Reportáže

V trialoch na klasiky sa vo veľmi dobrom svetle ukázali Holčákovci

V ďalšom predstavení dostihovej sezóny hrali prim nádejní klasici a v oboch prípravných dostihoch sa o hlavnú úlohu prihlásili zverenci valašského trénerského barda Františka Holčáka. Medzi kobylami naplno bodovala v strednej Európe debutujúca Nikeandnemesis, naopak hnedáka Arcturusa v dramatickom finiši porazil domáci Ryony. O tri týždne to však v bratislavskom Starom háji môže dopadnúť dvojzásahom, pretože o Holčákových koňoch je známe, že bývajú pripravené na svoje vrcholy a väčšinou potrebujú dostihy na rozbehanie.

Ryony aj napriek bočeniu ovládol pánsky trial

Bol to súboj, v ktorom sa oplatilo byť aktívny. A hoci Ryony (6,8:1) v cieľovej rovine bočil a tlačil sa na favorizovaného Arcturusa (3,3:1), nakoniec ho nijako nepoškodil a v cieli Ceny trojročných žrebcov (I. kat., 3-ročné žrebce, 1700 metrov, 7 000 €) mal na valašského Íra náskok krku. Aj samotný priebeh bol zaujímavý a priniesol závan kovbojského jazdenia z divokého západu. Krátko po štarte sa jazdci ponúkali, kto bude vodiť a nevďačná úloha pripadla Ryonymu, ktorý zo štartového boxu číslo 1 vyrazil dopredu. Ešte pred prvým oblúkom ho však predbehol „papierovo“ menej šancový zástupca rakúskej stajne Liberty Leaf Tempt (12,2:1), ku ktorému sa pridal aj ďalší outsider Fadim (11,8:1). Džokej Miladin Stanarević v sedle Tempta zavelil do razantného útoku už na začiatku protiľahlej roviny a hnedák si razom vypracoval približne trojdĺžkový náskok pred pulujúcim Ryonym. Stanarević ale musel zápasiť s technickými problémami, asi pol kilometra po štarte stratil strmene a musel sa veľmi snažiť, aby nevypadol zo sedla. Ani to mu však nebránilo, aby viedol až na koniec záverečného oblúka, potom sa už z predných línií vytratil. Ešte pred vbiehaním do cieľovej roviny sa sformovala útočiacia opozícia, k Ryonymu sa pridružil Arcturus, jazdený Wirrwarr (12,4:1) a tiež Filip (9,1:1). Vedúca dvojica zviedla pekný súboj, džokej Jaroslav Línek kontroloval situáciu a hoci zľava útočiaceho Arcturusa skôr cítil ako videl, napokon ho s Ryonym o krk porazili. Dlhých 10 dĺžok za nimi sa o bronz preťahovali Wirrwarr s Filipom, úspešnejší bol český zverenec Heleny Vocáskovej.

Reprezentant stajne Ekols Skalica Ryony putoval na Záhorie do centrály Línek Racing z dražby ročných koní spoločnosti Goffs za 3 500 € a debutoval začiatkom septembra v „maiden“ štvrtej kategórie na 1200 metrov. Väčšinou cválal v závetrí na treťom mieste, v závere ho však džokej Zdeno Šmida primäl k zrýchleniu, ktoré mu stačilo k tesnému poldĺžkovému víťazstvu pred tréningovou kolegyňou Shamu. Realizačný tím následne poslal hnedáka do najdôležitejšieho testu dvojročných koní. V našej analýze pred Karpatskou cenou sme Ryonyho videli ako možného víťaza, v samotných dostihoch ho bolo vidieť, napokon sa však musel uspokojiť so „zemiakovou“ medailou za víťaznou O’ffensive, Filipom a ďalšou kobylou Palmerou. Tréner aj jazdec v jednej osobe Jaroslav Línek sa po dostihoch nechal počuť, že tentoraz víťazstvo svojho „hektického pracanta“ nečakal, ale o tri týždne zabojujú o to dôležitejšie – klasické.

Nikeandnemesis „vytrela kocúra“ vlaňajším premiantkám

Staré porekadlo hovorí, že kde sa dvaja bijú, tretí víťazí. Presne to si mohli diváci hovoriť po Cene trojročných kobýl (I. kat., 3-ročné kobyly, 1700 metrov, 7 000 €), keď si v strednej Európe dubutujúca Nikeandnemesis (6,9:1) nevšímala bojujúce premiantky vlaňajších juniorských vrcholov a nechala ich za sebou. Hádanku, kto bude vodiť dámsky trial, rozlúštil džokej Martin Srnec, ktorý po úvodnom hľadaní pozícií „upratal“ na čelo tempárku Sweet Annu (11,2:1), za ktorú sa posadila najväčšia outsiderka Mendy (36,7:1) a na protiľahlej rovine polepšená a zimná kráľovná Crushing Power (2,7:1) a senická belka Palmera (9:1). Sweet Anna si nikým neohrozovaná pokojne cválala na čele, pri vbiehaní do záverečného oblúka mala na Seničanku asi dvojdĺžkový náskok, ktorý ešte zvyšovala a zdalo sa, že víťazka Veľkej ceny BBAG a bronzová z Ceny zimnej kráľovnej bude úspešná aj po zime. V cieľovej rovine jej však došli sily a zrýchľujúce súperky ju pohltili. Na chvíľku sa na čele objavila Palmera, radosť Štefana Budoviča v jej sedle ale netrvala dlho, keď sa zvonka dostala na čelo favorizovaná Crushing Power, svojou obľúbenou stopou pri tribúnach útočila aj víťazka Karpatskej ceny O’ffensive (10,7:1). Napokon však zimnej kráľovnej aj zimnému „favoritovi“ „vytrela kocúra“ Nikeandnemesis, striebro o krátku hlavu vybojovala Crushing Power pred najlepšou z domácich O’ffensive, ktorej kurz prezrádza, že v paddocku zjavne nezanechala najlepší dojem.

Hnedka Nikeandnemesis s menom odkazujúcim na starogrécke bohyne víťazstva Niké a pomsty Nemesis strávila svoju juniorskú kariéru v rodnom Írsku a v prvých štyroch štartoch hľadala svoju parketu. Potom však prišiel september a najprv triumf v míľovom handicape v Naas a o 10 dní rovnaký výsledok v podobne vypísaných dostihoch v Navane. Koncom októbra si kobyla vylepšila rating na 73 libier v leopardstownskom handicape, ktorý vyhral jej terajší tréningový kolega Arcturus, keď Nikeandnemesis získala „zemiakovú“ medailu približne 3 dĺžky za víťazom. Rozlúčkový štart týždeň nato bol už na hnedku príliš. Počas zimnej prestávky si ju vyhliadla stajňa Joly, ktorej majiteľ Jiří Odcházel poslal kobylu do tréningu Františka Holčáka.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel