Reportáže

Holčákovci ovládli trial žrebcov

Nie je zvykom, že kone z valašských Beskýd hviezdia už v prípravných dostihoch. Tento rok sa to však podarilo, keď Darkolva trénovaný otcom Františkom Holčákom porazil v triale na Veľkú jarnú cenu neoficiálneho zimného favorita King Hearta z tréningu jeho syna Radka. Na stupne víťazov sa ale dostali všetci traja favoriti, hoci v pomiešanom poradí. To v dámskej obdobe sa zrodilo prekvapenie, keď vyhrala outsiderka Slivka. V týždni pred samotnými jarnými klasikami sa ešte vraciame k ich trialom.

King Heart nestihol viac ako striebro

Aj keď išlo o prípravný dostih, bojovalo sa až k cieľovej podkove. Zo súboja zverencov otca a syna Holčákovcov sa v Cene trojročných žrebcov (I. kat., 3-ročné žrebce, 1700 metrov, 7 000 €) radoval skúsenejší zverenec otca Františka Darkolva (5:1) a stal sa tak predbežným favoritom klasickej Veľkej jarnej ceny, ktorá sa beží už túto nedeľu.

Najrýchlejšie vyskočil z boxov outsider Portosanto (16,3:1), ku ktorému sa po pár desiatkach metrov pripojil tempár Finios (7,1:1). Za nimi na tretie miesto pri bariére posadil džokej Jaroslav Línek neoficiálneho zimného favorita King Hearta (2,5:1) a nechal ho pokojne cválať. Približne po polovici dostihu sa javorecký Portosanto postupne vytratil z podstatného diania, a tak sa favorizovaný zverenec Radka Holčáka posunul na druhé miesto za vedúceho Finiosa, za ním si už lepšil pozíciu aj Darkolva. V záverečnom oblúku sa dopredu posúval aj druhý favorit a náš tip Mon Cheri (2,8:1), reprezentant českej pobočky stajne Lokotrans však dostal na začiatku cieľovej roviny tvrdý bodyček od maďarského Botaniste (24,7:1) a tento „hit“ ho úplne rozhodil. Džokej Zdeno Šmida v sedle Darkolvu pár desiatok metrov nemal kadiaľ útočiť, nakoniec sa mu ale uvoľnila medzera, do ktorej sa prepchal a mohutne zaútočil. V cieli mal na strieborného King Hearta náskok pol dĺžky, ale keďže mal výhodu kila a pol, v klasike to môže dopadnúť presne naopak. Ďalšie dve dĺžky vzdialený bronz získal po bojovnom výkone nešťastník Mon Cheri.

Víťazný beluš Darkolva sa na Moravu sťahoval po tom, ako ho privátne zo stajne Josepha Patricka O’Briena kúpil majiteľ stajne Joly Jiří Odcházel a umiestnil ho do tréningu Františka Holčáka. V rodnom Írsku absolvoval Darkolva sedem dostihov prevažne na trati 1400 metrov, a to od konca júna do začiatku decembra. Jedinou výnimkou bol predajný dostih v anglickom Newcastli, tam však ako desatinový favorit skončil až tretí a odišiel bez záujmu kupujúcich späť do stajne. Z ôsmich štartov vyťažil jedno druhé, tri tretie, tri štvrté a jedno piate miesto, čiže takmer vždy si vybehal aspoň malú dotáciu. Syn šprintéra a otca raných koní Dark Angela a vytrvalkyne Penolvy môže excelovať na stredných tratiach, ale nezatracovali by sme ho ani pred dlhšími dostihmi.

Medzi kobylami sa zrodilo prekvapenie

Kým triumf Darkolvu medzi žrebcami sa dal tušiť, v Cene trojročných kobýl (I. kat., 3-ročné kobyly, 1700 metrov, 7 000 €) sa zrodilo prekvapenie a to na úkor druhej favoritky Fire for Goga (3,7:1), ktorá to „napálila“ hneď od štartu. Zverenkyňa člena trénerskej špičky u našich južných susedov Gábora Maronku sa vlani ozdobila triumfom v domácom vrchole pre juniorov a následne si odniesla štvrté miesto z hannoverskych Listed, a aj v Starom háji sa dlho zdalo, že prípravný dostih ovládne systémom štart – cieľ. V záverečných stovkách metrov sa však k mohutnému záveru rozbehla česká Slivka (11:1). Bronz si vybojovala rakúska outsiderka Zambala (22,8:1), favorizovaná Maková Panenka (3,3:1) bola až piata a domáce realizačné tímy mali pred klasikami na čom popracovať.

Zverenkyňa Radima Bodláka Slivka sa narodila z prvého ročníka hviezdneho plemenníka pôsobiaceho v Čechách Mikhaila Glinku a svojim triumfom v Cene trojročných kobýl mu pripísala prvý jednotkový triumf. Hnedke stajne Antique art UH naordinoval realizačný tím prvý štart hneď koncom mája v Brne, v hektickej atmosfére však Slivka nevstúpila do boxov. V ďalších dvoch štartoch už bodovala naplno, najprv koncom júla v bratislavskej „štvorke“ na 1400 metrov, následne o mesiac v senickej kilometrovej „trojke“. Ešte pred koncom letných prázdnin ju tréner Bodlák zazimoval a triumfom v Cene trojročných kobýl tak zavŕšila čistý hattrick.

Autor: Daniel Mentel