Analýzy

Druhý míting zachránili dohlásené kone

Prvý pohľad na prihlášky na druhý míting slovenskej sezóny 2020 poskytol žalostný pohľad, do desiatich dostihov bolo prihlásených len 61 koní. Pri pravidle, že dostihy budú zrušené, ak sa na ich štartovej listine neobjaví aspoň šesť koní, hrozilo, že druhý míting bude mať len štyri položky. V utorok, keď prebieha uzávierka štartových listín, však bolo dohlásených až 43 koní, pomerne veľa prihlášok prišlo z Česka a rovný poltucet koní posiela do Starého hája bulharský tréner Levent Nezirov. Medzinárodný rozmer mítingu dotvára štvorica koní z Rakúska a slovinská Texas Girl v Cene trojročných kobýl.

V triali na Veľkú jarnú cenu kone zo štyroch krajín

Leitmotívom mítingu budú trialy na jarné klasické dostihy. Tie síce zatiaľ nie sú vypísané, istý náznak nádeje, že sezóna neskončí bez kontinuity tretím mítingom 12. júla, však ponúkla strohá veta v správe agentúry TASR, že Závodisko tento rok počíta s organizáciou desiatich mítingov. V našej analýze sa tentoraz budeme venovať Cene trojročných žrebcov (I. kat., 3-ročné žrebce, 1700 metrov, 4 500 €), ktorá je určená silnejšiemu pohlaviu a na jej štart sa postaví desiatka klasických adeptov.

Zuzana Kubovičová posiela do dostihov rovnú trojicu svojich zverencov. Lotos (Budovič) je nádejou stajne PD Senica, hoci jeho doterajšie výsledky ho posúvajú skôr do druhého sledu. Hnedák debutoval na domovskej dráhe v Senici a v kilometrovej „trojke“ zaplatil nováčikovskú daň, skončil posledný piaty a zaostal aj za tréningovým kolegom Tristanom. O poznanie lepší výkon podal Lotos začiatkom októbra v „maiden“ na míľu. V dostihoch štvrtej kategórie cválal v predných koňoch, v záverečnom oblúku sa dostal na čelo a hoci v cieľovej rovine sa zdalo, že ho predbehnú neskôr finišujúci súperi, napokon si prvé miesto udržal. Na jeho konte zostala aj dvojica nedeľných súperov, druhý Expect No Mercy zaostal o tri a štvrť dĺžky, piaty Ziggy Ready asi štyri. Týmto dostihom však dodatočne zvýšil dôležitosť prvý vážnejší trial Českého derby, ktorý pred tromi týždňami v Karlových Varoch ovládol Opasan, v októbrovej Bratislave štvrtý za Lotosom. K odvete so zverencom Jozefa Chodúra prišlo už v príhodne pomenovanej Odvetnej cene na sklonku vlaňajšej sezóny. V tradičných dostihoch pre vytrvalejších juniorov sa stretla domáca špička juniorov. Po štarte sa nechcelo nikomu vodiť, na čelo sa napokon dostal Lotos a väčšinu aj odvodil, v cieľovej rovine ho však prešpurtovali traja súperi a hnedák získal len štvrté miesto.

Vlastný odchovanec stajne Vadual rodiny Vadinovcov Tristan (Filipová) debutoval už v polovici júla počas derby mítingu, v Cene Muscatita sa však len zoznámil s dostihovým ruchom. V druhom štarte sa ukázal pred domácim publikom v Senici, v „trojke“ na jeden kilometer prehral len s jedným súperom a porazil aj debutujúceho Lotosa. Na konci prázdnin sa zverenec Zuzany Kubovičovej predstavil v druhej kategórií na 1400 metrov, a hoci získal bronz, od víťaznej Vain Hope bol vzdialený takmer desať dĺžok. Oveľa viac radosti pripravil Tristan svojmu realizačnému tímu v dvoch dostihoch pre domácich odchovancov, keď v oboch porazil všetkých súperov. Najprv išlo o „trojku“ na 1200 metrov, na záver sezóny zasa o rovnako hodnotnú míľu. Aj tmavý hnedák už má v nohách dostihy s letopočtom 2020. V karlovarskej „dvojke“ na dva kilometre, ktorú ovládol Opasan, zostal Tristan po priebehu uprostred poľa tesne za dotovanou pozíciou, šiestym miestom ale viac menej potvrdil svoje vlaňajšie formy. Návrat na kratšiu trať mu zrejme nepomôže, chovateľskú prémiu má ale istú.

Len pred týždňom sa starohájskej dráhe rozbehal tretí zverenec Zuzany Kubovičovej Ziggy Ready (Drozda). Meno reprezentanta zeleno-oranžovej kombinácie stajne Vimar-Dvorníky už v našej analýze zaznelo. Hnedák debutoval v rovnakých dostihoch, v ktorých zvíťazil Lotos a v tesnom dobehu skončil piaty, avšak len asi pol dĺžky za strieborným Expect No Mercy. Za rovnakým súperom zaostal tri dĺžky v Odvetnej cene, to však bol šiesty. Oveľa vyzretejší výkon predviedol Ziggy Ready pred siedmimi dňami v „maiden“ štvrtej kategórie na dažďom podmáčanej predĺženej míli. Umne odjazdený džokejom Piotrom Krowickim nenabehal ani o meter navyše, v cieľovej rovine popri bariére prešpurtoval väčšinu súperov, napokon však nestačil na tréningovú kolegyňu Heroinu. Obávame sa však, že týždeň na regeneráciu mu stačiť nebude a tentoraz skončí v poli porazených.

S mesiac starou skúsenosťou z Karlových Varov bude do boxov vstupovať aj reprezentant stajne KOVO Expect No Mercy (Línek). Beluš si svoj kariérny účet otvoril až v októbri, pri debute medzi nezvíťazivšími podľahol iba Lotosovi. So svojim známym súperom sa stretol aj v Odvetnej cene, kde sa mu z piateho miesta znovu pozeral na chrbát. Zverenec Jaroslava Línka sa pri májovej ceste na západ Čiech vyhol konfrontácií s vytrvalcami, ale dal prednosť „trojkovej“ míli. V dostihoch ho tréner a zároveň džokej viedol popri bariére okolo siedmeho miesta, v cieľovej rovine sa snažil vylepšiť si pozíciu, ale v „našľapanom“ dobehu spôsobil kolíziu a len dokončil na siedmom mieste. Podľa predvedenej formy bude patriť do stredu poľa.

Posledným domácim koňom bude Luckynav (Vyhnálek) zo stajne Strnisko. Hnedák debutoval v polovici augusta tretím miestom v „maiden“ štvrtej kategórie na 1200 metrov, ale už o tri týždne predviedol ukážkový výkon. V podobne proponovaných dostihoch vyrazil na čelo hneď po štarte a odvtedy sa svojim súperom už len vzďaloval, až kým nikým neohrozený docválal do cieľa, dvanásť dĺžok pred druhou Reginou Miou. S takouto referenciou nastupoval zverenec Mariána Štangela do najdôležitejšeho testu dvojročných koní, Karpatskej ceny, v pozícií spolufavorita. V dostihoch však cválal uprostred poľa okolo piateho miesta, od vodiaceho mierneho favorita Darlinga vzdialený niekoľko dĺžok. V cieľovej rovine sa nijako nezlepšil a dokončil šiesty (Darling tretí). Aj Luckynav má v nohách čerstvý štart, keď sa predstavil v „dvojkovom“ handicape na 1400 metrov v pražskej Velkej Chuchli. V konkurencii aj starších harcovníkov si od začiatku počínal aktívne, dlhé stovky metrov viedol, v cieľovej rovine ale zaradil spiatočku a napokon docválal posledný. Pred nedeľou to veru nie je najlepšia vizitka.

Tri kone od českých trénerov boli dohlásené dodatočne, dvoch z nich trénuje Zdeno Koplík. Go Canada (Havlík) sa stal reprezentantom českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia počas zimnej prestávky a je najskúsenejším koňom na štarte. Beluš vlani absolvoval ešte vo francúzskom tréningu rovnú desiatku dostihov na tratiach od 1400 do 1900 metrov a v šiestich prípadoch sa dokázal umiestniť. Najbližšie k víťazstvu mal v júli vo Vichy v dostihoch na 1400 metrov, po ktorých aj získal svoju najvyššiu handicapovú známku 31 kilogramov. Odvtedy mu minimálne matematicky forma klesá. Bronz ešte získal aj v októbri vo Fontainebleau na rovnakej dištancii, v posledných dvoch dostihoch vo svojej domovine na dlhších tratiach však pozbieral dvojciferné výsledky. Go Canada sa v nových farbách a s novým realizačným tímom prvýkrát predstavil v pražskom Memoriáli profesora Václava Michala, čiže v o 300 metrov kratšej obdobe Ceny trojročných žrebcov. Po aktívnom priebehu, keď cválal popri bariére na druhom mieste, ostal v cieľovej rovine osamotený, ale postupne sa prepadol až na posledné miesto.

Oranžovo-čierne farby stajne Meridian bude nosiť džokej René Koplík v sedle Vindicatora. Hnedák debutoval až pred mesiacom v chuchlianskej „trojke“ na 1800 metrov a v kvantitatívne nadštandardne obsadených dostihoch sa nestačil diviť, čo sa to okolo neho deje. Cválal v zadnej časti poľa a najlepšie bol vlastne v cieli, zo šiesteho miesta ale strácal na víťaza viac ako 17 dĺžok. Štart v nohách mu určite prospeje, pravdepodobne by mu však viac sedela dlhšia trať.

Tretím „mohykánom“ spoza rieky Moravy je zverenec Michaely Musialovej Planteur’s Whiskey, ktorá sa do hnedákovho sedla aj sama posadí. Reprezentant stajne Dara Racing sa prvýkrát postavil na štart v polovici júla v tradičnej Simsonovej cene a v pražskej Velkej Chuchli získal piate miesto. Aj augustový výlet do nemeckého Baden-Badenu skončil dobre, hnedák poprel najvyšší kurz a na 1500-metrovej trati získal bronz. Takto povzbudený nastúpil Planteur’s Whiskey do významného Gerschovho memoriálu pre elitu juniorov, ktorý sa odbehol v rámci Európskeho pohára džokejov. Hnedák cválal okolo šiesteho miesta, na začiatku cieľovej roviny mal všetky šance, napokon však rýchlemu tempu podľahol a skončil na siedmom mieste. Pre rovnako hodnotnú mosteckú Cenu zimního favorita zvolil realizačný tím inú stratégiu. Planteur’s Whiskey sa hneď po štarte usadil na čele, väčšinu dostihov odvodil, ale v poslednej stovke metrov ho predbehol neskorší víťaz Albatros aj zimná kráľovná Fraga. Po zimnej (a nútene aj jarnej) prestávke sa hnedák prvýkrát ukázal pred tromi týždňami v pražskom triali na Velkú jarní cenu, ale k svojej vrcholnej forme sa nepriblížil a dokončil siedmy (Go Canada posledný deviaty).

Menší počet prihlášok využil aj realizačný tím okolo stajne Zuchthof Favianis a trénera Markusa Geislera a prihlásil Hadewina (Krowicki). Ryšiak už raz v Bratislave štartoval, koncom októbra ešte pod vedením Tamary Richter debutoval v dostihoch štvrtej kategórie na 1200 metrov. Po aktívnom priebehu, keď cválal v tesnom závese za neskoršou víťazkou Reginou Miou, ho tesne pred cieľom predbehli ešte dvaja súperi, štvrté miesto ale povzbudilo realizačný tím na výlet do Budapešti. Koncom novembra sa Hadewin predstavil na umelom povrchu v „jednotkovej“ Ürményi díj – maďarskej obdobe našej Odvetnej ceny – a získal bronz. Aj bez štartu v nohách môže hroziť najlepším.

Po takmer ôsmich mesiacoch sa do Bratislavy už tretíkrát vracia bulharský Darling (Zyulkyul). Zverenec aj reprezentant trénera Leventa Nezirova je pravým bratom v Anglicku behajúceho prekážkara, pričom debutoval v menších dostihoch doma v Bulharsku, kde získal jedno víťazstvo a jedno druhé miesto. S Turkom Nurhayom Hamilom Zyulkyulom v sedle sa v Bratislave objavil v polovici augusta v dostihoch druhej kategórie na 1400 metrov a získal tretie miesto. Rovnaké umiestnenie si zopakoval aj vo vrcholnej Karpatskej cene, do ktorej Darling nastupoval ako prekvapivý mierny favorit. Po pár stovkách metrov sa usadil na čele, zaviedol kone do cieľovej roviny a dlho to vyzeralo, že obháji svoju rolu, napokon ho ale prešpurtovali dvaja súperi. Hoci tento rok vstupuje do sezóny, určite má na to, aby zvíťazil.

Náš tip: Darling – Planteur’s Whiskey – Tristan

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel