Reportáže

Veterán Catch Life mal v bahne najviac síl

Slovenskú dostihovú premiéru v neštandardnej sezóne 2020 poznačil vytrvalý dážď, ktorý pre obdobie okolo letného slnovratu nie je typický. Na prekvapenia sme si ale za ostatné mesiace mnohí zvykli, a tak sa vlastne ani nemôžeme čudovať, že víťazom prvých hlavných dostihov sa stal podceňovaný veterán.

Najlepším z trojice „Štangelovcov“ Rubychop

Prvý míting odloženej sezóny sa odohral v zvláštnej atmosfére s hŕstkou divákov, ktorých počet bol limitovaný kvôli stále platným obmedzeniam účasti na hromadných akciách. Okrem toho nefungovala ani stávková kancelária, takže na Jarnú cenu Petržalky (steeplechase, 5-ročné a staršie kone, 3800 metrov, 2 500 €) ani na ostatné dostihy si nemohol nikto legálne staviť, a to je tiež dôvod, pre ktorý pri menách koní neuvádzame potenciálny výherný kurz. Samotné hlavné dostihy prišli o svoju najväčšiu hviezdu Meny Bay kvôli zraneniu ešte pred štartom, okrem nej bola kvôli príliš mäkkej dráhe škrtnutá aj ďalšia kobyla Green Flash. Hneď po štarte sa pomalého tempa ujala obhajkyňa vlaňajšieho striebra Malinka Moja, za zverenkyňou Mariána Štangela sa usadil Catch Life a Rubychop. V „slimačom“ tempe sa koňom neskákalo najlepšie, na Veľkej vodnej priekope mal problémy štvrtý Mediciman, ale jazdec Adam Čmiel sa udržal v sedle. Po tomto incidente sa predsa len zrýchlilo, kone ukážkovo prekonali Starohájsky skok pred (takmer) prázdnymi tribúnami a pokračovali na druhý z najnáročnejších skokov – Liverpoolsky skok. Na ňom zaváhala Malinka Moja, zhodila svoju jazdkyňu Veroniku Řezáčovú a dostihy sa pre ňu skončili. Na čelo sa tak dostal Rubychop, nasledovaný Medicimanom, dvojica Catch Life a Summer Hill cválala v asi trojdĺžkových rozostupoch. Po dvoch kilometroch od štartu stále viedol najmladší účastník zo stajne Štangel Racing, pred polepšeným veteránom Catch Lifom, naopak prekvapivo nestíhal obhajca Summer Hill, ktorý napokon len dokončil. V záverečnom oblúku sa zdalo, že džokej Jan Odložil bude v sedle Rubychopa sláviť víťazstvo, pred zatočením do cieľovej roviny sa ale mierne pošmykol, vyšiel z tempa a to ho stálo cenné vavríny. Na svoju šancu totiž striehol Michal Kubík v sedle Catch Lifa, ani on však nemal cestu za víťazstvom priamočiaru, keďže sa len v poslednej chvíli vyhol bez jazdca cválajúcej Malinkej Moja, záverečné tri stovky metrov ale precválal ako mladík a v cieli mal náskok dlhých 16 dĺžok. Striebro získal unavený Rubychop pred Medicimanom.

Víťazný valach Catch Life si vo svojich dvanástich rokoch odkrúca už desiatu sezónu. Do tej deviatej, minuloročnej, vstúpil na horúcej talianskej pôde, vo významnej Grande Steeple-Chase di Treviso docválal štvrtý. S dostihmi v nohách sa predstavil vo vlaňajšej edícií Jarnej ceny Petržalky, jeho tréner a stály džokej v jednej osobe Pavel Kašný ale s valachom zvolil defenzívnu taktiku a Catch Life dokončil na piatom mieste. Podobný prístup zvolil aj v tradičnej Prvomájovej steeplechase v Lysej nad Labem, reprezentant stajne Viktorie-UH cválal na konci poľa a džokej Pavel Kašný ho asi v polovici dostihov zadržal. Odvtedy až do konca tohtoročného mája Catch Life pauzoval, pred tromi týždňami však ako najväčší outsider prekvapil piatym miestom v karlovarskom, dobre obsadenom steepli na 3700 metrov, v ktorom väčšinou cválal uprostred poľa a v cieľovej rovine bojoval v predných koňoch. V našej analýze pred Jarnou cenou Petržalky sme napísali, že štart v nohách valachovi určite pomôže, videli sme ho však maximálne s nižšou dotáciou. Catch Life ale podal na podmáčanej dráhe výborný výkon a spomenul si na svoje niekdajší úspech vo Velkej mosteckej steeplechase 2017, či ešte „bradatejší“ triumf v Listed Premio Steeple Chase di Treviso 2015.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel