Reportáže

Obe jarné klasiky sa sťahujú do Bošovíc

Unikátne klasické double sa podarilo tandemu tréner Václav Luka – džokej Bajuržan Murzabajev, keď najprv s Wild Love získali Jarnú cenu kobýl a po 40 minútach zásluhou Beau Massagot aj Veľkú jarnú cenu. K jarným klasickým dostihom sa vraciame pred mítingom Turf-gala, ktorý je na bratislavskom závodisku na programe už túto nedeľu.

Beau Massagot vyhral v infarktovom finiši

Bol to finiš ako z veľkej knihy. Asi to nebol zámer džokeja Bajuržana Murzabajeva, ale s favorizovaným Beau Massagot (2,8:1) to vo Veľkej jarnej cene (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 1700 metrov, 25 000 €) takmer prepásli. Takmer hneď po štarte klasiky sa na čelo poľa prepracoval tempár Finios (29,1:1), za ktorého sa „zavesil“ rovnako český hosť Quintero (9,5:1). Kazašský legionár v sedle favorita sa však razantne oprel do tempa, vytiahol ryšiaka štartujúceho z vonkajšieho boxu číslo 12 za lídrov a nechal ho pokojne cválať popri bariére najprv na treťom a neskôr na druhom mieste. Za nimi bolo vidieť senického Poklada (21,3:1) a rakúskeho Gugus Des Brieres (5,9:1), ktorý patril medzi šancových kandidátov na umiestnenie. V záverečnom oblúku sa začalo zrýchľovať, Finios si však naďalej udržiaval asi dĺžkový náskok pred Beau Massagotom. Zverenec Václava Luku prepol na vyšší rýchlostný stupeň, 300 metrov pred cieľom už bol na úrovni lídra, napokon však musel o víťazstvo tuho bojovať. Hoci Finios vycúval na konečné štvrté miesto, jeho miesto veľmi rýchlo zabral prekvapivo dobre cválajúci Quintero, v cieli ich delila len krátka hlava. Nešťastný bronz si vybojoval víťaz prípravnej Ceny trojročných žrebcov Darkolva (5:1), ktorého najprv križoval Quintero a pár desiatok metrov pred cieľom aj doľava bočiaci Beau Massagot.

Dodatočne dohlásený Beau Massagot reprezentuje českú stajňu Leram a do tréningovej centrály Václava Luku sa presunul z krajiny galského kohúta s ratingom 41 kilogramov, ktorý mal na tunajšiu konkurenciu stačiť a ako sa ukázalo na dráhe, aj stačil. Beau Massagot si vo svojej pôvodnej domovine pripísal štyri víťazstvá z desiatich dostihov. Ako dvojročný vyhral v júlovom Vichy menší dostih na 1400 metrov, postupne sa prepracovával k lepším výkonom, ktoré korunoval na jeseň. Najprv v polovici októbra len tesne prehral v Marseille Vivaux, o dva týždne na to na inej dráhe v juhofrancúzskom Marseille už vyhral dostih na 1550 metrov. Ako posledný štart počas juniorskej kampane mu vtedajší tréner Christophe Escuder naordinoval na koniec novembra do chantillskej Listed Prix Herod na 1400 metrov, v ktorej sa nestratil a získal štvrté miesto, pričom prehral s neskôr grupovo umiestnenými koňmi. O tom, že vo Francúzsku sa nezaháľa ani v zime, svedčí fakt, že Beau Massagot vyhral svoj tretí dostih koncom januára v provensálskom Cagnes Sur Mer na polytracku na 1300 metrov. Do svojho predaja a presunu k trénerovi Václavovi Lukovi ešte ryšiak stihol dva marcové štarty v Chantilly, najprv bol šiesty, ale s domovinou sa rozlúčil triumfom v dostihu na 1200 metrov. Veľká jarná cena však potvrdila, že z Beau Massagota nebude kandidát na triumf v derby a klasický víťaz sa už túto nedeľu predstaví v najdôležitejšom šprinte slovenskej sezóny, kde bude čeliť konkurencii starších elitných rýchlikov, najmä Mr Rightovi, či domácej Miss Trout.

Cenné bošovické double doplnila Wild Love

Lišiacka taktika vyšla džokejovi Bajuržanovi Murzabajevovi aj v druhej jarnej klasike, Jarnej cene kobýl (Listed, 3-ročné kobyly, 1700 metrov, 23 000 €). Od štartu až do cieľa sa súperky pozerali na chrbát hnedky Wild Love (3,7:1), ktorú skvelo jazdiaci džokej posadil na čelo a udal svižné tempo. Ďalšia tempárka v poli maďarská Fire for Goga (3,9:1) sa snažila zopakovať svoju ofenzívnu taktiku z trialu, džokej Martin Laube ju však musel posadiť len za líderku a spolucestovateľku od južných susedov Angaru (93,9:1), naopak víťazka trialu a mierne favorizovaná Slivka (3,6:1) cválala na konci poľa. Wild Love si udržiavala náskok jednej až dvoch dĺžok pred Fire for Goga, pretože outsiderka Angara postupne zoslabla. O tom, kto vyhrá Jarnú cenu kobýl nebolo pochýb ani na chvíľu, zverenkyňa Václava Luku si kontrolovala odstup od súperiek a v cieli ju od maďarskej hnedky delilo dve a pol dĺžky. Rovnaký rozdiel bol napokon aj medzi druhou a treťou senickou Bethany Belle (11,7:1), ktorá „priletela“ pekným finišom spoza hradby tiel.

Víťazka Jarnej ceny kobýl Wild Love zo stajne Lokotrans Slovakia CZ. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Vo svojom štvrtom životnom štarte prvýkrát víťazná Wild Love je odchovankyňou slovenskej stajne Lokotrans a hoci reprezentuje jej českú pobočku, najmä jej mamu Waajidu si môžu pamätať slovenskí tutfmani. Od úvodu kariéry trénovaná Václavom Lukom v českých Bošoviciach sa francúzska rodáčka Wild Love zoznámila s dostihovým ruchom v Lyone v polovici septembra. Hnedka vtedy docválala bez náznaku vzopätia deviata. Prvú dotáciu si vybehala v novembri na inej lyonskej dráhe v dostihu na 1800 metrov. Po zimnej prestávke sa Wild Love znova predstavila vo Francúzsku, kde môže bojovať o chovateľské prémie. Na dráhe v Chantilly sa medzi rovesníkmi na 1700 metroch neumiestnila, keď docválala šiesta. O to väčšie prekvapenie spôsobila svojím triumfom, na ktorý sa pokúsi nadviazať už túto nedeľu v rovnako len kobylám vyhradenej Cene Arvy.

Autor: Daniel Mentel