhorovej. Dodatočne dohlásená reprezentantka stajne Syndikát V3J, ktorá má vo svojom portfóliu aj medzinárodnú hviezdu Nagano Golda a tohtoročného klasického víťaza Ignacia Reillyho, nemá takéto vysoké ambície. Debutovala iba pred mesiacom, ale v pražskej Velkej Chuchli nevstúpila do boxov a pred tromi týždňami v Drážďanoch skončila posledná. V sedle s jazdkyňou Lucie Baluchovou, ktorá v posledných sezónach jazdí veľmi sporadicky, bude rada za každého predbehnutého súpera.

Náš tip: Crushing Power – Gentleman Jack – Akbulat

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel