Analýzy

Zažiari vo Veľkej jarnej cene import z Francúzska?

Zostava, ako sa na klasický dostih patrí. Hoci chýba King Heart, na štarte Veľkej jarnej ceny, prvej časti klasickej Trojkoruny, nebude chýbať domáca špička, nové nádeje a tiež veľmi silný import z Francúzska. Medzi tuctom žrebcov tak nájdeme viacero adeptov na klasické vavríny. V rámcovom programe, ktorý znesie tie najprísnejšie kritériá, sa diváci môžu tešiť na dámsku klasickú Jarnú cenu kobýl, trialy na vrcholy Turf-gala Veľkú májovú cenu a Jarnú míľu, či dvojkilometrovú „dvojku“ pre trojročných.

Proti Beau Massagot sa postaví víťaz trialu Darkolva aj domáci Risk

Hoci na štartovej listine Veľkej jarnej ceny (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 1700 metrov, 25 000 €) nájdeme tucet mien, našu analýzu začneme tým, ktorý na nej chýba. Najlepší dvojročiak vlaňajšej sezóny a v predskúške tesne porazený King Heart absentuje u nás aj v pražskej analógií jarnej klasiky, lebo tréner Radek Holčák ho poslal do mosteckého dvojkilometrového trialu Českého derby. Centrálu z Velkých Karlovíc tak zastupuje „len“ víťaz prípravnej Ceny trojročných žrebcov Darkolva (Šmida). Beluš sa na Moravu sťahoval po tom, ako ho privátne zo stajne Josepha Patricka O’Briena kúpil majiteľ stajne Joly Jiří Odcházel a umiestnil ho do tréningu Františka Holčáka. V rodnom Írsku absolvoval Darkolva sedem dostihov prevažne na trati 1400 metrov, a to od konca júna do začiatku decembra. Jedinou výnimkou bol predajný dostih v anglickom Newcastli, tam však ako desatinový favorit skončil až tretí a odišiel bez záujmu kupujúcich späť do stajne. Z ôsmich štartov vyťažil jedno druhé, tri tretie, tri štvrté a jedno piate miesto, čiže takmer vždy si vybehal aspoň malú dotáciu. Syn šprintéra a otca raných koní Dark Angela a vytrvalkyne Penolvy môže excelovať na stredných tratiach, ale nezatracovali by sme ho ani pred dlhšími dostihmi.

S najvyššími ambíciami nastúpi na štart dodatočne dohlásený Beau Massagot (Murzabajev). Reprezentant najmä vo Francúzsku pôsobiacej stajne Leram si v krajine galského kohúta pripísal štyri víťazstvá z desiatich dostihov. Ako dvojročný vyhral v júlovom Vichy menší dostih na 1400 metrov, postupne sa prepracovával k lepším výkonom, ktoré korunoval na jeseň. Najprv v polovici októbra len tesne prehral v Marseille Vivaux, o dva týždne na to na inej dráhe v juhofrancúzskom Marseille už vyhral dostih na 1550 metrov. Ako posledný štart počas juniorskej kampane mu vtedajší tréner Christophe Escuder naordinoval na koniec novembra do chantillskej Listed Prix Herod na 1400 metrov, v ktorej sa nestratil a získal štvrté miesto, pričom prehral s neskôr grupovo umiestnenými koňmi. O tom, že vo Francúzsku sa nezaháľa ani v zime, svedčí fakt, že Beau Massagot vyhral svoj tretí dostih koncom januára v provensálskom Cagnes Sur Mer na polytracku na 1300 metrov. Do svojho predaja a presunu k trénerovi Václavovi Lukovi ešte ryšiak stihol dva marcové štarty v Chantilly, najprv bol šiesty, ale s domovinou sa rozlúčil triumfom v dostihu na 1200 metrov. Jeho aktuálny handicap je 41, ktorý by na tunajšiu konkurenciu mal stačiť. Jediným rušivým momentom je postupné skracovanie dištancií, najdlhšie bežal na rovnú míľu, sto bratislavských metrov navyše by mu však pri dobrej konštelácií nemalo vadiť.

So „zemiakovou“ medailou z Ceny trojročných žrebcov nastúpi na štart Veľkej jarnej ceny tempár Finios (Srnec). Trojkový víťaz z Prahy reprezentuje chov aj stajňu DAR a doteraz jediné víťazstvo získal medzi českými odchovancami na míli začiatkom októbra. Beluš sa potom po dvojtýždňovej pauze predstavil v bohato dotovanej mosteckej Cene zimního favorita, v konkurencii silných importov však porazil len jediného súpera. Zverenec Ludvíka Harisa tak možno narazil na svoje limity, ale skôr si myslíme, že v Moste mohol byť unavený. Finios sa totiž dostihovému publiku predstavil už koncom júna v dostihu seriálu pre kone českého chovu a v našlapanom dobehu získal striebro. V ďalšom štarte ho realizačný tím poslal do talianskeho Merana a na dažďom podmáčanej dráhe pod Alpami si prekvapivo zopakoval strieborný dobeh. Aj v treťom vystúpení zažiaril, keď sa v tradičnom jednotkovom Gerschovom memoriáli sklonil len pred víťazným King Heartom a Let Fire. Po neúspešnom vystúpení vo viedenskom Freudenau napokon vyhral zmienenú „trojku“. Aj teraz môžeme čakať, že Finios bude cválať na čele a niektorá z nižších dotácií by mu nemala ujsť.

Tretina koní na štarte prvej časti klasickej Trojkoruny je z domácich stajní a z doterajších výkonov je zrejmé, že najväčšou nádejou patriotov bude senický Risk (Palík). Mohutný ryšiak z lotu trénerky Zuzany Kubovičovej zaujal už vlani, keď sa koncom septembra vymanil zo skupiny nezvíťazivších a hoci to bol len menší dostih štvrtej kategórie, už vtedy naznačil potenciál. Naznačené potvrdil druhým miestom v „dvojke“ na 1800 metrov, bývalej Odvetnej cene, kde sa síce „nechytal“ na suverénnu Makovú Panenku – najlepšiu dvojročnú kobylu v sezóne 2017, zvyšných desať súperov však porazil s prehľadom. Do svojej najdôležitejšej sezóny vstúpil hneď začiatkom apríla a suverénnym výkonom v Memoriáli Josefa Břečku sa razom zaradil medzi favoritom jarnej klasiky. Ryšiak potom vynechal hlavný trial, ale svoje schopnosti si otestuje na najvyššej scéne. Risk je určite najväčšou domácou nádejou.

Trénerka Zuzana Kubovičová posiela do Veľkej jarnej ceny aj druhého žrebca. Jediný reprezentant len druhú sezónu pôsobiacej stajne NH Racing Poklad (Budovič) sa s dostihovým ruchom zoznámil na domácom mítingu v Senici a v kilometrovej „trojke“ zaostal z tretieho miesta na víťaznú Slivku – favoritku Jarnej ceny kobýl – takmer 7 dĺžok. Následne sa hnedák pozrel aj medzi smotánku ročníka, a v Karpatskej cene nesklamal štvrtým miestom za Quinterom a Standing Rockom. Po zime sa Poklad rozcvičil v Memoriáli Josefa Břečku, v ktorej sa nechytal na tréningového sparinga Riska, tretie miesto však nie je na zahodenie, v tejto konkurencii to však na dotáciu asi stačiť nebude.

V Cene trojročných žrebcov spočiatku aktívny, nakoniec však až na predposledné siedme miesto zacúvajúci Standing Rock (Demo) nebude mať veľa šancí ani v samotnej klasike. Súrodenec výbornej Saintnixy má v aktuálnej sezóne v nohách už dva štarty v oboch trialoch na jarnú klasiku. Hneď počas úvodnej nedele ho tréner Miroslav Stančík poslal do dvojkového Memoriálu Josefa Břečku, kde štvrtým miestom predčil predpoklady stávkarov, od víťazného Riska ho však delilo 12 dĺžok (mínus 4 kilogramy). V Cene trojročných žrebcov predviedol hnedák ešte horší výkon, nebol prakticky celý dostih vidieť a dokončil predposledný. Vrcholom kariéry reprezentanta slovenskej pobočky Stall Garant tak zostáva bronz z vlaňajšej Karpatskej ceny, najvýznamnejšieho domáceho dostihu dvojročných koní, pričom predtým aj potom získal dve „zemiakové“ medaily v dostihoch druhej kategórie.

Bez prípravného štartu v nohách nastúpi na štart ďalší beluš Dancing Blood (Laube). Zverenec Tibora Tomeka reprezentuje rodinnú stajňu KT Obal sa prívlastku nezvíťazivší zbavil na sklonku vlaňajšej sezóny v „štvorke“ na 1200 metrov, keď predtým v troch štartoch porazil len dvoch súperov. Hneď úvodný dostih kariéry nedopadol pre neprehliadnuteľného beluša najlepšie – po štarte z neho spadol džokej Jiří Palík a bolo po nádejách. Prvým dokončeným dostihom sa tak stala „štvorka“ na 1400 metrov, tu však predbehol len jediného koňa. Outsiderské predpoklady potvrdil beluš aj vo vrcholnej Karpatskej cene, kde ho od najbližšieho súpera delilo 16 dĺžok a napríklad na strieborného Quintera ich strácal takmer 30. Hoci na sklonku vlaňajšej sezóny suverénne vyhral šprintérsku „štvorku“, v tejto konkurencii je jasným outsiderom.

Skúsenosti s bratislavskými dostihmi má dvojnásobný víťaz Quintero (Verner). Odchovanec Hřebčína Napajedla vyhral hneď svoj debut koncom júna v pražskej Velkej Chuchli, na ktorý nadviazal tesným víťazstvom v tradičnej Cene Muscatita počas slovenského derby mítingu. Odvtedy sa syn šprintéra Stormy Jaila prekážkarky Quantery zúčastnil len jednotkových dostihov, postupne získal bronz v karlovarskej Cene Masise, striebro v Karpatskej cene a piate miesto v Cene zimního favorita, kde porazil Finiosa. Vysoké ambície potvrdil zverenec Tomáša Váňu v pražskom triali na jarnú klasiku, v ktorom prehral len so suverénnym favoritom českej analógie Sagarom a rovnako na triumf útočiacim Black Bardom. Pravdou však je, že zmienený Memoriál profesora Michala sa behá na kratšej dištancii a terajších 300 metrov navyše môže Quinterovi skôr uškodiť než pomôcť.

Českú pobočku stajne Lokotrans Slovakia reprezentuje Thisisthekey (Koplíková). Doteraz nezvíťazivší hnedák debutoval koncom augusta v bratislavskej „štvorke“ na 1400 metrov, v ktorej dokonca porazil najväčšiu domácu nádej Riska. Povzbudený realizačný tím ho následne poslal do pražského Gerschovho memoriálu, v ňom však porazil len jedného súpera. Koncom sezóny sa ešte zverenec Zdena Koplíka ukázal v bývalej Odvetnej cene, v ktorej sa pomer síl s Riskom vymenil – kým ryšiak bol strieborný, Thisisthekey až šiesty (Standing Rock štvrtý). O ústupe z pozícií svedčí aj výsledok a výkon z tohtoročného debutu. V dostihu tretej kategórie na 1800 metrov docválal síce tretí, na víťazného rakúskeho debutanta Gugus Des Brieres však strácal viac ako 8 dĺžok.

S jediným životným štartom nastúpi do klasiky Captain Hollow (Šafář). Zverenec Štěpánky Myškovej je odchovancom aj reprezentantom stajne Meridian a synom klasickej víťazky Criostal, na ktorú si môžu pamätať aj bratislavskí diváci. Hnedák debutoval pred piatimi týždňami v pražskej trojkovej míli, docválal piaty, 8 dĺžok od víťaznej Rabbit Havany, ktorá pred týždňom získala cenné striebro v klasickej Jarní cene klisen. Tentoraz podstúpi Captain Hollow oveľa náročnejší dostih a nepredpokladáme, že prerazí do lepšej polovice poľa.

Medzinárodný rozmer dotvára maďarský Mentalist (Pavlíček) a rakúsky Gugus Des Brieres. Prvý menovaný zverenec Sándora Ribárszkeho vstúpil do dostihového života piatym miestom medzi nezvíťazivšími juniormi začiatkom augusta. Najnižšiu kategóriu neopustil ani v svojich nasledujúcich štartoch, začiatkom novembra bol strieborný na 1400 metroch, po zime si pripísal premiérový triumf medzi staršími koňmi v dostihu na 1900 metrov, ktorý sa ako už tradične v budapeštianskom Kincsem parku odbehol na syntetickom povrchu. Ani to by však nemalo stačiť na domácich ani českých súperov.

O niečo lepšie vyhliadky môže mať rakúsky Gugus Des Brieres (Línek). Zverenec Tamary Richter si svoj prvý oficiálny štart pripísal až pred mesiacom v Bratislave (vlani v novembri ešte stihol neoficiálny kvalifikačný dostih v Budapešti, kde bol na vzdialenom treťom mieste). Hnedák sa v „trojke“ na 1800 metrov predviedol výborným výkonom, rovesníkom naložil 5 a viac dĺžok a presvedčil svoj realizačný tím, že to majú skúsiť aj v klasike.

Náš tip: Beau Massagot – Darkolva – Risk

Autor: Daniel Mentel