Analýzy

Pôjde Magic Baron v šľapajách Eternity?

Blížiaci sa koniec sezóny sa tradične nesie v znamení vrcholných dostihov pre dvojročné kone. Už v nedeľu spoznáme zimnú kráľovnú a nekorunovaného zimného favorita (víťaza Karpatskej ceny), ktorých neminie úloha dlhodobých favoritov budúcoročných jarných klasík.

Domácu trojicu v Karpatskej cene vedie Spartico

Štartová listina tohtoročnej edície Karpatskej ceny (Listed, 2-ročné kobyly a žrebce, 1600 metrov, 15 000 €) sa napriek svojej nadštandardnej dotácií rodila relatívne ťažko a k pôvodnej šestici sa ďalšie dve mená pridali až v pri oznamovaní štartujúcich koní. Zostava to však bude vskutku medzinárodná, k domácej trojici sa pridáva trojica spoza rieky Moravy a po jednom koni z Maďarska a Bulharska. Domácu ekipu vedie jediný reprezentant malej stajne Jakáb Spartico (Šmida, narodený 8. apríla). Zverenec Zuzany Kubovičovej putoval do Senice za 4 500 € z vlaňajšej dražby ročných koní v Baden-Badene a je synom Gr.3 víťazky z francúzskeho Maisons-Laffitte. Hnedák debutoval zostra v Cene Muscatita počas derby-mítingu, celý čas sa však držal vzadu a vzdialeným posledným miestom nijako neoslnil. Reparát o mesiac neskôr v „dvojke“ na 1400 metrov už dopadol o poznanie lepšie. Spartico cválal väčšinu dostihov okolo piateho miesta, v cieľovej rovine sa na maďarského súpera dotiahol a chvíľu bojoval o medaily, napokon sa však musel skloniť pred zozadu finišujúcimi koňmi a skončil na piatom mieste. Pred tromi týždňami sa Spartico predstavil v dobre dotovanej Veľkej cene BBAG Baden-Baden, ktorý spočiatku cválal na treťom mieste, približne 600 metrov pred cieľom sa prepracoval do čela a pár sekúnd sa zdalo, že zaútočí na víťazstvo. V cieľovej rovine sa ale dostal do obojstranného obkľúčenia zo strany neskoršej víťazky Eternity a striebornej Bramastry, Spartico nedokázal kobylám vzdorovať a skončil s bronzom.

Hoci len na scéne „maiden“ štvrtej kategórie, ale spôsobom, ktorý v každom prípade budí rešpekt. Pred mesiacom „zdemoloval“ reprezentant stajne Autoopravovňa Strnisko Luckynav (Palík, 9. apríla) svojich súperov o 12 a viac dĺžok. Hnedák, ktorý sa na Slovensko dostal po privátnej kúpe, debutoval v polovici augusta medzi nezvíťazivšími rovesníkmi a hoci na štarte „zaspal“, v oblúku pred cieľovou rovinou ho džokej Jiří Palík vytiahol až na tretie miesto, na ktorom zostal až do cieľa. Ako vymenený sa zverenec Mariána Štangela predviedol pred piatimi týždňami. Hneď po štarte sa usadil na čele, postupne navyšoval náskok, v cieľovej rovine ešte viac natiahol krok a napokon sa z toho zrodil málo výdaný náskok. Aj keď konkurencia vtedy nebola veľmi silná, dostihy boli o 400 metrov kratšie, ako ho čakajú v nedeľu, aj tak si však myslíme, že medaila ho neminie.

Treťou zástupkyňou hostiteľov je hnedka Datthirey (Šafář, 16. marca) reprezentujúca zeleno-čiernu kombináciu stajne Ekols Skalica, do ktorej sa sťahovala za 3 000 libier z vlaňajšej októbrovej dražby ročných koní spoločnosti Tattersalls. A hoci je zverenkyňa Jaroslava Línka stále nezvíťazivšia, v oboch doterajších štartoch získala cenné umiestnenia. Hnedka debutovala zostra v Cene Muscatita počas derby mítingu, spočiatku sa vôbec „nechytala“, v rozhodujúcej chvíli ale zapla a hoci maďarskú dvojicu pred sebou neohrozila, získala aspoň bronz. Aj v druhom štarte sa musela skloniť pred trikrát v Bratislave víťaznou Vain Hope, pred mesiacom na trati 1400 metrov však už premiantku poriadne vystrašila a vo finiši sa k nej priblížila na trištvrte dĺžky. Ďalšie metre navyše jej môžu len pomôcť.

Aj české stajne posielajú na štart trojicu svojich reprezentantov. Armitago (Šara, 24. marca) z českej pobočky stajne MPL Racing sa do Bratislavy vracia po piatich týždňoch, keď sa zaplietol do kolízie a „vysadil“ džokeja Davida Lišku, ktorý si pri páde zlomil zápästie. Aj pri debutovom štarte v starohájskych dostihoch druhej kategórie na 1400 metrov v polovici augusta sa Armitago zaplietol do kolízie, v cieľovej rovine sa na neho natlačil nedeľný súper Darling, ani to mu však nepomohlo a v cieli bol nakoniec o hlavu druhý práve pred Darlingom. Piaty Spartico zaostal ešte ďalšiu dĺžku. Pred tromi týždňami sa zverenec Jozefa Pirucha predstavil v moravských Slušoviciach a v „trojkovej“ míli predviedol veľmi aktívny výkon, väčšinu dostihov odvodil, ale v záverečnej stovke metrov podľahol zozadu finišujúcemu súperovi. Pri návrate do Bratislavy Armitago neprekvapí ani ziskom medaily.

Ambiciózna stajňa Lokotrans posiela na štart čierneho hnedáka Magic Barona (Laube, 28. marca), ktorý podstúpil krst ohňom na míli v Mníchove a bronzom príjemne prekvapil, hoci ho od víťaza delilo dlhých deväť dĺžok. Víťazný Prince Oliver aj porazená dvojdesatinová favoritka Night Fever však majú oveľa vyššie ambície, než sú menšie dostihy kategórie D. Zhodne smerujú k budúcoročným vrcholom v Nemecku, víťaz má prihlášku do Deutsches Derby, a v tomto kontexte je výkon debutujúceho Magic Barona hodný pozornosti. Pri spomienke na nedávne víťazstvo jeho stajňovej kolegyne Eternity vo Veľkej cene BBAG Baden-Baden, si myslíme, že pohľadný žrebec, ktorý stajňu Lokotrans stál 90 000 €, nemôže myslieť na nič iné ako na víťazstvo.

Trénerka Helena Vocásková dodatočne prihlásila „trojkovú“ víťazku z Mostu Francesku Bellu (Krowicki, 12. mája). Dosť neskoro narodená reprezentantka stajne Statek Blata Český Ráj debutovala prekvapivo už v polovici júla v Karlových Varoch. V dostihoch tretej kategórie na 1400 metrov získala bronz približne štyri dĺžky za rovnako debutujúcou Fragou. S touto hnedkou sa stretla aj pred dvomi týždňami na rovnakej dráhe v Cene zimní královny, kde kryla chrbát svojej úspešnejšej stajňovej kolegyni Barthese – ináč favoritke našej Ceny zimnej kráľovnej – ale napokon obe podľahli Frage, Franceska Bella skončila až štvrtá. V rámci prípravy na vrchol pre české dvojročné kobyly sa belka predstavila v mosteckej dámskej „trojke“, v ktorej kobyla potvrdila úlohu miernej favoritky a po boji zvíťazila. V konkurencii silných žrebcov to však bude mať v nedeľu ťažké.

Pôvodne nízky počet prihlásených koní využil aj realizačný tím stajne Álmodó, ktorý stojí za belušom Coeur De Leon (Stanarević, 28. marca) debutoval v bratislavskej Veľkej cene BBAG Baden-Baden a veľa vody nenamútil. Syn Listed víťazky z Kolína nad Rýnom, ktorý svojho majiteľa stál 4 000 €, bol prakticky celý čas mimo zorného poľa a docválal na piatom mieste dlhých trinásť dĺžok za bronzovým Sparticom. Hoci dostihy v nohách mu určite pomôžu, tentoraz bude rád, ak si dobehne po dotáciu.

Takmer dva mesiace po premiérovom výlete bulharskej ekipy okolo trénera Leventa Nezirova do Bratislavy posiela rovnaký realizačný tím do Karpatskej ceny hnedáka Darling (Zyulkyul, 16. apríla). Pravý brat v Anglicku behajúceho prekážkara sa do Bulharska sťahoval z dražby spoločnosti Tattersalls za približne 4200 libier (4 700 €) a debutoval s Turkom Nurhayom Hamilom Zyulkyulom v sedle v dostihoch druhej kategórie na 1400 metrov a získal tretie miesto, iba hlavu za Armitagom a približne dĺžku pred Sparticom. Forma bulharských koní je otázna, ale v premiére si počínali s výnimkou Ceny turfu dobre, a aj teraz môžu pomýšľať na niektorú z dotácií.

Náš tip: Magic Baron – Spartico – Luckynav

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel