Krátke správy

Dominanciu Koplíkovcov potvrdil Gabon, v Jarnej cene kobýl infarktový finiš

Česko-slovenskú dominanciu zverencov Ingrid Janáčkovej Koplíkovej v klasických dostihoch potvrdil suverénnym víťazstvom vo Veľkej jarnej cene (Listed, 3kž, 1700 m) doteraz nezvíťazivší Gabon. Dostihy odvodil Gabonov stajňový kolega Vodnikov, približne 300 metrov pred cieľom však líder akoby zastal, Gabon prebral vedenie a nikým neohrozovaný si dobehol po klasický triumf. V sedle mu asistoval džokej Tomáš Lukášek. Za ním sa o zvyšné medaily pobili dosiaľ neporazený zimný favorit Boulevard Blanqui a jediná kobyla na štarte Eskadra Zero. Víťazný Gabon dokonca dosiahnutým časom 1:42,57 pokoril traťový rekord na 1700 metrov.

Džokej Jiří Palík čaroval v klasickej Jarnej cene kobýl (Listed, 3k, 1700 m), keď v sedle belky She Free predviedol nevšednú stíhaciu jazdu, ktorú v posledných cvalových skokoch korunoval nečakaným víťazstvom o krk pred tréningovou kolegyňou Ninnou Best. Obe zverenkyne Zuzany Kubovičovej nastúpili do klasiky bez dostihov na rozbehanie. Dlho vedúca Asturias, ktorú tréner Václav Luka dohlásil dodatočne po zisku bronzu z trialu, prišla v záverečných desiatich metroch nielen o vedenie, ale aj o druhé miesto.

Vytrvalecká Veľká májová cena (I. kat., 4+, 2400 m) sa stala korisťou dôrazným záverom finišujúceho Gaspariniho, ktorý sa na víťaznú vlnu vrátil po viac ako roku a pol keď v Starom háji zvíťazil v klasickom St. Leger. Zverenca Jana Demeleho odjazdil jeho stály džokej Jiří Palík. Veľmi dobré, hoci mierne oneskorené zrýchlenie predviedol aj Brilliant Star, ktorý tesne pred cieľom predbehol od štartu aktívnu Palmeru. Úplne vyhoreli medailisti minuloročného Slovenského derby, strieborný You Just Rock skončil siedmy, bronzová Abellu dokonca džokej Petr Foret zadržal tesne pred cieľom s podozrením na zranenie.

Úspešná obhajoba handicapovej Jarnej míle (I. kat., 4+, 1600 m) sa podarila reprezentantovi stajne Meridian Quessignymu. Zverencovi Jaroslava Línka míľa na bratislavskej dráhe vyhovuje úplne najviac a s podporou džokeja Adama Floriana to dokázal aj v tejto tradičnej „jednotke“. Tri dĺžky za víťazom si najmä vďaka najnižšej nesenej hmotnosti dobehla po striebro Medelin pred od štartu vedúcou Willemine.

Autor: Daniel Mentel