Aktuality

Línek posiela dvojicu koní do Budapešti

Túto nedeľu sa na Slovensku bude behať na vidieckej dráhe v Šuranoch a tréner Jaroslav Línek využíva oddychový program na výlet do Budapešti. V miestnom Kincsem parku je na programe míting s oboma jarnými klasikami a niekoľkými ďalšími jednotkovými dostihmi, kam svojich zverencov smeruje aj záhorský tréner. Prevažne prekážkovým dostihom sa venujúci tréner Jaroslav „Čiko“ Brečka a Ján Cagáň zasa smerujú do Pardubíc.

V rámcovom programe dvojica slovenských koní

Hoci zraky maďarských fanúšikov sa budú v nedeľu upriamovať najmä na klasické dostihy Nemzeti díj (obdoba Veľkej jarnej ceny) a Hazafi díj (analógia Jarnej ceny kobýl), termínová blízkosť s našimi jarnými klasikami spôsobila, že medzinárodný prvok v nich obstará len debutujúca rakúska Valkyrie Freya z tréningu Živy Prunk. Tréner a zároveň džokej Jaroslav Línek posiela svojich dvoch zverencov do rámcových dostihov. Royal Gino zo stajne KOVO sa predstaví v handicapovej Bábolnai díj (Elit, 4-ročné a staršie kone, 2200 metrov, 1,5 milióna forintov = 4 600 €) a bude čeliť siedmim súperom. V miestom dostihovom programe hnedáka tipujú na druhé miesto, hneď za hnedku Contesse, ktorú povedie džokej Zdeno Šmida a ponesie „mušiu“ váhu 51,5 kilogramu. Oba kone sa stretli pred dvomi týždňami v dvojkilometrovom „dvojkovom“ handicape v bratislavskom Starom háji, pričom kobyla mala pri päť a polkilogramovej výhode navrch o jednu dĺžku. V priebehu dostihov sa držala uprostred poľa za Royal Ginom, v cieľovej rovine sa zdalo, že belušovi dochádzajú sily, naopak Contesse vyrazila dopredu a hoci sa nakoniec musela uspokojiť s druhým miestom, beluša porazila s prehľadom. Hoci teraz sú obaja súperi matematicky na rovnakej úrovni, dlhšia cieľová rovina a tiež dištancia dostihov hrajú skôr v prospech maďarskej kobyly, vlani druhej z domáceho St. Leger. Súboj dvoch favoritov bude chcieť narušiť najmä víťazka vlaňajších maďarských Oaks a druhá z derby Köln (Murgia), ktorá má s Contesse pozitívnu bilanciu 2:1, v nedeľu však ponesie až o 7 kilogramov viac ako jej súperka.

Šprintérka Miss Trout mieri do Kobányai díj (Elit, 4-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 1,5 milióna forintov) s poltuctom záujemcov. Víťazka vlaňajšej Prípravnej ceny bude vstupovať do sezóny, pričom minulý rok mala voľnejší program. Po výbuchu vo vrcholnej Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zostala reprezentantka stajne Count of Tuscany nulová aj v Cene Mysa. Po trojmesačnej pauze sa na sklonku sezóny predstavila v „dvojkovom“ handicape na svojej obľúbenej dištancii 1200 metrov, v ktorom nestačila len na rakúskeho Di Mo. Najväčším súperom Miss Trout bude najviac zaťažený Duce so Zdenom Šmidom v sedle, ktorý pri dominancii suveréna Tour to Paris hral druhé husle, zvyšných súperov však väčšinou porážal. Rastúcu formu ukázala aj favoritka miestneho dostihového programu Fire for Goga (Murgia), ktorá bude mať oproti Ducemu päťkilogramovú výhodu a na konte „len“ trojdĺžkovú prehru s Tour to Paris.

Brečkovci a Cagáňovci mieria do Pardubíc

V stredu 8. mája sa v Pardubiciach začína dostihová sezóna a mekka českých prekážkových privíta aj zverencov javoreckého trénera Jaroslava „Čika“ Brrečku a šurianskeho Jána Cagáňa. V hlavných dostihoch, Úvodní cross country Koroka na 4500 metrov, sa predstaví reprezentant stajne Victory Farm Vernois (Brečka) a šuriansky Tiep De L’Est. Vernois sa vlani udomácnil na pardubickej dráhe, najlepší výkon podal v „dvojkovom“ krose na 5200 metrov, kde podľahol len medailistovi z Velkej pardubickej 2016 Zarifovi. V treťom najvýznamnejšom krose českej sezóny, v Cene Vltavy však padol. To reprezentant stajne Lokotrans Slovakia Tiep De L’Est (Cagáň) vlani ešte brázdil francúzske dráhy a do Šurian sa presunul na jeseň. Pred mesiacom si odkrútil stredoeurópsky debut v Jarnej cene Petržalky, dlho sa držal na konci poľa, ale v závere sa priblížil a vybojoval vzdialený bronz. Proti dvojnásobnému víťazovi kvalifikačných dostihov na Velkú pardubickú Ange Guardianovi, či veteránom Ribelinovi alebo Strettonovi, to však budú mať veľmi ťažké.

V „trojkovom“ handicapovom krose na 4400 metrov bude otvárať svoj tohtosezónny účet valach Rui Faleiro (Brečka). Reprezentant stajne HWS Tellus Equinis vlani suverénne vyhral bratislavský menší stípel na 3600 metrov, jeho hviezdna chvíľa ale prišla v Cene Vltavy, v ktorej vybojoval cenný bronz. Za tento výkon ale dostal pomerne vysokú handicapovú známku, čo sa mu teraz zrejme vypomstí, keďže bude nosiť „mamutiu“ váhu 73 kilogramov. Oproti v Štrasburgu rozbehanému Apple’s Kamikaze (Myška) bude nosiť o 3 kilá viac, veľmi nádejný Mr Spex (Faltejsek) má výhodu dokonca 9 kilogramov.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel