Aktuality

Royal Gino víťazný v Budapešti

So zmiešanými pocitmi sa z upršanej Budapešti vracal tréner Jaroslav Línek, ktorý sa v Kincsem parku predstavil s dvojicou svojich zverencov. Zatiaľ čo Royal Gino príjemne prekvapil a vo vytrvaleckej Bábolnai díj zvíťazil, šprintérka Miss Trout od začiatku ťahala za kratší koniec a na rovnej dráhe veľa vody „nenamútila“. Podobné pocity mal realizačný tím okolo veterána Van Damme po nevydarenom štarte v Drážďanoch. Domáce dianie na vidieckej dráhe v Šuranoch sa nieslo v znamení hattricku rodiny Cagáňovcov a zlyhaní desatinových favoritov.

Miss Trout v šprinte neuspela

Bol to súboj, ktorý zdvihol divákov zo sedadiel a v zime a daždi im ponúkol aspoň malé zadosťučinenie, že sa unúvali na dostihy. Reprezentant maďarského národného žrebčína Bábolna, po ktorom boli dostihy pomenované, Survivor (10,3:1), dostatočne znepríjemňoval život nájazdníkovi zo Záhoria, Royal Ginovi (8,1:1). Napokon mu svojou aktivitou skôr pomohol a „dotlačil“ beluša do cieľa Bábolnai díj (Elit, 4-ročné a staršie kone, 2200 metrov, 1,5 milióna forintov = 4 600 €) na tesnom prvom mieste o krátku hlavu. A to sa na konci oblúka pred cieľovou rovinou chvíľu zdalo, že sa reprezentantovi stajne KOVO neotvorí priestor na útok. V dvojitej úlohe vystupujúci džokej Jaroslav Línek posunul Royal Gina takmer hneď po štarte na bariéru niekam okolo piateho šiesteho miesta, však stále na dohľad od vedúceho outsidera Kostjukovova (31,4:1) a rakúskeho veterána Amonda (14,2:1). V záverečnom oblúku sa do predných koní postupne prepracovali aj favoriti, víťazka vlaňajších maďarských Oaks a druhá z derby Köln (3,6:1) a najmä „mušiu“ váhu nesúca Contesse (2,5:1). Pri vbiehaní do cieľovej roviny sa prvých päť koní vyrovnalo do jednej línie, Kostjukov aj Köln však rýchlo „zhasli“, naopak do útoku vyrazil Survivor. Zverenec Csabu Zalu srdnato bojoval, na malú chvíľu sa zdalo, že slovenského nájazdníka porazí, ale Royal Gino bol proti. Bronz si neskorým útokom na úkor Contesse vybojoval Bigfoot (4,1:1).

Na rozdiel od svojho tréningového kolegu Royal Gina sa šprintérka Miss Trout (14:1) v Kobányai díj (Elit, 4-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 1,5 milióna forintov) „nechytala“. Víťazka vlaňajšej Prípravnej ceny vstupovala do sezóny a zjavne jej „nesadla“ dažďom zmáčaná rovná dráha, na ktorej sa predstavila po prvý raz v kariére. Reprezentantka stajne Count of Tuscany od úvodu nestíhala, cválala na piatom mieste zo šiestich a tam aj zostala. Súboj spolufavoritov Mority Menantie (2,4:1) a napokon víťazného Duceho (2,6:1) sledovala z úctivého odstupu a v cieli porazila len najväčšieho outsidera.

Neúspešný výlet do nemeckých Drážďan absolvoval aj reprezentant rodinnej stajne ARS Invest Zimková Van Damme (28,1:1). Zverenec Marcela Mihalíka zamieril do 1400 metrov dlhých dostihov tretej kategórie a v rôznorodej medzinárodnej konkurencii stačil po aktívnom úvode len na nedotované siedme miesto. Dostihy sa pre valacha lámali približne 400 metrov pred cieľom, keď sa veterán dostal do menšej kolízie, tá ho vyhodila z rytmu a Van Damme úplne stratil chuť.

Šurany boli pohromou pre favoritov

Domáci dostihoví fanúšikovia, ktorých neodradilo upršané a chladné počasie, sa stretli na prvom z tohtoročných vidieckych mítingov v Šuranoch. Tri zo štyroch prekážkových dostihov ovládli zverenci domáceho trénera Jána Cagáňa, v sedle si hattrick pripísal trénerov syn Martin. Postupne išlo o Quick Darta a nepriestreľnú favoritku Waayu na prútených prekážkach, a Paris Eiffela v steeplechase. Nebyť triumfu reprezentantky stajne Lokotrans Slovakia by sa Šurany stali totálnym pohrebiskom desatinových favoritov. Prekvapením bolo iba druhé miesto pôvodne do klasickej Veľkej jarnej ceny smerujúceho Wild Eagle, inak syna jednej z niekdajších šurianskych hviezd Waajidy. Ešte väčšie prekvapenie spôsobil aprílový víťaz Jarnej ceny Petržalky Summer Hill (1,1:1) v steeplechase Cene primátora mesta Šurany, keď nestačil na Brečkovho – na Slovensku debutujúceho – Direct Lagrange (6:1). Šok podobného rangu spôsobil v bumperi (rovinových dostihoch určených prekážkovým koňom) Krösus, ktorého porazila outsiderka Almany.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel