Analýzy

Worth Choice sa vracia na miesto činu

Najlepší šprintér minuloročnej sezóny Worth Choice sa vracia do bratislavského Starého hája, kde vlani zvíťazil v dvoch významných šprintoch a v sobotu sa predstaví v Prípravnej cene. Trial najvýznamnejšieho domáceho šprintu bude mať na štarte okrem osemročného valacha ďalších sedem „rýchlikov“ z českých a domácich stajní.

Capitano by si mohol vylepšiť vlaňajší bronz

Po päťročnej pauze sa Prípravná cena (I. kat., 3-ročné kone, 1200 metrov, 7 000 €) vracia do prvej kategórie, čo prezrádza aj záujem realizačného tímu najlepšieho šprintéra slovenskej sezóny. Hoci osemročný veterán Worth Choice (Chaloupka) nevstúpil do tohtoročnej sezóny veľmi oslnivo, keď skončil predposledný šiesty v pražskom „jednotkovom“ Memoriáli Jaroslava Maška na 1400 metrov, jeho doterajšia kariéra radí nepodceniť ho. Valach z tréningu Štěpánky Myškovej získal vlani titul šprintéra roka najmä vďaka víťazstvám v najvýznamnejšom slovenskom šprinte v Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na Turf-gala a tiež v o dvesto metrov dlhšom Zlatom bičíku. V pražskej Velkej Chuchli bol dvakrát druhý, a potom tiež v drážďanskej Listed Sommerpreis. Na záver výbornej minuloročnej sezóny sa Worth Choice do Drážďan vrátil a v Gr.3 Grosser Preis der Landeshauptstadt Dresden na 1400 metrov skončil štvrtý, iba nos od bronzu. Hoci realizačný tím okolo stajne Vasury Kolesa si tohtoročný debut Worth Choica predstavoval inak, v tejto zostave by nemal pomýšľať na nič iné ako víťazstvo.

O šanciach v Prípravnej cene môže čo-to napovedať aj výsledok „dvojkového“ handicapového Memoriálu Josefa Břečku na 1400 metrov. Pred mesiacom sa z víťazstva po boji o krk tešil zverenec Radka Holčáka Little Lord (Kvízová), a to na úkor o 2,5 kilogramu menej nesúcej a dlho vedúcej Pasarei, pričom dobeh na poslednom mieste uzavrela nevýrazná La Pome De La Rose. Teraz bude rozdiel medzi nesenými hmotnosťami nižší a aj preto očakávame, že pomer síl zostane zachovaný v prospech reprezentanta stajne K-K Metal. Štvorročný valach sa vlani po neúspechu v klasickej Velké jarní cene preorientoval na šprintérske dostihy a vďaka zníženiu ambícií dokázal z piatich štartov vyťažiť dve víťazstvá v tretej aj druhej kategórií, jedno druhé a jedno tretie miesto. Na záver kampane sa Little Lord predstavil aj v pardubickej „jednotke“ na 1100 metrov a v predprograme Velkej pardubickej skončil piaty, viac ako päť dĺžok za tretím Capitanom a dve dĺžky za štvrtým Shershabom. Po rozbehaní v pražskom Gomba handicape, kde štvrtý Little Lord prehral s bronzovým Capitanom aj napriek šesťkilogramovej výhode sa nezdá, že by s reprezentanta stajne Lokotrans mal do tretice poraziť a vidíme ho skôr na nižšie honorované priečky.

V predošlom odseku niekoľkokrát spomínaný Capitano (Laube) bol do Prípravnej ceny dohlásený dodatočne, a hoci pôvodne prekvapivo smeroval do dvojkilometrového handicapu, ide o skúseného šprintéra. V aktuálnej sezóne okrem bronzu z pražského Gomba handicapu stihol pred dva a pol týždňom aj štart v nemeckom Lipsku. V kilometrovom handicape spočiatku reprezentant stajne Lokotrans nestíhal, ale v cieľovej rovine sa každým metrom približoval, stihol však predbehnúť len dvoch súperov a skončil šiesty. Vlani bol trikrát tretí, z toho dvakrát v Bratislave (aj v Prípravnej cene), výlety medzi šprintérsku elitu však pre zverenca Luboša Urbánka končili porážkami. Hoci Capitano nevyzerá ako víťazný typ, veď zvíťazil len raz ako dvojročný ešte vo francúzskom tréningu na provinčnej dráhe, niektorá z medailí by sa mu mala ujsť.

Ani zverenec Radima Bodláka Shershab (Zatloukal) nie je bez šance na medailu, hoci jeho tohtoročný debut v pražskom Gomba handicape nedopadol vôbec dobre a reprezentant stajne Autistic Dream skončil predposledný deviaty. Vlani v bratislavskej „štvorke“ a mosteckej kilometrovej „dvojke“ víťazný šprintér pomaly, ale dôrazne stúpal v handicape, čo na jeseň pretavil do dvojice štvrtých miest v najvyššej kategórii. Najprv v Moste v Svatováclavskej cene, kde za sebou o dĺžku nechal Capitana, aby si so sobotným súperom v Pardubiciach vymenili pozície. Či sa bude v sobotu tešiť hnedý valach, alebo mladší Capitano, uvidíme až na dráhe, ale predpokladáme, že Shershab bude ťahať za kratší povraz.

Domácim účastníkom by mohla vládnuť obhajkyňa víťazstva spred roka a tiež pred dvomi týždňami v handicape tretej kategórie víťazná Sandy Rose (Liška). Zverenkyňa Mariána Štangela predvádzala vlani aspoň „matematicky“ viac menej vyrovnané výkony, hoci lepšie výsledky predsa len dosahovala na jar. Po sklamaní v podobe deviateho miesta z Ceny MPRV SR skončila v kilometrovej Cene Mysa iba piata (za Shershabom aj La Pome De La Rose) a v poklese formy ryška pokračovala aj na jeseň. Výlet do Budapešti na Overdose díj skončil posledným miestom, ale ani ústup z ambícií nepriniesol reprezentantke stajne Mishel Style veľa radosti, po ktorej bola Sandy Rose „zazimovaná“. Ryška vstúpila do sezóny už pri tohtoročnej pražskej premiére v tradičnom Gomba handicape. S „mušou“ váhou 48,5 kilogramu skončila šiesta a hoci nedávnym víťazstvom si napravila chuť, na medailu to tentoraz stačiť zrejme nebude.

Starohájsky tréner bude mať na štarte okrem Sandy Rose aj ryšiaka Welshtina (Madihi). Reprezentant stajne Strnisko vlani zo šiestich štartov dvakrát zvíťazil, po „trojkovom“ handicape a piatych miestach v Prípravnej cene a prekvapivo aj v Cene MPRV SR najlepším výkonom v sezóne ovládol aj handicap druhej kategórie na 1400 metrov. Welshtino zaujal suverénnym triumfom pred bronzovým Capitanom a piatou, oveľa menej zaťaženou Pasarei. Dobre rozbehnutú sezónu však „uťal“ matný výkon v Zlatom bičíku, po ktorom už Marián Štangel ryšiaka nechal odpočívať. Po trištvrteročnej prestávke sa Welshtino pred dvomi týždňami postavil na štart Jarnej míle, ale už pred štartom zhodil džokeja Davida Lišku, potom sa zaplietol do kolízie, čo napokon rezultovalo do piateho miesta. Ak teraz bude mať viac šťastia, môže pomýšľať na bronz.

Vlaňajšie dve „trojkové“ víťazstvá a nedávne striebro z „dvojkového“ Memoriálu Josefa Břečku bude chcieť zúročiť tempárka Pasarei (Šara). Päťročná hnedka je zvyknutá štartovať často, za sezónu dokáže absolvovať aj osem až deväť dostihov. Zverenkyňa Zuzany Kubovičovej sa pohybuje na pomedzí druhej a tretej kategórie a vlani z deviatich štartov vybojovala dva triumfy a päť umiestnení. Najlepší výkon podala na samotnom konci sezóny, v míľovej „dvojke“ prehrala len s niekdajším víťazom Slovenského derby. Hoci sa Pasarei často prezentuje tempárskym prejavom, spravidla behá dlhšie dostihy a konkurencia Prípravnej ceny by mala byť nad jej sily.

Posledné dva výsledky hovoria v neprospech minuloročnej štvornásobnej víťazky La Pome De La Rose (Línek). Umne manažovaná zverenkyňa Jaroslava Línka sa vlani posúvala nahor handicapom postupne a dôrazne od piatej kategórie až „doputovala“ o tri kategórie vyššie. V sobotu ju bude čakať ešte náročnejšia konkurencia a nemyslíme si, že pri viac-menej vyrovnaných hmotnostiach bude mať hnedka šancu zopakovať vlaňajšie výsledky. Reprezentantka nedávno založenej stajne MNK Racing skončila v poslednom štarte vlaňajšej sezóny i v tohtoročnom debute na ôsmom mieste, pričom pred mesiacom v Memoriáli Josefa Břečku po pasívnom výkone nepredbehla ani jedného súpera. La Pome De La Rose sa bude musieť uspokojiť s úlohou outsiderky.

Náš tip: Worth Choice – Capitano – Little Lord

Ilustračné foto: Miroslav Abík

Autor: Daniel Mentel