Reportáže

Dylanka získala v Oaks česko-slovenské double

Po nedeľných klasických Slovenských Oaks zostala v ústach dostihového fanúšika nepríjemná pachuť. Napínavý súboj ambiciózne odjazdenej sériovej víťazky Dylanky a doťahujúcej Rousse, ktorá sa tiež pýši niekoľkými prvenstvami z rodného Francúzska, pokazili ich jazdci. Obaja dostali za nadmerné použitie bičíka pokuty, Antoine Subias „len“ peňažitú, Bejsimovi Ferhanovovi pokazil víťaznú radosť dokonca dištanc na dva mítingy koncom septembra.

Bratislavská novicka Rousse dobiedzala, na víťazku však nestačila

Podobne ako v Jarnej cene kobýl, aj v Slovenských Oaks (Listed, 3-ročné kobyly, 2000 metrov, 23 000 €) sa o tempo začala starať tempárka Wild Love (6,6:1), ktorá s rovnakou taktikou slávila v jarnej klasike úspech. Za reprezentantkou českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia sa usadila outsiderka Tamarca (70:1) obiehajúca vonkajšou stopou, bariéru si na treťom mieste strážila víťazka Ceny Arvy Slivka (10,4:1). Približne po tretine dostihov sa do predných koní dostala aj favorizovaná Dylanka (2,4:1), ktorú vytiahol jazdec Bejsim Ferhanov najprv na tretie miesto za Tamarcu a po prvom kilometri už boli druhí za líderkou. Na konci protiľahlej rovinky sa začali miešať karty, Dylanka sa dostala na úroveň Wild Love, zo stredu poľa sa bližšie k podstatnému dianiu dostala aj bratislavská novicka Rousse (3,5:1) a džokej Jaroslav Línek vytiahol svoju zverenkyňu Makovú Panenku (20,5:1) na blízke piate miesto. V záverečnom oblúku Dylanka prebrala vedenie, natiahla krok a ešte pred vbiehaním do cieľovej roviny si vypracovala niekoľkodĺžkový náskok. Na dažďom podmáčanej mäkkej dráhe vedúcu Wild Love rýchlo opustili sily a svoje miesto prepustila tréningovej sparing-partnerke Rousse. Tá hrozila, dobiedzala na líderku, ale na víťazstvo to nestačilo. V pozadí za vedúcou dvojicou sa strhol súboj aj o bronz. Najprv sa zdalo, že ho získa druhý dych chytajúca Slivka, napokon ju však tesne pred cieľom „chytila“ mohutnými cvalovými skokmi finišujúca rakúska Zambala (58,3:1).

Ako sme už spomenuli, tieňom dostihov boli výkony jazdcov prvých dvoch kobýl, ktorí v cieľovej rovine plieskali bičíkmi hlava-nehlava. Antoine Subias za to dostal pokutu 100 €, jazdec víťaznej Dylanky Bejsim Ferhanov si dokonca nezajazdí dva dostihové dni, 23. a 28. septembra. Dostihová komisia sankciou nadviazala na podobné sankcie od českých rozhodcov, a vo výsledku si bulharský jazdec nezajazdí od 9. septembra do 28. septembra vrátane, a tak mu „ujde“ významný pražský míting okolo Európskeho pohára džokejov, Slovenský St. Leger aj karlovarská Cena zimní královny.

Víťazná Dylanka v Oaks oslávila víťazný návrat do bratislavského Starého hája, pretože pri svojom doteraz jedinom výlete k Dunaju vyhrala vlaňajšiu Cenu zimnej kráľovnej. Zastrešujúci test pre dvojročné kobyly síce neoplýval veľkou kvantitou a úprimne povedané ani kvalitou, reprezentantka stajne Hany Horčičkovej si však pripísala cenný triumf a je navždy zapísaná v historickej listine víťaziek. Zverenkyňa českej trénerskej šampiónky Heleny Vocáskovej vstúpila do svojej najdôležitejšej sezóny štvrtým miestom z mosteckého Memoriálu dr. Frankenbergera, prvého tradičného derby-trialu u našim západných susedov. Na sever Čiech sa vrátila po troch týždňoch a v „dvojkovom“ handicape proti starším koňom s mušou váhou vyhrala takým suverénnym spôsobom, že pozorné oko zbystrilo. O tom, že predpoklady o vyššom potenciáli sa napĺňajú, sa presvedčili pražskí diváci počas tamojšieho derby-mítingu v tradičných dostihoch pre trojročné kobyly, kde síce nemusela poraziť premiantky ročníka, ktoré dali prednosť samotnej modrej stuhe, v pohľadnom závere porazila okrem iných aj nedeľnú víťazku dobre obsadenej „dvojky“ na 2600 metrov Kihnu, či v Oaks štvrtú Slivku. Víťazný hattrick potom skompletizovala v karlovarských Oaks a do štvorice sa presadila aj v Bratislave. Dylanka má tú smolu, že v silnom ročníku trojročných kobýl narazila na dve veľké rivalky, z ktorých zatiaľ porazila len jednu, Carmellu. Tá však toho opticky dokázala viac, keď v Českom derby hrozila víťazke Blessed Kiss, pričom v nedeľu sa ich súboj v Prahe zopakoval v rovnako klasickom St. Leger, keď znovu vyhrala Blessed Kiss pred Carmellou. A tak je Dylanka zrejme tá tretia v poradí, hoci handicaperi ju stavajú na tesné druhé miesto.

Autor: Daniel Mentel