Analýzy

Zahviezdi Arcturus vo Veľkej jarnej cene?

Prvým športovým vrcholom slovenskej dostihovej sezóny bude v nedeľu míting, ktorého hlavnými bodmi budú obe jarné klasiky, Veľká jarná cena a Jarná cena kobýl. Zmena v dramaturgii spred niekoľkých rokov zatraktívnila májový míting, až si vyslúžil neoficiálny titul malé Turf-gala. V programe sú totiž aj ďalšie jednotky, vytrvalecká Veľká májová cena a tento rok premiérovo ako handicap vypísaná Jarná míľa.

Najväčšou domácou nádejou je víťaz trialu Ryony

Nájsť najatraktívnejše dostihy takto nabitého mítingu nie je jednoduché. Najmä ak sa v rámcovej Veľkej májovej cene odohrá tohtoročná premiéra dvojnásobnej držiteľky titulu Kôň roka Zoriany. Dovolíme si ale odhadnúť, že aj tak sa bude najviac očí upierať na klasickú Veľkú jarnú cenu (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 1700 metrov, 20 000 €), ktorá je prvou súčasťou takzvanej Trojkoruny, a tento rok sa v nej stretne deväť žrebcov. Na štarte nebude chýbať prví dvaja medailisti (a k tomu štvrtý a šiesty) z hlavného trialu, Ceny trojročných žrebcov. Bez čerstvého výsledku z dostihov vstupuje do licitácie triumfátor „dvojkového“ Memoriálu Josefa Břečku Cody, konkurenciu dopĺňajú dvaja zverenci nemeckého trénera Geralda Geislera a zaujímavý import ambicióznej českej stajne Lokotrans.

Najväčšou domácou nádejou nemôže byť nikto iný, než víťaz prípravných dostihov spred troch týždňov Ryony (Línek). Reprezentant stajne Ekols Skalica nemal pri pohľade z tribúny najideálnejší priebeh, hneď po štarte sa objavil na čele, a hoci po pár stovkách metrov sa našli dvaja súperi, ktorí ho vystriedali, o pokojnom galope nemôže byť ani reči. Ešte pred rozhodujúcou fázou dostihov posunul Línek svojho zverenca naspäť do čela, ale aj to už mal sekundanta, valašského Arcturusa. Neskúsene pôsobiaci žrebec útočil, ale akoby sa Ryonyho zľakol a napokon sa v izolovanom súboji desať dĺžok pred zvyškom musel skloniť pred záhorským hnedákom. Ryony putoval do centrály Línek Racing z dražby ročných koní spoločnosti Goffs za 3 500 € a debutoval začiatkom septembra v „maiden“ štvrtej kategórie na 1200 metrov. Väčšinou cválal v závetrí na treťom mieste, v závere ho však džokej Zdeno Šmida primäl k zrýchleniu, ktoré mu stačilo k tesnému poldĺžkovému víťazstvu pred tréningovou kolegyňou Shamu. Realizačný tím následne poslal hnedáka do najdôležitejšieho testu dvojročných koní. V predmetnej Karpatskej cene bolo Ryonyho vidieť, napokon sa však musel uspokojiť so „zemiakovou“ medailou. Tréner aj jazdec v jednej osobe Jaroslav Línek sa po Cene trojročných žrebcov nechal počuť, že víťazstvo svojho „hektického pracanta“ nečakal, ale teraz by mali zabojovať o to dôležitejšie – klasické.

Proti bude určite v triali tesne porazený Arcturus (Šafář), ktorý sa bude snažiť o výmenu pozícií. Zimný import zo stajne Josepha O’Briena sa v strednej Európe už ako zverenec valašského trénerského barda Františka Holčáka uviedol vo veľmi dobrom svetle a potvrdil tak chýry z rodného Írska. Hnedák tam absolvoval tri štarty a dvakrát odchádzal z dráhy ako víťaz. Pri debute v Roscommone bol v dostihoch na 1400 metrov piaty, ale na ďalší štart nečakal ani dva týždne. V listowellských míľových „maiden“ podal oveľa lepší výkon a zvíťazil o pol dĺžky. Arcturus zakončil svoju írsku púť koncom októbra ďalším víťazstvom, na centrálnej dráhe v Leopardstowne v míľovom handicape predviedol pohľadný záver zo stredu poľa. Za svoje druhé kariérne víťazstvo dostal hnedák sľubné hodnotenie 86 libier. Myslíme si, že reprezentant stajne Meridian je na najlepšej ceste ku klasickému triumfu a podľa nás mu štart v nohách pomôže k úspešnej odvete.

Oboch trialov sa zúčastnil Wirrwarr (Rája) z lotu Marcela Mihalíka a v oboch získal nepopulárnu „zemiakovú“ medailu. Najprv v Memoriáli Josefa Břečku, ktorý ovládol Cody, Wirrware však doplatil na hmotnostnú penalizáciu a čisto matematicky vybehol najvyššiu klasifikačnú známku. V Cene trojročných žrebcov v izolovanom súboji o bronz tesne prehral s Filipom, bolo to ale dlhých 10 dĺžok za dvojicou Ryony – Arcturus. Ryšiak, ktorý stajňu ARS Invest Zimková stál „len“ 2 400 €, debutoval piatym miestom v „dvojke“ a následne sa predstavil vo Veľkej cene BBAG. Wirrwarrovi štart v nohách pomohol, v dostihoch sa ale nevyhol problémom, keď po pár stovkách metrov zakopol, prepadol sa a napokon sa do bojov o medaily nezapojil. Aj v Karpatskej cene bol spočiatku aktívny, ešte v záverečnom oblúku mal šancu na dobrý výsledok, napokon však docválal až na siedmom mieste. Ešte pred zimnou prestávkou pokúšal Wirrwarrov realizačný tím slávnu neistotu turfu v nemeckom Baden-Badene, v miestnej „dvojke“ na skrátenú míľu porazil ako druhý najväčší outsider len dvoch súperov. Razantný jazdec v sedle ryšiakovi pomôže, pravdepodobne však nezopakuje ani štvrté miesta z trialov.

Bez porovnania s najlepšími, ale s víťazstvom v dvojkovom triali nastúpi na štart Cody (Šmida). Beluš je polobratom (majú zhodnú mamu, ale nie otca) Connora, pričom obaja zhodne reprezentujú rodinnú stajňu KT Obal Kristíny a Tibora Tomekovcov. Či Cody vykročí v Connorových stopách, to ukážu až ďalšie týždne a mesiace, v každom prípade už vlani predviedol čo-to zo svojho talentu. Po nevýraznom debute v „štvorkovej“ míli sa beluš v poslednú októbrovú nedeľu predstavil v niekdajšej Odvetnej cene, kde po dobrom výkone skončil na treťom mieste, hoci bez nároku na prvých dvoch. V míľovom Memoriáli Josefa Břečku počas prvej nedele aktuálnej sezóny zaútočil Cody až v poslednej tretine dostihov, z chvosta poľa prešiel ako nôž maslom a po boji s Fidellom uhájil tesné víťazstvo. Nádejný výsledok relativizuje následný výpadok Fidella v Cene trojročných žrebcov, čím si reprezentant stajne MPL Racing vyslúžil škrt zo samotnej klasiky a Codyho realizačnému tímu pribudli vrásky na čele. Či bude víťazstvo zo začiatku sezóny stačiť na dobré umiestnenie v klasike, uvidíme v nedeľu.

Tmavý hnedák Skif (Palík) debutoval v dostihoch, ktoré vyhral Ryony, ale veľa vody nenamútil a docválal bez vypätia posledný. Ako vymenený sa ukázal v „trojkovom“ šprinte pre kone slovenského chovu, kde vo finiši podľahol len Fidellovi. Zverenec Zuzany Kubovičovej sa z kategórie nezvíťazivších vymanil v Memoriáli Adolfa a Richarda Weissovcov, rovnako pre domácich odchovancov a v rovnakej kategórii. V divácky atraktívnom závere ho jazdecký šampión džokej Jiří Palík dotlačil do cieľa o krk pred dobiedzajúcim Bolthornom a dlhých 5 dĺžok pred Fidellom. Po zime však Skif progres neukázal, v Cene trojročných žrebcov cválal mimo zorného poľa a napokon skončil šiesty, viac ako tri dĺžky za štvrtým Wirrwarrom a takmer štrnásť za Ryonym. Hoci štart v nohách mu určite pomôže, dotáciu Skif zrejme nezíska.

Zuzana Kubovičová posiela na štart aj francúzskeho rodáka Shawnee’s Triumf (Mazur). Vlani „nulový“ beluš sa do Senice dostal ako ročný z jesennej aukcie spoločnosti Arqana za rovných 5 000 €. Po zahrievacom štarte v dostihoch štvrtej kategórie zamieril rovno do vrcholnej Karpatskej ceny a hoci v cieli ho rozhodcovia klasifikovali na šiestom mieste (čiže o jedno miesto lepšie ako Wirrwarra), za štvrtým Ryonym zaostal o dlhých 14 dĺžok. V bývalej Odvetnej cene na sklonku vlaňajšej sezóny Seničan nepredviedol nič, čím by zaujal. Aj kvôli „dlhšiemu“ pôvodu poslala po zime trénerka Shawnee’s Triumfa do handicapu na 1800 metrov, v pomaly rozbehnutých dostihoch beluš dosť súperil so svojím jazdcom, ktorý ho usadil na poslednom mieste kompaktného poľa. V cieľovej rovine hľadal džokej Štefan Budovič priestor k útoku, ale keď ho našiel, už nestihol ohroziť prvých dvoch, bronz však získal celkom presvedčivo. Ani zmena v sedle za poľského šampióna mu zrejme nepomôže, aby sa vyhol roli outsidera.

Zostavu adeptov na klasický triumf dopĺňa v decembri po predajných dostihoch v Deauville stajňou Lokotrans zakúpený Military Respect (Chaloupka). Hnedák, ktorý nového majiteľa stál 28 150 €, absolvoval v rodnom Francúzsku päť dostihov a hoci ani raz nevyhral, až trikrát bral striebornú medailu. Pri debute v „maiden“ vo Vichy sa neumiestnil, ale to bolo doteraz jeho jediné nehonorované vystúpenie. Už pri druhom štarte na míli v Pornichet získal blízke druhé miesto, o mesiac neskôr si piatym miestom v Toulouse vybehol handicap 35,5, ktorý si udržal aj pri následných striebrach znovu v Pornichet aj v predajných dostihoch v Deauville, po ktorých sa sťahoval do centrály Lokotrans. Tento rok ešte nevybehol a myslíme si, že absencia štartu v nohách mu asi zabráni v zisku niektorej z medailí.

Dokonca s dvojicou svojich zverencov zavíta do Starého hája nemecký tréner s rakúskymi koreňmi Gerald Geisler. Obaja žrebci sa stretli pred jedenástimi dňami v „maiden“ vo francúzskom Wissembourgu na 1350 metrov a navrch mal reprezentant stajne Junior Farm Kopaonik (Perović). Hnedák, ktorý svojím menom pripomína pohorie v Srbsku, si svoj kariérny účet otvoril v polovici apríla vo francúzskom Chantilly, ale v dostihoch debutantov na umelom povrchu docválal posledný jedenásty. Ako vymenený sa prezentoval na 1. mája v spomínaných maiden. Kopaonik sa takmer hneď po štarte dostal na čelo a hoci v cieľovej rovine bočil tak, že sa dostal od vnútornej bariéry až k vonkajšej pri tribúnach, napokon dokázal pohodlne zvíťaziť pred tréningovým kolegom Macavitym.

Práve Macavity (Flandrin) zo stajne Hernstein debutoval už ako dvojročný, v „maiden“ na 1700 metrov na vidieckej dráhe v Divonne-Les-Bains získal dotáciu za štvrté miesto. Tento rok ho tréner poslal do dostihov, v ktorých zvíťazil Kopaonik, a reprezentant starohájskym pamätníkom známych fialovo-žltých farieb cválal väčšinou uprostred poľa okolo šiesteho miesta, v cieľovej rovine zaútočil, chvíľu dokonca sekundoval tréningovému kolegovi, ostal však na vnútornej bariére a opticky porazil zvyšok. Žrebec, ktorý svojím menom pripomína jednu z muzikálových mačiek, zatiaľ nemá francúzsky handicap, čisto matematicky vychádza na úrovni okolo 30, Kopaonik o 4 kilogramy vyššie s potenciálom rastu. Aj preto si myslíme, že väčšiu šancu na prenik na stupne víťazov má Kopaonik.

Náš tip: Arcturus – Ryony – Kopaonik

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel