Analýzy

Starý háj konečne ožíva

Presne 238 dní uplynie v nedeľu 21. júna od posledných dostihov, ktoré sa odohrali na slovenskom území. Epidémia koronavírusu a s ňou súvisiace opatrenia negatívne zasiahli aj dostihovú sezónu a odložená premiéra sa odohrá namiesto začiatku apríla až v druhej polovici júna. Vrcholom prvého mítingu bude tradične prekážková Jarná cena Petržalky, ktorá tento rok prilákala skromné pole siedmich koní. Dlhodobý pôst sa naopak pozitívne prejavil na počtoch koní vo väčšine rovinových dostihov.

Dostihy budú (takmer) bez divákov a za prísnych podmienok

Vytúžený a dlho očakávaný úvod slovenskej dostihovej sezóny s letopočtom 2020 sa odohrá v komorných kulisách a za prísnych hygienických opatrení. Divákov bude do areálu bratislavského Starého hája vpustených len minimum, keďže väčšina z povolených 500 účastníkov budú tréneri, jazdci, vodiči, ošetrovatelia a iní aktívni účastníci dostihového dňa. Povinné budú rúška, nebude fungovať stávková kancelária. Záujemcovia, ktorí sa nedostanú na závodisko, budú môcť sledovať dianie online cez stream na webe metoo.sk. Športovým vrcholom premiérového mítingu bude Jarná cena Petržalky (steeplechase, 5-ročné a staršie kone, 3800 metrov, 2 500 €) so siedmimi záujemcami, pričom až trojicu svojich zverencov posiela na štart tréner Marián Štangel, dvaja z nich dokonca reprezentujú jeho rodinnú stajňu. Vlaňajšie prvenstvo bude obhajovať Summer Hill (Matuský), ktorý už niekoľko rokov patrí medzi najlepších domácich prekážkarov. Desaťročný valach má na svojom konte viacero hodnotných triumfov zo slovenských dráh. Minulý rok pridal k tesnému prvenstvu v Jarnej cene Petržalky pred tréningovou kolegyňou Malinkou Mojou ešte dve víťazstvá, obe na júnových mítingoch v Topoľčiankach. Jediným koňom, ktorý vlani Summer Hilla dokázal poraziť, bol vtedajší zverenec Jaroslava Brečku Direct Lagrange, ktorý poľahky zvíťazil v Šuranoch, obe odvety v areáli Národného žrebčína však vyšli niekdajšiemu víťazovi Veľkej starohájskej steeplechase. V lete sa valach ľahko zranil vo výbehu a odvtedy pauzuje, tréner však avizuje, že hviezda stajne je späť v plnom tréningu a pri sile.

Vlani strieborná Malinka Moja (Řezáčová) sa podobne ako jej tréningový kolega vracia na dráhu po viac ako roku. Už osemročná reprezentantka stajne Mishel Style vo vlaňajšej edícií Jarnej ceny Petržalky viedla prakticky 3700 metrov, v poslednej stovke metrov ju však o pol dĺžky predbehol Summer Hill. Ani v druhom minuloročnom steepli nedosiahla na víťazstvo, na víťaznú Meny Bay jej z druhého miesta chýbalo päť dĺžok, v dostihoch sa však zranila a odvtedy sa na dráhe neukázala. Za rok sa stihla doliečiť a podľa vyjadrenia trénera pre portál turfsport.eu je na tom veľmi dobre.

Najmladším účastníkom bude šesťročný valach Rubychop (Odložil), ktorý sa postupne prepracoval medzi skúsených prekážkarov. Vlani stihol absolvovať až sedem dostihov a po menších úspechoch na jar (v steeplechase aj na prútených prekážkach) a čiastočne úspešnom výlete do dostihovo provinčného Brna, ho Marián Štangel v letnej Bratislave „hodil do vody“. V steepli na 3600 metrov sa síce ani náznakom nepriblížil k víťaznej Meny Bay, druhým miestom však potešil celý realizačný tím. O tom, že to nebolo náhodné vzopätie, presvedčil aj vo významnej Veľkej starohájskej steeplechase, v ktorej sa statočne držal a vybojoval aspoň bronz, znovu 8 dĺžok od premiantky prekážkarov. Keď sa už zdalo, že Rubychop skončí sezónu bez víťazstva, prišiel koniec októbra a kvantitatívne slabo obsadený steeple na 3800 metrov. Valach dovezený z Francúzska nastupoval na štart ako takmer „nepriestreľný“ desatinový favorit a preferencie stávkarov do bodky naplnil – s najvyššou váhou v poli sa so súpermi pohral a zvíťazil bez námahy o 14 dĺžok. V tejto konkurencii to nebude mať také jednoduché, určite má ale potenciál na ďalšie zlepšovanie.

Kým Marián Štangel nenecháva nič na náhodu a vyráža do boja s trojicou svojich zverencov, ďalší dvaja domáci tréneri, ktorí sa špecializujú najmä na prekážkové dostihy, vytiahli len po jednom svojom ese. Prvý z nich, Jaroslav „Čiko“ Brečka, však bude „hrať“ poriadne vysokou kartou. „Železná lady“ Meny Bay (Brečka) sa vlani ovenčila titulom v kategórii steeplechase, nad ľahšími skokmi získala v koncoročnej ankete druhé miesto. Desaťročná veteránka sa predstavila v bratislavskom Starom háji v troch steeploch a trikrát odchádzala do javoreckej Quirinus Farm ovenčená triumfom. Meny Bay čiastočne bodovala v koncoročnej ankete aj medzi prútenkármi, hoci na slovenských dráhach neabsolvovala ani jedny dostihy nad ľahšími skokmi. O to lepšie sa jej darilo v juhotirolskom kúpeľnom letovisku Merano. Mekka talianskych prekážkových dostihov videla jej triumf menších prútkach už v auguste, koncom septembra nastúpila slovenská hviezda do najdôležitejších siepi meranskej sezóny. Aj keď jej dotácia unikla a za piatym miestom zaostala 20 dlhých dĺžok, šiestym miestom uprostred poľa nesklamala. Hoci sa hovorí, že roky nezastavíš, v nedeľu bude Meny Bay znovu patriť medzi horúcich kandidátov na víťazstvo.

Šuriansky tréner Ján Cagáň nasedlá pre svojho syna Martina dvanásťročnú veteránku Green Flash (Cagáň). V posledných rokoch sporadicky štartujúca kobyla tradične začína sezónu v steepli na domácej dráhe v Šuranoch a nebolo to inak ani vlani. Z nedeľných súperov sa tam stretla so Summer Hillom, ale na valacha zo štvrtého – posledného – miesta ani nedovidela. Následne kvôli menšiemu zraneniu oddychovala až do konca septembra, keď v menšom bratislavskom steepli síce získala na prvý pohľad pekný bronz, za víťazným Medicimanom zaostala o viac ako 25 dĺžok. Podobný výsledok dosiahla ešte aj na sklonku sezóny, v slabo obsadených dostihoch si medzi štyrmi koňmi zopakovala bronz, od prvého Rubychopa ju delilo presne 20 dĺžok. V tejto konkurencii sa môže spoliehať len na svoju skokanskú spoľahlivosť.

K pätici reprezentantov domácich stajní sa pridajú aj dvaja cestovatelia spoza rieky Moravy. Valašský mág František Holčák pripravuje sedemročného valacha Medicimana (Čmiel), ktorý vlani vstúpil do sezóny už v apríli a tretím miestom v prútenkárskom Memoriáli Jindřicha Němčanského nesklamal. Podobne ako Catch Life aj reprezentant stajne AGA-Vlachovice sa potom na takmer päť mesiacov odmlčal a na dráhu sa vrátil až po lete koncom septembra. So spomenutou súperkou ho spája aj to, že pôst ukončili v rovnakých dostihoch, valach však oveľa lepšie, keď v steepli na 3600 metrov zvíťazil. Na sklonku sezóny stihol ešte Mediciman štart v dobre obsadenom jednotkovom steepli v Slušoviciach na dve míle a hoci na prvých dvoch nemal nárok, aspoň najmenej jagavá medaila sa mu ušla. Medzi domácimi hviezdami sa zrejme zameria na nižšie dotované pozície.

Nižší počet prihlásených využil realizačný tím okolo už rozbehaného Catch Life (Kubík), ktorý v minuloročnej edícií Jarnej ceny Petržalky skončil po defenzívnom výkone na piatom mieste. Ešte predtým však okúsil horúcu taliansku pôdu, vo významnej Grande Steeple-Chase di Treviso docválal štvrtý. V tradičnej Prvomájovej steeplechase v Lysej nad Labem však cválal na konci poľa a tréner aj džokej v jednej úlohe Pavel Kašný ho asi v polovici dostihov zadržal. Odvtedy až do konca mája Catch Life pauzoval, pred tromi týždňami však ako najväčší outsider prekvapil piatym miestom v karlovarskom, dobre obsadenom steepli na 3700 metrov, v ktorom väčšinou cválal uprostred poľa a v cieľovej rovine bojoval v predných koňoch. Dostihy v nohách Catch Lifovi určite pomôžu, na medailu to ale nevidíme.

Náš tip: Meny Bay – Summer Hill – Rubychop

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel