Analýzy

Wild Love zaútočí na dámske klasické double

Trinásť kobýl, dve klasické víťazky, ďalšia jednotková triumfátorka a okrem toho relatívne čerstvý import z Francúzska, ktorý má na svojom konte vyše 50 000 € za vybehané dotácie. To je zostava štvrtých klasických dostihov sezóny, 26. ročníka Slovenských Oaks. Pripíše si cenné dámske klasické double Wild Love alebo naopak Dylanka česko-slovenský Oaks dvojboj, či niektorá iná kobyla?

Víťazka českých Oaks Dylanka proti dvojici trénera Václava Luku

Najmä absencia rakúskeho ekvivalentu sa v posledných rokoch pretavila do čoraz kvalitnejšej zostavy Slovenských Oaks (Listed, 3-ročné kobyly, 2000 metrov, 23 000 €). Výnimkou nebude ani tohtoročná edícia, už 26. v poradí. Pri pohľade na štartovú listinu je zrejmé, že pole trinástich kobýl možno takmer presne rozdeliť na šancové adeptky na najvyššie pozície, či aspoň nižšie dotácie, a skupinu outsideriek, u ktorých by bolo veľkým prekvapením, ak by prehovorili do poradia. Favoritky treba hľadať medzi medailistkami českých Oaks, ktoré sa odbehli pred šiestimi týždňami v Karlových Varoch. Dostihy z veľkej časti odvodila Rabbit Havana pred Wild Love, Dylanka sa držala okolo štvrtého piateho miesta, zatiaľ čo džokej Jaroslav Línek držal svoju zverenkyňu Makovú Panenku na predposlednej pozícií. Pri vbiehaní do dlhej karlovarskej cieľovej roviny už Rabbit Havana viditeľne nestíhala a čoskoro podľahla tlaku dobiedzajúcej Wild Love a najmä zrýchľujúcej Dylanky, ktorá približne 300 metrov pred cieľom prebrala vedenie a vytrvala na čele až do konca. Reprezentantka slovenských záujmov Wild Love napokon prehrala aj súboj o striebro, ktoré jej mohutným finišom zobrala desatinová favoritka Carmella. Tá však bude v nedeľu útočiť na klasický triumf v pražskom St. Leger. Maková Panenka bola najlepšia v cieli, na piatom mieste, Rabbit Havana napokon úplne odpadla a skončila posledná.

Víťazka českých Oaks Dylanka (Ferhanov) zavŕšila v karlovarskej klasike čistý hattrick, ktorý „načala“ v mosteckom „dvojkovom“ handicape na dva kilometre proti starším koňom. A hoci nosila mušiu váhu, suverénny spôsob, akým tieto dostihy ovládla dávalo tušiť, že v zverenkyni českej trénerskej šampiónky Heleny Vocáskovej drieme potenciál. Ten potvrdila počas pražského derby-mítingu v tradičných dostihoch pre trojročné kobyly, kde síce nemusela poraziť premiantky ročníka, ktoré dali prednosť samotnej modrej stuhe, v pohľadnom závere porazila okrem iných aj bronzovú Slivku. Na Dylanku si určite pamätajú aj bratislavskí diváci, pretože pri svojom doteraz jedinom výlete k Dunaju vyhrala vlaňajšiu Cenu zimnej kráľovnej. Zastrešujúci test pre dvojročné kobyly síce neoplýval veľkou kvantitou a úprimne povedané ani kvalitou, reprezentantka stajne Hany Horčičkovej tu prvýkrát (a nie naposledy) porazila Makovú Panenku. Myslíme si, že Dylanke by sa hodili metre navyše a jej tiahlemu záveru pasujú skôr väčšie dráhy, než je tá bratislavská, aj tak pravdepodobne získa česko-slovenské double.

Jej najväčšími konkurentkami budú obe zverenkyne trénera Václava Luku. Zásluhy na domácom fronte a tiež príslušnosť k slovenským majiteľským záujmom nám velí začať dcérou ex-šurianskej Waajidy Wild Love (Šmida). Reprezentantka českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia sa s dostihovým ruchom zoznámila a prvé tri štarty kariéry absolvovala v rodnom Francúzsku. Po dvoch zoznamovacích dostihoch v Lyone sa po zime na dráhe v Chantilly sa medzi rovesníkmi na 1700 metroch neumiestnila, keď docválala šiesta. O to väčšie prekvapenie spôsobila svojím triumfom v klasickej Jarnej ceny kobýl, kde jej džokej Bajuržan Murzabajev ideálne trafil tempo a doviedol Wild Love k životnému úspechu systémom štart-cieľ. Počas Turf-gala sa v Cene Arvy pokúsila o podobnú taktiku, v tuhom boji však o hlavu podľahla víťaznej Slivke, za sebou však nechala bronzovú Zambalu i šiestu Bethany Belle. Wild Love bude útočiť na slovenské dámske klasické double, najprv však musí zopakovať svoj výkon z mája.

Okrem známych súperiek jej totiž pribudla aj tréningová kolegyňa Rousse (Subias). Tento rok už štyrikrát víťazná belka sa do Bošovíc sťahovala v júni po víťazstve v dvojkilometrových predajných dostihoch v Compiegne. Aj v poslednom štarte pred Oaks sa Rousse predstavila v krajine galského kohúta, v clairefontainskej „predajke“ na 2200 metrov po aktívnom priebehu vyhrala o jeden a pol dĺžky pred najbližším súperom. Ešte vo francúzskom tréningu sa Rousse ukazovala v dostihoch na dištanciách okolo dvoch kilometrov a s výnimkou úvodného tohtoročného vystúpenia hneď v druhý januárovy deň vždy bodovala aspoň čiastočne a trikrát, v Lyone, v Paríži v Longchamp a nakoniec v zmienenom Compiegne triumfovala. A hoci v prvom štarte pod novým realizačným tímom v dostihoch Quinté+ v Chantilly docválala na vzdialenom jedenástom mieste, v nedeľu bude patriť medzi medailové adeptky.

S piatym miestom z českých Oaks vstupuje do licitácie Maková Panenka (Línek). Dvojnásobná víťazka z juniorského veku sa po zime presadzuje len čiastočne. Po piatom mieste z Ceny trojročných kobýl sa v samotnej jarnej klasike nedostala cez siedme miesto. Z jej pôvodu a prejavu však bolo zrejmé, že s pribúdajúcimi metrami sa bude zlepšovať. A tak vynechala Cenu Arvy na 1800 metrov a rovno zamierila na jeden a pol míle do „dvojkového“ derby-trialu. V ňom sa síce zverenkyňa Jaroslava Línka pozerala z úctivej vzdialenosti na bojujúcu dvojicu Risk (neskôr štvrtý zo Slovenského derby) a Gugus Des Brieres, porazila však napríklad v derby polepšeného Standing Rocka. Piatym miestom z Karlových Varov si Maková Panenka svoj handicap ešte vylepšila, teraz ju vidíme na konci prvej polovice poľa.

Na rozdiel od Makovej Panenky sú metre naviac nad míľou problémom u tempárky Rabbit Havany (Krowicki). Zverenkyňa Allana Petrlíka zažila svojich päť minút slávy v pražskej Jarní cene klisen, v ktorej dlho odolávala napokon víťaznej Lady Westminster, zvyšné súperky však nechala v úctyhodnej vzdialenosti za sebou. „Trojková“ triumfátorka zostala aj v ďalšom štarte na obľúbenej míli a v kobylám vyhradenej Cene Nory Jeane prehrala len so skúsenou Sašou. Realizačný tím sa potom snažil využiť hnedkin tempársky prejav počas pražského derby mítingu. Šprint na 1200 metrov s českou elitou rýchlikov však nemala žiadnu šancu a docválala predposledná. Ešte horšie dopadla v českých Oaks na dvojnásobne dlhej trati, takéto experimenty s radikálnymi prechodmi medzi dištanciami väčšinou končia neúspechmi.

Väčšie šance na úspech má Slivka (Laube), ktorá sa už štyrikrát vracala z dráhy ako víťazka. Po triumfe v Cene trojročných kobýl prišlo menšie sklamanie z piateho miesta v samotnej klasike. A potom prišla odveta na Turf-gala v Cene Arvy, v ktorej sa zverenkyňa Radima Bodláka prehnala okolo všetkých súperiek a po tuhom boji s klasičkou Wild Love vyhrala o hlavu. Ani v nasledujúcich dvoch dostihoch vysokú latku nepodliezla, hoci nebodovala naplno. Pri svojej pražskej premiére sa Slivka predstavila v tradičných dostihoch pre trojročné kobyly (bývalá Cena Hřebčína Napajedla), v ktorej ju porazila tunajšia favoritka Dylanka. Rovnaký bronz si reprezentantka stajne Antique Art UH zopakovala aj v bratislavskej Cene Pat’s Music, kde síce podľahla starším hviezdam Zoriane a Saši, porazila aj Norwegen a Bethany Belle.

Spomenutá Norwegen (Palík) začala kariéru pekne „od podlahy“, po treťom mieste v štvrtej kategórií sa vymanila zo skupiny nezvíťazivších v „päťke“ na dva kilometre. Zverenkyňa Miroslava Stančíka zostala na víťaznej vlne aj v „trojkovom“ handicape na Turf-gala proti starším koňom. Premiérový vstup do vyberanej spoločnosti skončil štvrtým miestom v Cene Pat’s Music. V tejto ryške zrejme drieme potenciál a ak hľadáte čierneho koňa dostihov, bude to Norwegen.

Rakúska Zambala (Stanarević) sa pred Oaks rozcvičila v dostihoch piatej kategórie na syntetickom povrchu v budapeštianskom Kincsem parku, kde síce získala bronz, vstupenka do klasickej spoločnosti by však mala vyzerať inak. Zverenkyňa Tamary Richter tak svojím posledným výkonom vôbec nenadviazala na predošlé bratislavské vystúpenia, čo mohlo byť spôsobené nejakým zdravotným problémom, pretože podozrivý je najmä ten zostup k najslabšej garnitúre. Na jar totiž hnedka získala bronz z Ceny trojročných kobýl, štvrté miesto zo samotnej jarnej dámskej klasiky a na Turf-gala nestačila v podobne významnej Cene Arvy len na duo Slivka – Wild Love.

Senické Poľnohospodárske družstvo reprezentuje Bethany Belle (Budovič). Zverenkyňa Zuzany Kubovičovej nastúpi už na svoj siedmy tohtoročný štart, pričom najlepší výkon podala v klasickej Jarnej cene kobýl, z ktorej si odniesla cenný bronz, keď na tretie miesto „priletela“ pekným záverom. Odvtedy je však nulová, a tak jej ani v Oaks nedávame veľa šancí na úspech. Hnedka postupne získala šieste miesto z Ceny Arvy (viac ako 13 dĺžok od víťaznej Slivky), až dvanáste z prikrátkeho Zlatého bičíka a znovu šieste – predposledné miesto z Ceny Pat’s Music. Naposledy sa Bethany Belle predstavila v topoľčianskom dvojkovom handicape a do tretice docválala na šiestom mieste. Nemáme dôvod si myslieť, že v nedeľu dopadne lepšie.

Pravdepodobne jediným cieľom Tamarcy (Hodáň) je zisk chovateľskej prémie. Odchovankyni aj reprezentantke stajne Vadual sa podobný cieľ podarilo splniť aj v rovnako klasickej Jarnej cene kobýl, kde síce „pozametala“ pole, prémiu však získala. V ďalších štartoch sa zverenkyňa Zuzany Kubovičovej zamerala na dostihy nižších kategórií, kde trikrát bodovala na druhom mieste, zvíťaziť sa jej ale nepodarilo ani pred dvomi týždňami v senickej „päťke“. Aj tentoraz tak bude patriť k outsiderkám.

S jedným maiden „štvorkovým“ triumfom na konte vstupuje do licitácie Lady Simone (Demo). Hnedka vlastnená syndikátom viacerých menších majiteľov s veselým názvom Just for Fun Syndicate vstúpila do aktuálnej sezóny vzdialeným štvrtým miestom z dostihov tretej kategórie, kde podľahla neskôr na jednotkovej scéne úspešným súperom, o nos však porazila aj tu prítomnú Bethany Belle. Po triumfe v ľahšej konkurencii poslal tréner Michal Ročák kobylu do dvojkového derby-trialu, v ktorom si síce takmer „neškrtla“ (za Makovou Panenkou zaostala viac ako 14 dĺžok), aj tak získala aspoň najnižšiu dotáciu za piate miesto. Pred mesiacom si Lady Simone zopakovala rovnaké umiestnenie aj v Topoľčiankach o dve poschodia nižšie, čo veru nie je pozvánka k stávkam.

Bez veľkého psychického tlaku sa do vyberanej spoločnosti pozrie aj dcéra vynikajúcej Quissisany Qussi Queen (Kráner). Hnedka zo stajne Vimar Dvorníky, ktorú reprezentovala aj jej mama, sa však príliš „nepomamila“. Vlani ako dvojročná ešte pod dohľadom Sándora Ribárszkeho získala v Budapešti jedno umiestnenie v nevýznamných dostihoch štvrtej kategórie. Tento rok dokonca klesla o level nižšie, v „päťkovom“ handicape koncom júna docválala netlačená na ôsmom mieste z desiatich, takže nedeľná konkurencia bude pre ňu silná káva.

Belka Weltweit (Vokálková) z českej pobočky stajne Sky Group podstúpi v Oaks dostihový krst a hoci ide o dcéru momentálne veľmi vychyteného plemenníka Jukebox Jury, okrem iných v strednej Európe bodujúcich koní aj otca Zoriany, v tejto konkurencii to bude mať veľmi ťažké, niekoľko súperiek však zrejme porazí.

Náš tip: Dylanka – Wild Love – Rousse

Autor: Daniel Mentel