Reportáže

„Všadebol“ Portorikos vyhral aj Jesenný handicap

Tretí vrchol prvého októbrového mítingu, Jesenný handicap, priniesol dramatický záver, na konci ktorého si ďalší tohtoročný jednotkový triumf pripísal „všadebol“ Portorikos. V jeho sedle bodoval džokej Jiří Palík, bez ohrozenia smerujúci k svojmu premiérovému titulu šampióna rovinových jazdcov na Slovensku.

Džokej Jiří Palík smeruje k šampiónskemu titulu

Pomerne ostré tempo zvolil v Jesennom handicape (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 7 000 €) džokej Jiří Šafář v sedle senického Chilli Chocolate (5,4:1), a to aj napriek tomu, že tohtoročná edícia prilákala len päticu strednotratiarov. Za tempárom sa usadil český Lagoas (8:1) a naposledy medzi kobylami v Cene Whisky bronzová Mooreen (2,8:1). Práve jediná kobyla v poli sa na konci záverečného oblúka pošmykla a vytratila sa až na posledné miesto. Chilli Chocolate zamieril do cieľovej roviny ako prvý, prenasledovaný Lagoasom a tiež zvonka útočiacim favoritom Portorikosom (2:1). V „laufe“ jazdiaci džokej Jiří Palík vydoloval z „naloženého“ valacha posledné zvyšky síl a dotlačil ho k tesnému triumfu o krk pred Lagoasom a Chilli Chocolate. Víťazstvo je o to cennejšie, že Portorikos nosil minimálne o 5 kilogramov viac ako súperi.

Portorikos je členom žlto-modrej „armády“ stajne Autooopravovňa Strnisko, ktorá s rezervou vedie majiteľský šampionát a smeruje k ďalšiemu titulu. Päťročný hnedý valach je jednou zo súčasných hviezd stajne a určite patrí medzi jej najvyťaženejších reprezentantov. Z 29 doterajších životných štartov vyhral sedemkrát, pričom najlepšie dotovaný triumf sa mu podaril ešte v juniorskom veku vo významnej Karpatskej cene, najvyššiu dotáciu však získal len nedávno. V klasickom veku získal striebro z Veľkej jarnej ceny za Lagarom, k tomuto úspechu pridal ešte dva jednotkové triumfy z Budapešti. Aj vlani sa Portorikos orientoval na stredné trate okolo 1800 metrov a najviac sa mu darilo v druhej polovici sezóny. Po druhom mieste z mosteckej Velkej letní ceny na jeseň vyhral Jesenný handicap a vybojoval cenné striebro vo Veľkej októbrovej cene. Do minulej nedele sa Portorikos tento rok z triumfu zatiaľ neradoval, vo všetkých štyroch dostihoch sa však umiestnil a od jari podáva vyrovnané výkony. Na úvod sezóny nestihol v strednotratiarskej Veľkej aprílovej cene viac ako tretie miesto približne dve dĺžky od víťaznej Zoriany. Po týchto dostihoch ho tréner Miroslav Stančík presmeroval na dlhšie trate. Vo Veľkej májovej cene prišiel zase koncom, ale v „našlapanom“ dobehu naňho vyšla len „zemiaková“ medaila. Približne rovnaký výkon predviedol v najdôležitejších dostihoch pre starších vytrvalcov – vo Veľkej cene Slovenska síce nestačil na duo Zoriana – Oriental Sky, so zvyškom si však hravo poradil. Ešte o 200 metrov dlhší Zlatý pohár počas derby mítingu zastihol Portorikosa v ešte lepšej fazóne, dlho bojoval s napokon víťazným Felixom. Potom však v infarktovom závere vyhral Cenu turfu a na začiatku septembra získal svoju najvyššiu dotáciu v kariére za druhé miesto vo významnej maďarskej Kincsem díj, kde okrem iných porazil aj Zorianu. Vo svojej snovej sezóne pokračoval triumfom v Jesennom handicape.

Džokej Jiří Palík – jeden z najskúsenejších českých jazdcov s bohatými medzinárodnými skúsenosťami – sa v aktuálnej sezóne objavuje v slovenských dostihoch často. Ako prvú voľbu ho na kone stajne Autooopravovňa Strnisko usádza tréner Miroslav Stančík, občas sa objaví aj v sedle koní Jaroslava Hanáčka, či iných trénerov. Palík momentálne vedie jazdecký šampionát s 22 víťazstvami, druhý Jaroslav Línek ich má na konte 17, a zrejme sa stane rovinovým šampiónom. Do konca sezóny chýbajú ešte dva dostihové mítingy a pre profesionálnych jazdcov to znamená 13 možností bodovať. Nie je veľmi pravdepodobné, že Jaroslav Línek vyhrá o 5 dostihov viac ako jeho súper, a tak Jiří Palík smeruje po bronze zo sezóny 2016 a piatych miestach v rokoch 2015 a 2017 za istým triumfom.

Autor: Daniel Mentel