Reportáže

V Jarnej míli aj Veľkej májovej cene úspechy slovenského chovu

Spočítať jednotkové úspechy slovenských odchovancov počas siedmich mesiacov dostihovej sezóny nie je ťažké. V záplave importov zo zahraničia a pri stále klesajúcom počte narodených žriebät sa niet ani čo diviť. Míting, ktorého vrcholom bola klasická Veľká jarná cena, ale priniesla na tomto poli nadpriemernú úrodu. K triumfu stálice Mooreen v Jarnej míli pridal Furious Felix nečakaný bronz vo Veľkej májovej cene.

Medzi vytrvalcami sa zrodilo prekvapenie, Kihnu ovládla Veľkú májovú cenu

Podľa papierových predpokladov malo ísť o súboj prvých dvoch z vlaňajšej Veľkej ceny Slovenska, dvojnásobnej držiteľky titulu Kôň roka Zoriany (2,1:1) a obhajcu prvenstva spred dvanástich mesiacov Oriental Sky (2,4:1). Tohtoročná edícia Veľkej májovej ceny (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 7 000 €) však priniesla prekvapenie, hoci dostihy vyhrala kobyla a Oriental Sky získal aspoň striebro. Dodatočne dohlásenej Zoriane sa dostihy od začiatku nevyvíjali podľa jej predstáv. Známa tempárka zaostala v boxoch a spočiatku cválala vzadu, čo využil tunajší debutant Balleroy (16,4:1), dostal sa na čelo, kde si vypracoval niekoľkodĺžkový náskok pred Medicim (20,9:1) a Oriental Sky. Zoriana sa aj za cenu obiehania dostala pri prvom prebiehaní cez cieľ aspoň na druhé miesto a na protiľahlej rovine postupne znižovala náskok vedúceho Balleroya, na jej konci zaradila vyšší rýchlostný stupeň a prakticky vzápätí sa odpútala od vädnúceho lídra. Jej nástup zachytil Jaroslav Línek v sedle Oriental Sky, pozíciu si lepšil aj víťaz vlaňajšieho klasického St. Leger Darkolva (3,9:1) a z chvosta poľa akcelerujúca Kihnu (16,4:1). Pri vbiehaní do cieľovej roviny mala Zoriana náskok troch až štyroch dĺžok a zdalo sa, že jej stály džokej Štefan Budovič vymyslel taktiku, ktorou všetkým súperom „vypálil rybník“. Napokon to ale nestačilo, pretože z vonkajšej strany k drvivému útoku napriahali Oriental Sky, najväčší outsider Furious Felix (32,8:1) a najmä najbližšie k tribúnam zrýchľujúca Kihnu s džokejom Jiřím Palíkom. Približne 200 metrov pred cieľom prebral vedenie Línkov hnedák, začal však bočiť doľava smerom ku Kihnu, čím obmedzil Furious Felixa. Kobyla ešte dokázala zrýchliť a v posledných cvalových skokoch žrebca porazila. Prekvapivý, ale o to cennejší bronz vybojoval domáci odchovanec Furious Felix z tréningu Mariána Štangela.

Takmer dokonalý zákryt predviedli vo Veľkej májovej cene víťazka Kihnu s džokejom Jiřím Palíkom (ružový dres) pred obhajcom prvenstva spred roka Oriental Skyom. Nečakané tretie miesto získal domáci odchovanec Furious Felix (čierny dres s bielymi hviezdami).

Reprezentantka bohatej stajne Lokotrans Kihnu otvorila triumfom vo Veľkej májovej cene svoju tretiu sezónu. Ako juniorka sa dvakrát dokázala umiestniť v menších dostihoch, účasť vo vrcholnej Cene zimní královny však skončila hnedkinou porážkou. Vlaňajšiu kampaň začala zverenkyňa Luboša Urbánka nádejným triumfom v „trojkovej“ míli, klasická Jarní cena klisen sa však ukázala nad jej sily. Neskôr zažiarila počas českého derby mítingu si v dámskej „jednotke“, ktorá je známa svojím tradičným názvom ako Cena Hřebčína Napajedla, kde si pripísala cenné striebro za neskoršou držiteľkou ex-federálneho double v klasických Oaks Dylankou. V samotnej klasike sa ale Kihnu k Dylanke nepriblížila a docválala štvrtá. O tom, že metre navyše jej idú k duhu, sa mohli presvedčiť aj bratislavskí diváci v dobre obsadenej  „dvojke“ na 2600 metrov, ktorú poľahky ovládla aj proti ostrieľaným harcovníkom. Naznačené potvrdila vo Velkej cene českého turfu odbehnutej v rámci mítingu Európskeho pohára džokejov v Prahe a hoci na premiantky Rousse a Blessed Kiss sa nechytala, vybojovala cenný bronz. Dvojmíľová Cena prezidenta republiky na sklonku dlhej sezóny už bola na Kihnu príliš. Že ju náročná kampaň nezlomila, ukázala v nedeľu v Bratislave a môžeme s ňou počítať ako jednou zo šancových koní do Veľkej ceny Slovenska.

Fantastická Mooreen porazila aj „kilá“ a obhájila Jarnú míľu

Hoci niesla najviac, ani to jej nebránilo, aby dokázala obhájiť víťazstvo v Jarnej míli (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 1600 metrov, 7 000 €). Reč nie je o nikom inom ako o aktuálne najlepšom produkte domáceho chovu, ryške Mooreen (4,1:1). Tradičná Jarná míľa bola tento rok premiérovo vypísaná ako handicap. K tomuto kroku pristúpili organizátori s cieľom zvýšenia atraktivity a pohľad na záverečné metre a napínavý súboj dvoch kobýl im dal za pravdu. Až 60 kilogramami naloženú obhajkyňu víťazstva posunul poľský džokej Szczepan Mazur hneď po štarte dopredu za vedúceho, „mušiu“ váhu nesúceho Doremi Lafu (6,2:1). Ryška prebrala vedenie asi po štvrtine dostihov a začala udávať tempo, za ňou sa objavil aj Facts and Figures (8,3:1). Pri vbiehaní do cieľovej roviny mala kobyla asi dĺžkový náskok, Doremi Lafu už slabol a jeho miesto rýchlo prebral Kilword (15,5:1). To sa už k neuveriteľnému útoku z hĺbky poľa nadýchla senická outsiderka Bethany Belle (16,7:1), ktorá sa každým cvalovým skokom približovala, napokon jej v cieli na premiantku chýbala len hlava. Dokonale tak využila až osemkilový rozdiel v nesených hmotnostiach. Bronzom si na svoje lepšie časy spomenul veterán Kilword.

Ryška Mooreen v majetku aj tréningu Mariána Štangela zvíťazila aj pri svojom druhom tohtoročnom vystúpení, tentoraz sa v handicapovej Jarnej míli musela popasovať s najvyššou nesenou hmotnosťou a dobiedzajúcou senicou Bethany Belle (číslo 7 bližšie k objektívu).

Momentálne asi najznámejšia odchovankyňa Žrebčína Kobylany Mooreen si triumfom v Jarnej míli pripísala už druhý tohtoročný „jednotkový“ triumf, keď pred mesiacom dominovala vo Veľkej aprílovej cene proti do obehu sa vracajúcej maďarskej hviezde Eminensovi či bratislavskému špecialistovi Ideal Approachovi. Aj vlani sa zverenkyňa aj reprezentantka Mariána Štangela dokázala udržať v úzkej špičke stredoeurópskych strednotratiarov a v koncoročnej ankete jednoznačne získala titul najlepšieho koňa slovenského chovu. Mimoriadne spoľahlivá kobyla len dvakrát odchádzala z dráhy bez dotácie. Ako trojročná najviac zažiarila víťazstvom v Cene Arvy na mítingu Turf-gala, tesne pod vrcholom skončila v Cene Whisky a Cene Quissisany. Z oboch dámskych klasík si odniesla iba „zemiakovú“ medailu, Mooreen totiž mala smolu, že musela čeliť silnej generácií rovesníčok. Do ročníka 2014 totiž patrí napríklad aj dvojnásobná držiteľka titulu Kôň roka Zoriana, či viacnásobná „jednotková“ víťazka Saša. Vlani sa populárna ryška stretávala aj so silnejším pohlavím a tieto súboje zvládala so cťou. Hoci jediné víťazstvo získala po suverénnom výkone v Jarnej míli, dvakrát bola druhá (vo Veľkej aprílovej cene za Zorianou a v dámskej Cene Whisky za Sašou), na sklonku sezóny ešte pridala bronz z rovnako nežnejšiemu pohlaviu určenej Ceny Quississany. Mooreen má povesť „železnej“ kobyly, ktorá zvláda osem až deväť dostihov v sezóne, pričom si stabilne udržiava vysokú výkonnosť, aj preto sa stala miláčikom starohájskych tribún. Tréner Marián Štangel sa nechal počuť, že Mooreen sa najbližšie predstaví v Cene Scottish Rifla na Turf-gala a potom ju čakajú dlhšie letné prázdniny.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel