Analýzy

Vo Veľkej cene BBAG len pätica koní

Zdá sa, že prestíž Veľkej ceny BBAG Baden-Baden upadá. Dostihy exkluzívne vyhradené najmladšiemu pokoleniu koní, ktoré prešli jednou z dražieb organizovanou aukčnou spoločnosťou z nemeckého kúpeľného mesta, v minulosti pravidelne hostila pestrú medzinárodnú zostavu. Tohtoročná edícia prilákala domácu trojicu a po jednom zástupcovi z Česka a Maďarska.

Podarí sa pretaviť Palmere doterajšie skúsenosti?

A hoci Veľká cena BBAG Baden-Baden (Listed, 2-ročné kone, 1400 metrov, 10 000 €) stále patrí medzi veľmi dobre dotované dostihy pre najmladšiu generáciu, možno dopláca na ostatné zmeny termínu, silnejúcu konkurenciu v podobe pražského Gerschovho memoriálu, ktorý je na programe už o týždeň, a tiež na absenciu rakúskych koní. A možno je za tým aj fakt, že baden-badenská dražba už nie je takým veľkým lákadlom pre kupcov zo strednej Európy, akým bola v minulosti.

Už sme spomenuli, že najpočetnejšiu skupinu budú tvoriť kone z domácich stajní. Najväčšie šance bude mať reprezentantka stajne Kovometal Palmera (Budovič, narodená 16. apríla). Zverenkyňa Zuzany Kubovičovej stála svojho majiteľa 9 000 €, čím sa stala najdrahšou akvizíciou tohtoročnej edície. Kúpnej cene zodpovedajú aj ambície a tak Palmera debutovala už v „dvojkovej“ Cene Muscatita počas derby-mítingu, tam však nedokázala poraziť ani jedného súpera. Pred mesiacom sa výrazne polepšila, v podobne vypísaných dostihoch docválala tretia, keď sa viac menej držala rovnakej pozície počas celého priebehu, v závere sa však priblížila k striebornej Salsa Salse. Palmera okrem iných porazila aj debutujúceho Wirrwarra, ktorý skončil piaty tri a pol dĺžky za senickou kobylou. Belka bude v nepočetnom poli pravdepodobne favoritkou.

Wirrwarr (Línek, 22. februára), ktorý stajňu ARS Invest Zimková stál „len“ 2 400 €, čo je najmenej z tejto zostavy, debutoval piatym miestom v „dvojke“, v ktorej Palmera docválala tretia. Stále neskúsenému ryšiakovi z tréningu Marcela Mihalíka štart v nohách určite pomôže k zlepšeniu, zrejme to však nebude stačiť na to, aby si s kobylou vymenili pozície.

Druhou najdrahšou akvizíciou „koštujúcou“ na dražbe 7 000 € je Crystal Cup (Palík, 1. apríla) zo slovenskej pobočky Stall Garant. Hnedka z tréningu Miroslava Stančíka debutovala v polovici augusta v dostihoch štvrtej kategórie, na šprintérskej trati chcela cválať, hoci jej to džokej Peter Hodáň spočiatku nedovolil, po pár stovkách metrov ju však pustil a kobyla väčšinu dostihov odvodila. 200 metrov pre cieľom ju predbehol prvý súper a napokon skončila štvrtá. Aj keď išlo o len o „štvorku“, Crystal Cup nebola ďaleko od víťazného Bluegrass Boya, neskôr triumfujúceho o dve poschodia vyššie. Dostihy v nohách jej určite pomôžu a tak zrejme bude útočiť na niektorú z medailí.

Dodatočne bola dohlásená najskúsenejšia kobyla v poli Strassburg (Florian, 28. marca) českej stajne Tahlo Šefraný, ktorá za ňu na dražbe zaplatila 2 700 €. Zverenkyňa Karla Germiča absolvuje svoje šieste dostihy, keď debutovala už koncom mája v pražskej Cene prvních nadějí, pričom názov dostihov hovorí za všetko. Medzi ranými koňmi bola piata zo šiestich, o čosi lepšie skončila v polovici júna, za víťazom však zaostala viac než 10 dĺžok. Začiatok letných prázdnin a prechod na vidiecke dráhy hnedke prospel, najprv si v Lysej nad Labem zopakovala zisk bronzu, koncom júla si v Slušoviciach suverénne pripísala premiérový triumf kariéry. Hovorí sa, že s jedlom rastie chuť a realizačný tím toto porekadlo naplnil do bodky, keď poslal Strassburg do významnej Ceny Masise, v ktorej sa síce na najlepších „nechytala“, získala aspoň piatu dotáciu. V sobotu bude podľa nás útočiť na víťazstvo.

Od našich južných susedov pricestuje Sweet Anna (Šmida, 10. februára), ktorá na dražbe zmenila svojho majiteľa za 4 000 €. Reprezentantka stajne Kolozi Ranch má na svojom konte už tri dostihy, z ktorých vyťažila jeden „štvorkový“ triumf. Po debute sa na dráhe objavila znovu začiatkom júla, ale zverenkyni Jozefa Rosivala sa vôbec nedarilo, keď docválala na vzdialenom desiatom mieste. Svoje skúsenosti však zúročila pred štyrmi týždňami v míľových maiden, kedy svojím víťazstvom ako najväčšia outsiderka prekvapila stávkarov a zrejme aj svoj realizačný tím.

Náš tip: Palmera – Strassburg – Crystal Cup

Autor: Daniel Mentel