Reportáže

Portorikos vyhral Cenu turfu s excelujúcim Jiřím Palíkom

Bol to súboj, ktorý zdvihol divákov zo sedadiel. A hoci takmer nevyhral favorit s excelujúcim džokejom Jiřím Palíkom, ktorý v nedeľu vyhral päť dostihov, musel sa páčiť všetkým fanúšikom turfu. Až do posledného cvalového skoku totiž nebolo jasné, či vyhrá „všadebol“ Portorikos alebo bronzový z vlaňajšieho maďarského derby Mr Zuru, ktorý však odvtedy pauzoval a medzičasom sa presťahoval do centrály Jaroslava Brečku.

Nečakaným súperom Portorikosa rok pauzujúci Mr Zuru

Zatiaľ čo záverečné metre Ceny turfu (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 7 000 €) ponúkli vzrušujúce predstavenie, od štartu sa toho na dráhe veľa nemenilo, čo išlo na vrub skromnému sedemčlennému poľu. Z boxov najlepšie odskočil Mr Zuru (6,2:1), za ktorého sa „zavesil“ tempár Sulman (27:1). V strede poľa cválala dvojica reprezentantov stajne Autooopravovňa Strnisko, pričom Kilword (7,4:1) si držal pozíciu pri bariére, zatiaľ čo Portorikos (2,1:1) cválal bližšie k tribúnam. Po prvom kilometri sa poradie vôbec nezmenilo, bronzový rekonvalescent z maďarského derby Mr Zuru si udržiaval asi dĺžkový náskok pred Sulmanom, ktorý rovnakým rozdielom viedol pred dvojicou Kilword – Portorikos. Tesne za polovicou dostihov sa džokej Jan Verner v sedle Sulmana rozhodol posunúť jediného slovenského odchovanca na štarte na úroveň lídra, na tretie miesto sa na chvíľu prepracoval zrýchľujúci Gaston (11,9:1) obiehajúci zvonka. V záverečnom oblúku sa veterán Sulman prepracoval na čelo, zrýchlil aj Portorikos, ktorý sa razom dostal na tretie miesto. Pri vbiehaní do cieľovej roviny mal zverenec Michala Ročáka asi dĺžku k dobru, tú však Mr Zuru rýchlo zlikvidoval, pretože na bariére ušetril pár cvalových skokov. To už sa ale k záverečnému náprahu chystal Portorikos, favorit prebral na dištancii vedenie, ale nečakane tuho musel bojovať o víťazstvo s Mr Zuru. Zverenec Jaroslava Brečku pritom už vyzeral ako porazený, potom však chytil druhý dych, veľmi zdramatizoval záver a prehral len o hlavu. Bronz si za svoju aktivitu vyslúžil Sulman.

„Všadebol“ Portorikos je členom žlto-modrej „armády“ stajne Autooopravovňa Strnisko, ktorá bola minulú nedeľu v bratislavskom Starom háji mimoriadne úspešná. Chronologicky sa presadili Lashain na najnižšej úrovni, Hayluck o dve poschodia vyššie, Lightblack v „dvojkovom“ Memoriáli Otta Suchovského na 1400 metrov a napokon Portorikos v Cene turfu. Päťročný hnedý valach je jednou zo súčasných hviezd stajne a určite patrí medzi jej najvyťaženejších reprezentantov. Z 27 doterajších životných štartov vyhral šesťkrát, pričom najlepšie dotovaný triumf sa mu podaril ešte v juniorskom veku vo významnej Karpatskej cene. V klasickom veku získal striebro z Veľkej jarnej ceny za Lagarom, k tomuto úspechu pridal ešte dva jednotkové triumfy z Budapešti. Aj vlani sa Portorikos orientoval na stredné trate okolo 1800 metrov a najviac sa mu darilo v druhej polovici sezóny. Po druhom mieste z mosteckej Velkej letní ceny na jeseň vyhral Jesenný handicap a vybojoval cenné striebro vo Veľkej októbrovej cene. Do minulej nedele sa Portorikos tento rok z triumfu zatiaľ neradoval, vo všetkých štyroch dostihoch sa však umiestnil a od jari podáva vyrovnané výkony. Na úvod sezóny nestihol v strednotratiarskej Veľkej aprílovej cene viac ako tretie miesto približne dve dĺžky od víťaznej Zoriany. Po týchto dostihoch ho tréner Miroslav Stančík presmeroval na dlhšie trate. Vo Veľkej májovej cene prišiel zase koncom, ale v „našlapanom“ dobehu naňho vyšla len „zemiaková“ medaila. Približne rovnaký výkon predviedol v najdôležitejších dostihoch pre starších vytrvalcov – vo Veľkej cene Slovenska síce nestačil na duo Zoriana – Oriental Sky, so zvyškom si však hravo poradil. Ešte o 200 metrov dlhší Zlatý pohár počas derby mítingu zastihol Portorikosa v ešte lepšej fazóne, dlho bojoval s napokon víťazným Felixom.

Autor: Daniel Mentel